Obrázok používateľa CEZ OKNO
Stovky ľudí svedkami "kolmosti svetla" v chráme kráľa Ramzesa II

Jav, ktorý sa deje v Abu Simbel v Asuáne dvakrát do roka, nastal v pondelok, kedy slnečné lúče padli priamo na chrám kráľa Ramzesa II, aby zaznamenali jeho narodeniny. "Kolmosť svetla na Abu Simbel" nastáva každý rok medzi 20. a 22. februárom, kedy bol kráľ korunovaný, a medzi 20. a 22. októbrom, kedy sa narodil.


Pozn. red. Slnko osvieti sochy bohov Amona, Ramzesa II a Ré-Harachteja. Socha boha smrti však zostáva v tme...

Na oslavu historického momentu hostil Abu Simbel v sobotu a nedeľu kultúrne show a populárne skupiny. Oslavy sa zúčastnili turisti a miestni funkcionári. Ahmed Abdullah, generálny manažér chrámov Abu Simbel a Nuba, povedal pre arabskú webovú stránku Al-Ahram, že tento jav zvyčajne priláka viac ako 1 300 turistov z celého sveta.


„Turisti, ktorí sa zúčastnili tejto jedinečnej udalosti, hovoria, že to potvrdzuje, že starovekí Egypťania boli priekopníkmi astrológie," dodal.

Podľa Abdullaha je toto jeden zo 4 500 astronomických javov, ktoré starovekí Egypťania oslavovali.

22. októbra 2012

Zdroj: http://news.egypt.com/

Preklad: PH

exkluzívne.cez.okno


Pozn. red.: "Metoda neolitické rovnodennosti byla podle Z. Ministra použita při rovnodennostní orientaci chodby egyptského chrámu v Abú Simbelu (cca. 1250 př.n.l.).
Slunce dvakrát v roce osvítilo čtyři egyptská božstva na konci 65 m chodby až den či dva po jarní rovnodennosti. Spíše než o nepřesnost stavitelů se může jednat o zaměření na neolitickou rovnodennost."
Zdroj: http://www.myty.info/view.php?cisloclanku=2006040001

Súvisiace:

Egypt - aktuálne
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/egypt-aktualne


Sekcie: 
október 28, 2012 00:53 dopoludnia

 

 

Top