Obrázok používateľa CEZ OKNO
Druhá egyptská pyramída je znovu otvorená

Jedna z troch pyramíd v Gíze, Chefrenova, bola znovu otvorená minulú stredu. Nasledovala medzinárodná tlačová konferencia, ktorej sa medzi inými zúčastnili belgickí a kanadskí veľvyslanci a správcovia niekoľkých inštitúcií pre starožitnosti v Káhire.


Pyramída je pripravená privítať návštevníkov po tom, ako bola tri roky zatvorená kvôli periodickej údržbe. Tiež bolo uprostred značného vzrušenia a očakávania otvorených šesť hrobiek. Tieto hrobky patria šiestim dôležitým „štátnikom“ (a jednej žene) starého kráľovstva, ktorí zastávali dôležité verejné pozície vo vládnom systéme starovekého Egypta.


Otvorenie prichádza v dobe, kedy turistický priemysel Egypta nevykazuje zisky, ktoré Egypťania očakávali a od ktorých závisia. Pyramídy stále predstavujú zďaleka najslávnejšie pamiatky a sú pre turistický priemysel životne dôležité.

Pyramída má nainštalované nové systémy elektriny, vetrania a vlhkosti, ako aj nové označenia a chodníky vo vnútri, ktoré opatrne vedú turistov okolo starovekej hrobky, ktorá sa občas môže javiť ako labyrint.


Šesť hrobiek, ktoré znovu otvorili, patrili Ka Am Ankhovi, dôležitému verejnému predstaviteľovi, ktorý bol poverený utajením kráľovských dokumentov a bol dozorcom nad pokladnicou a kňazmi, Ya San, ktorý bol inšpektorom záhrad a dohliadal na kňazov, Ka Hef, ktorý bol žalmistom kráľa a Meres Ankh III, ktorá bola vnučkou Khufu a manželkou Khafreho.

Hovorí sa, že hrobka Meres Ankh je najkrajšou z tých šiestich a zahŕňa jedinečnú sochu Meres Ankh s jej matkou a ďalšími, ktoré možno boli ženami v jej dome.

Hrobky sú situované na východnom cintoríne a podstúpili rozsiahle renovácie. Renovácie sú súčasťou veľkého plánu Ministerstva starožitností, aby sa sprístupnilo čo najviac turistických miest pre miestnych a medzinárodných turistov, keďže Egypt zaznamenáva začiatok svojej o takomto čase rušnej zimnej turistickej sezóny.

Nehovorilo sa, či bolo opätovné otvorenie týchto archeologických nálezísk ovplyvnené povstaním v januári 2011, alebo či tam bol pôvodne iný dátum otvorenia. Komplex pyramíd v Gíze je miestom mnohých ambicióznych štátnych projektov, počnúc Sadatom a Mubarakom až po Morsyho.


Jeden taký projekt je pokusom ministerstva o obnovu alebo znovuzískanie egyptských starožitností, ktoré sa v súčasnosti ilegálne nachádzajú mimo krajiny. Jedným z najdôležitejších plánov, ktorý ministerstvo oznámilo, bude obnova pyramídy Sakkára.

Zdroj: http://news.egypt.com/english/permalink/157614.html

Preklad: PH

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Egypt - aktuálne
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/egypt-aktualne


Sekcie: 
október 16, 2012 01:18 dopoludnia
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top