Obrázok používateľa CEZ OKNO
Hlína není špína, je důležitá pro vývoj imunity

V dnešní době je naše společnost až příliš posedlá bakteriemi, čistotou a hygienou. Rodiče neustále myjí ruce svých dětí, používají antibakteriální mýdla, alkoholem napuštěné ubrousky nebo mění oblečení dětí hned jakmile se na něm objeví nečistota. Pro děti je přirozené, že jsou blízko přírodě jak jen to je možné a výzkum navíc odhalil spojení mezi hlínou a silným imunitním systémem.

Podle Mary Ruebush PhD, autorky Why Dirt is Good: 5 Ways to Make Germs Your Friends (Proč je hlína dobrá: 5 způsobů jak udělat bakterie vašimi přáteli), je přitahování založeno na milionech let evoluce. Stejně jako sval v těle potřebuje imunitní systém cvičení, aby se plně vyvinul a stal dostatečně silným na to, aby odolal nemocím.


„Když dává dítě věci do pusy, tak dovoluje imunitní odpovědi prozkoumat své prostředí.“ Napsala Mary Ruebush. „Nejen že to umožňuje procvičení imunitní odpovědi, která je nezbytná pro ochranu, ale také to hraje kritickou roli při učení nevyzrálé imunitní odpovědi, které věci je nejlepší ignorovat.“

Děti, které vyrůstají na farmách a jsou vystaveny různým broukům, červům a přírodním elementům, mají mnohem méně alergií a autoimunitních problémů než děti, které strávily většinu života zavřené doma. Hraní si venku bos a hraní si s hlínou udělá zázraky zdraví dnešních mlaďochů.

Nový výzkum tvrdí, že je možné, že jsou děti příliš čisté a bylo by lepší nechat je přirozeným instinktům. Ve studii v roce 2012 vědci testovali, co se stane myším, když vyrůstají s nedostatkem žaludečních bakterií a jak to ovlivní jejich imunitní systém. Zjistilo se, že vystavení mikrobům v mládí pomohlo vytrénovat určité buňky imunity, aby odolávaly později v životě nemocem. Vystavení stejným mikrobům v dospělosti nemělo stejné účinky.

Ovlivněné imunitní buňky byly obecně ty v plicích a v tlustém střevě díky hyperaktivitě T-buněk, které se objevují u lidí při astmatu. Nejdůležitější bod z výzkumu je myšlenka, že během mládí existují rozhodující biologické rozvoje, které nemůžou být zopakovány v pozdější fázi života, a silný imunitní systém je jeden z nich.

Rozhodně byste neměli krmit děti hlínou, ale osvobodit se od znepokojování. Rodiče se tak bojí o své děti, že chytnou nachlazení nebo chřipku, že jsou obsesivně zaměřeni na to, aby bylo jejich dítě čisté a bez bakterií. To je ale proti přirozenému rytmu života.


Věda prokázala, že je hlína prospěšná pro život dítěte. Děti milují hlínu, protože instinktivně ví, že je dobrá pro vývoj jejich imunitního systému. Můžeme si nyní užít pohled na děti, jak si hrají s hlínou, zatímco víme, že si budují silný imunitní systém.

Alexandra Du Toit

Překlad článku Dirt is not dirty
http://www.naturalnews.com/036460_dirt_children_allergies.html

Zdroj: freepub.comehere.cz


Súvisiace:

Zdravie
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/zdravie


Sekcie: 
august 15, 2012 19:09 popoludní

 

 

Top