Obrázok používateľa CEZ OKNO
Churchill nařídil utajit setkání s UFO

LONDÝN | Posádka letounu britského Královského letectva (RAF) zaznamenala nezvyklý jev při návratu z bombardovací mise. | Británie uvolnila několik stovek dříve tajných složek s dokumenty o takzvaných neidentifikovaných létajících objektech, známých pod zkratkou UFO. V odtajněných materiálech se podle britských médií lze například dočíst, že bývalý britský premiér Winston Churchill nařídil utajit na nejméně 50 let informace o setkání posádky bombardéru s údajným UFO za druhé světové války.

Posádka letounu britského Královského letectva (RAF) zaznamenala nezvyklý jev při návratu z bombardovací mise. Expert britského ministerstva obrany Nick Pope usoudil, že Churchill nechtěl informaci zveřejnit ze strachu, že v době ohrožení země nacistickým Německem vyvolá masovou paniku a otřese vírou lidí.

Britská vláda i po válce vnímala podle archivních textů hrozbu UFO tak vážně, že v 50. letech pořádali šéfové zpravodajských služeb k této otázce pravidelné porady. Zabývali se zprávami, které jim o zpozorovaných podezřelých jevech předkládal zvláštní expertní výbor. Postupem let ale význam tohoto vyhodnocování ztrácel na významu a loni tato praxe skončila.

Z nyní zveřejněných 18 složek podle stanice BBC také vyplývá, že počet zpráv o údajných UFO výrazně stoupl v roce 1996, kdy se stal velmi oblíbeným televizní vědeckofantastický seriál Akta X. V tomto roce přišlo na ministerstvo více než 600 podobných zpráv, zatímco v předchozích pěti letech to bylo v průměru 240 zpráv ročně.

Jeden z dokumentů ministerstva obrany týkající se záhadných úkazů nad Británií. Autor: www.ufos.nationalarchives.gov.uk

Odtajněné složky o údajných výskytech UFO postupně publikuje on-line na svých webových stránkách národní archiv v rámci tříletého projektu s ministerstvem obrany. Dnes publikované dokumenty zahrnují období 1995 - 2003 a obsahují spousty výpovědí svědků, náčrtků a zpráv, které se týkají záhadných úkazů nad Británií.

Postupné zveřejňování složek má skončit v roce 2011. Většina ze zaznamenaných případů byla posléze racionálně vysvětlena, šlo například o meteority, letadla či osvětlení, některé jsou však dodnes nevyřešeny. Mezi ty patří záhadný létající objekt, který se v roce 1995 málem srazil s letadlem Boeing 737 přistávajícím na letišti v Manchesteru nebo UFO, které spatřili policejní důstojníci nad fotbalovým stadionem Chelsea. Nedostatek pádných důkazů a množství administrativy spojené s vyšetřováním tajemných úkazů vedly ministerstvo k tomu, aby program v prosinci 2009 zrušilo.

Zdroj: WM Magazín, www.lidovky.cz


Súvisiace:

16/08/2010 | Winston Churchill „se bál paniky ohledně UFO“
http://www.cez-okno.net/clanok/ufo/winston-churchill-se-bal-paniky-ohled...

október 14, 2010 15:01 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top