Obrázok používateľa CEZ OKNO
Stojí za to modelovať neobvyklé podmienky

KP.RU | Výskumníci z Harvardskej univerzity definovali, že ľudský zrak je schopný v neštandardných situáciách určité divy, - píše sa vo vydaní Science News. Vedci uskutočnili jednoduchý experiment: dobrovoľníkom umožnili preveriť ostrosť svojho zraku najprv prostredníctvom obvyklej tabuľky s písmenami a potom - „otočenej“ (od malých písmen zhora až k veľkým dolu). Ukázalo sa, že neočakávaný zvrat stimuluje organizmus, umožňuje rýchlo koncentrovať pozornosť – a vidieť lepšie ako obyčajne.

Zrak sa môže zlepšovať v závislosti od duševného rozpoloženia

Takýmto spôsobom hľadali odborníci potvrdenie faktu, že to, ako človek vníma vizuálnu informáciu, závisí konkrétne od situácie a jej „tradicionality“. Kým skúšaný vidí známy „obraz sveta“, je uvoľnený, ostrosť videnia sa nachádza v bežných hraniciach. Stojí za to modelovať neobvyklé podmienky – mozog rozhoduje o tom, aby zrak „hľadal východisko“ zo situácie – a videl jasnejšie.

Zaujímavý objav urobili v minulom roku Kanaďania Adam Anderson a Taylor Schmitz, ktorý dokázali, že emócie a psychická nálada tiež vplývajú na zrak: pri pozitívnom postoji účastníci experimentu mohli oveľa lepšie preskúmať detaily podkladu, než pri negatívnom.

Sveta Kuzina, 30. 4. 2010

Zdroj: blog.kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
apríl 30, 2010 15:31 popoludní

 

 

Top