Obrázok používateľa CEZ OKNO
Počítačový vizionár, ktorý objavil myš

Douglas C. Engelbart mal 25 rokov, bol čerstvo zasnúbený a rozmýšľal nad budúcnosťou, keď mal v roku 1950 zjavenie, ktoré zmenilo svet. Mal dobrú prácu, pracoval vo vládnom leteckom laboratóriu v Kalifornii, no so svojím životom chcel spraviť niečo viac, chcel niečo čo by malo hodnotu, čo by vydržalo či ho dokonca prežilo. A vtedy mu to napadlo – v jednej sekunde videl niečo, čo by sme mohli nazvať kompletnou predstavou informačného veku.


Douglas C. Engelbart s počítačovou myšou v roku 1968, v ktorom ju predstavil svetu

V zjavení uvidel technologický potenciál, ktorý by rozšíril ľudskú inteligenciu a práve na tom si založil kariéru, ktorá mala skutočne dlhotrvajúci vplyv. Pričinil sa o množstvo objavov, ktoré sa stali základom pre internet a moderný osobný počítač.

V posledných rokoch dostal jeden z jeho vynálezov milé pomenovanie evokujúce malé chlpaté zvieratko, ktoré cupká po rovnom povrchu: počítačová myš.

Engelbart zomrel v utorok vo veku 88 rokov vo svojom dome v Athertone v Kalifornii. Jeho žena Karen O´Leary Engelbart uviedla, že príčinou smrti bolo zlyhanie obličiek.

Počítačová veda bola ešte v plienkach keď sa o ňu začal Engelbart zaujímať. Počítače vtedy boli nemotorné počítajúce prístroje zaberajúce celú miestnosť, ktoré mohla súčasne používať len jedna osoba – tá do nich vložila informácie na hromadách diernych štítkov a potom hodiny čakala na vytlačenie výsledkov. Interaktívne počítače boli vecou budúcnosti alebo science-fiction. Ale to všetko pomaly klíčilo v netrpezlivej mysli Dr. Engelbarta.

Vo svojom zjavení sa videl ako sedí pred veľkým monitorom plným rozličných symbolov – tento obraz si pravdepodobne odvodil zo svojej práce s ovládacími panelmi radarov, keď po druhej svetovej vojne pracoval pre námorníctvo. Myslel si, že obrazovka by slúžila ako monitor pracovnej stanice, ktorá by organizovala všetky informácie a komunikáciu pre daný projekt.

Pochopil, že pokrok vo vede a inžinierstve sa dá urýchliť tým, že by výskumníci pracovali v malých skupinkách a navzájom by zdieľali svoje sily a počítačové znalosti. Spomínaný prístup nazval bootstrapping a veril, že by mohol zvýšiť to, čo on nazýval „kolektívnym IQ“.


Prototyp prvej počítačovej myši, ktorú vynašiel Dr. Engelbart v roku 1964 spolu so svojimi dvomi asistentmi

O desaťročie neskôr, počas vojny vo Vietname, dal Engelbart dokopy skupinu experimentálneho výskumu na Standfordskom výskumnom inštitúte. Útvar inštitútu - ARC (Augmentation Research Center) mal na starosti financovanie Air Force, NASA a Advanced Research Projects Agency (Agentúra pre pokrokové výskumné projekty, spadá pod ministerstvo obrany). Aj napriek tomu špecialisti z počítačového odvetvia považovali Engelbarta za nevyspytateľného outsidera.

Avšak v decembri roku 1968 padol na kolená celý počítačový svet – a to pri jeho pozoruhodnej prednáške pred viac než tisícimi poprednými svetovými vedcami na jesennej počítačovej konferencii v San Francisku – na jednej zo sérií národných konferencií v počítačovej oblasti, ktoré sa konali od začiatku 50. rokov. Engelbart vyvíjal revolučné interaktívne počítačové technológie a konferenciu si vybral ako ten správny moment na ich odhalenie svetu.

Počas konferencie sa posadil na pódium, pred sebou mal myš, klávesnicu a iné ovládače a premietol displej počítača na približne 7 metrov vysokú obrazovku za ním. Za menej ako hodinu ukázal ako by zosieťovaný, interaktívny počítačový systém rýchlo vymieňal informácie medzi spolupracujúcimi vedcami. Predviedol ako môže byť myš, ktorú vynašiel pred štyrmi rokmi, použitá na riadenie počítača. Ukázal tiež editáciu textu, video konferenciu, hypertext a používanie okien.

V kontraste s tým, čo sa používalo potom, počítačový systém, ktorý vytvoril Engelbart - oNLine systém alebo NLS - umožnil výskumníkom zdieľať informácie súvisle a umožnil im tiež vytvoriť a získavať dokumenty vo forme štruktúrovanej elektronickej knižnice.

Účastníci konferencie boli v nemom úžase. V jedinej prezentácii Engelbart predviedol silu a potenciál počítača v informačnom veku. Technológiu nakoniec neskôr vylepšili vo výskumnom centre Xeroxu v Palo Alto a v standfordskom laboratóriu umelej inteligencie. Apple a Microsoft ju pretvorili pre komerčné účely v 80. rokoch a zmenili tým priebeh moderného života.

- pokračovanie -

John Markoff

Zdroj: nytimes.com/2013/07/04/technology/douglas-c-engelbart-inventor-of-the-computer-mouse-dies-at-88.html

Preklad: Lucia Urbanová

exkluzívne.cez.okno


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.


Súvisiace:

Seriál: Perličky z histórie IT
http://cez-okno.net/rubrika/serial-perlicky-z-historie-it


Sekcie: 
júl 06, 2013 21:24 popoludní

 

 

Top