Obrázok používateľa CEZ OKNO
Druhý mozek se nachází v břiše

Znáte ten stav rozčilení, když jste hladoví? Nebo cítíte, jakoby jste měli v žaludku „motýlky“, když jste s někým koho milujete? A jistě znáte, jak bolestivé je „svírání žaludku“. Je to tento trávící orgán, která je podle nedávných výzkumů naším „druhým mozkem“. Samozřejmě, není to o mentálních schopnostech, ale o neméně důležité funkci mozku – hormonální aktivitě. „Druhý mozek“ je určen k tomu, aby poskytoval trávení jídla a přesto je druhým nejvýznamnějším centrem základních emocí jako jsou hněv, vzrušení a radost. Určuje rytmus spaní a bdění.

Podle Michaela Gershona z Columbijské Univerzity, autora knihy Druhý Mozek, stěny žaludku a dalších trávicích orgánů jsou pokryty sítí neuronů, celkový počet dosahuje jedné miliardy. Malý mozek v našem žaludku komunikuje se šéfem – s hlavou, z velké části určuje naše nálady a hraje klíčovou roli při vzniku některých chorob.

Neurony v zažívacím traktu produkují většinu typů neurotransmiterů typických pro mozek. Podle toho co zjistili vědci z Gershonovi skupiny, například 95% neurotransmiterů, jako serotonin, jsou vytvářeny v žaludku.

Překlad článku Second Brain Located in the Abdomen
http://www.whiplashwhiplashwhiplash.com/?p=626

Zdroj: freepub.comehere.cz

Sekcie: 
máj 12, 2011 23:43 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Antoním
  Antonímmáj 13, 2011 19:25 popoludní

  Komentár: 

  Priniektorých mužoch mám pocit že ten mozog je o dosť nižšie a už asi nie bruchu...

 2. Obrázok používateľa Michael
  Michaelmáj 14, 2011 10:12 dopoludnia

  Komentár: 

  všetko je to individuálne, tak ako počet hormónov v mužskom tele, keď má niekto veľa hormónov, tak niet sa čomu diviť...

 

 

Top