Obrázok používateľa CEZ OKNO
Osirisova šachta

Osirisova (Usirova) šachta sa nachádza pod vzostupnou cestou pyramídového komplexu faraóna Chefréna (Rachefa) a má hĺbku približne 7,6 metra. V staroveku, keď bola plná vody, ju miestni využívali na kúpanie a množstvo ľudí, vrátane archeológov, ju navštevuje dodnes. Avšak po stovky rokov sa jej pravý význam nepodarilo odhaliť ani tým najvzdelanejším bádateľom.


Táto „vodná šachta“ sa stala témou mnohých legiend a úvah na internete. Vstup do nej sa nachádza v dláždenej ceste, ktorá spája Veľkú sfingu s druhou pyramídou (Chefrenovou). Na niekoľkých miestach siaha až do hĺbky približne 30 metrov pod úrovňou Gízskej plošiny.

Pomenovaná bola podľa krištáľovej vody, ktorá sa nachádza na dne jej najspodnejšej komory. Do tejto nedokončenej zaplavenej jaskyne sa vchádza z vyššej komory, v ktorej sa nachádzajú výklenky vyplnené žulovými rakvami. V podlahe jedného z nich možno nájsť šachtu, ktorá vedie do zaplaveného priestoru. Hoci pohľad do tmy, ktorá ho vypĺňa, vám nič neprezradí, možno odtiaľ počuť ozvenu podzemnej vody kvapkajúcej z kamenných stien.


V roku 1998 som sa rozhodol, že túto šachtu preskúmam. Počas archeologických prác na druhej úrovni Osirisovej (Usirovej) šachty sme odokryli šesť výklenkov vytesaných do skaly. Nachádzali sa v nich dva žulové sarkofágy, keramika a kosti. Na základe analýzy bol jej vek stanovený na rok 500 pred Kristom.


Posledná úroveň, ktorú sa nám podarilo odkryť, sa nachádza približne 25 metrov pod zemou a v čase nášho objavu bola úplne zaplavená vodou. Dva mesiace sme usilovne pracovali a vodu zo šachty odvádzali. Mal som pocit, že zo všetkého toho prachu, blata a hučania vody oslepnem a ohluchnem. Bolo to najťažšie vykopávanie, akého som sa kedy zúčastnil.

Keď som sa po odkrytí poslednej úrovne pozrel do vody, uvidel som zvyšky štyroch stĺpov obklopené múrom. Medzi nimi bola časť veľkého žulového sarkofágu s odsunutým vekom. Tento nález zodpovedal slovám Herodota, ktorý tvrdil, že Cheops (Chufu) bol pochovaný v žulovom sarkofágu a že blízko jeho pyramídy sa nachádza voda. Ľudia odjakživa uvažovali o pravdivosti historikových slov, no nikomu sa nikdy nepodarilo opisované miesto nájsť. Dokonca aj sám Herodotos priznal, že faraónov pohreb na vlastné oči nevidel, pretože do šachty vstúpiť nemohol. A tak svoje zápisky musel zhotoviť na základe rozprávania strážcov.

Keď sme premiestnili veko sarkofágu, podaril sa mi druhý objav. V podlahe som si všimol ryhy v tvare hieroglyfu pre slovo „ph“, ktoré znamená „dom“. Je známe, že Gízska plošina sa nazýva „pr wsir nb rstaw“, čiže „domov Osirisa (Usira), vládcu Rostowu“. Rostow označuje podzemné tunely a meno plošiny pravdepodobne odkazuje na tunely nachádzajúce sa práve v Osirisovej (Usirovej) šachte.


Komora, ktorú sme našli ako poslednú, je teda pravdepodobne symbolickou hrobkou boha Osirisa (Usira), keďže ľudia verili, že vládne podzemným tunelom a hrobkám panovníkov.


Počas neskorého dynastického obdobia (10.–7. st. pred Kr.) Egypťania vysekali úzky, približne šesťmetrový tunel vedúci zo západnej steny komory. Poslali sme doň mladého chlapca, no zistili sme len to, že je uzavretý a že do žiadnej ďalšej komory nevedie. Aby bolo možné odhadnúť vek šachty, lanom sme do ešte zaplavenej hrobky spustili chlapca, aby v nej zozbieral prípadné artefakty.

Zo získaných predmetov sme vek šachty určili na rok 1550 pred Kristom, do čias Novej ríše.

Animácia záberov z miesta nálezu...

Dr. Zahi Hawass

Bývalý generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta (SCA)

Zdroj: http://www.guardians.net/hawass/osiris1.htm

Zdroj foto a animácia: http://www.bibliotecapleyades.net/piramides/esp_piramide_6d.htm#shaft

Preklad: Miška

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Seriál: Osirisova zem
http://cez-okno.net/rubrika/serial-osirisova-zem


Sekcie: 
jún 28, 2013 23:58 popoludní
 • krát komentár

1 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Adam
  Adamjún 30, 2013 12:21 popoludní

  Komentár: 

  Je samozřejmě hojně zabrazen na stěnách této ne příliš přístupné části podzemí..je neviditelný protože je vyryt jakýmsi mistrem tak,že za staletí je zcela překryt prachem.Na fotkách je patrný jen pro odborníky jako jsem já.
  Jeho vzezření je však zcela z masa a kostí obklopen svatozáří ta nesmí chybět u poloboha.
  Na realistickém ztvárnění však není člověk,ale jemu podobná bytost zcela ve formě a trochu nejistě se rozhlížící okolo.

 

 

Top