Obrázok používateľa CEZ OKNO
KELTOVÉ 1. DÍL: NA POČÁTKU

Dobytí a vyrabování proslulé Delfské věštírny v Řecku keltskými válečníky v roce 279 před Kristem chápal antický svět jako kulturní pohromu. Keltové byli pro antické historiky národem posedlým válkou, který holdoval boji se stejnou vášní jako dobrému jídlu či pití piva a s oblibou usekával hlavy svým nepřátelům a schovával si je jako trofeje. Při všech těchto hrůzách neopomněli tehdejší svědci připomenout i jeden malý detail, že totiž vůdce Keltů se v Delfách vysmíval sochám řeckých bohů, protože mu připadalo hodně podivné, že vypadají jako lidé. Pro tendejší vzdělance to musel být obzvláště zavrženíhodný projev barbara!

Kdo byli Keltové? Odkud přišli? Čím je jejich kultura tak výlučná? Kolébkou Keltů je střední Evropa, kde byly odhaleny pozůstatky datující se od období 800 let před n. l., v oblasti solných dolů a pohřebišť v okolí vesnice Hallstatt v Rakousku.

Francouzský badatel českého původu Venceslas Kruta v knize Die Anfänge Europas (Universum der Kunst, München 1993, s. 11) využil tuto historickou epizodu k tomu, aby na ní dokumentoval jak velký rozdíl dělí keltské umění od antické kultury. Řecký umělec se snažil o co nejideálnější podobu lidské tváře. Keltský umělec tvář zachytil jako masku, která se více podobá ornamentu odvozenému z divoké přírodní vegetace: touto metamorfózou ztělesňoval neustálé prolínání světa lidí a světa přírody. Podobnému záměru nejlépe vyhovovala díla spíše komornější a dekorativní, mající blíže k práci zlatníků a uměleckých kovářů. Mimochodem svět středověku v tomto ohledu přímo navázal na Kelty. Ve slavném Evangeliáři z Kells (Dublin), vzniklém kolem roku 800, najdeme fascinující svět keltských ornamentů i dekorativně stylizovaných lidských postav a zvířat, který zdobí všech 680 stránek vzácného rukopisu.

V roce 1991 se v italských Benátkách uskutečnila za kurátorství Venceslase Kruty velká mezinárodní výstava o Keltech a jejich fascinující kultuře, která rozpoutala celosvětový zájem o tuto úžasnou a stále ještě hodně záhadnou starověkou civilizaci. Na obálce katalogu i na plakátech se tehdy objevila vzácná památka pocházející z Brna - Maloměřic, cenné bronzové kování s maskovitým motivem, a také další exponáty na výstavě dokládaly mimořádnou úroveň keltské společnosti žijící kdysi na našem území. Nové renomé Keltů, kteří dali naší zemi název Bohemia vedlo k natoceni jednoho z nejúžasnějších historických a archeologických seriálů, který byl kdy o Keltech natočen.


DOKUMENT nájdete na tejto adrese

Zdroj: http://goschatv.rutube.ru/


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

Príbeh histórie
http://www.cez-okno.net/rubrika/pribeh-historie


Sekcie: 
Štítky: 
máj 02, 2012 00:53 dopoludnia

 

 

Top