Obrázok používateľa CEZ OKNO
Prečo sa neoplatí nečinne čakať na spriaznenú dušu pre krásny partnerský vzťah?

Na začiatok si položme základnú otázku a skúsme nájsť na ňu odpoveď:

Čo je to spriaznená duša?

Všetci si tento pojem vysvetľujeme po svojom. A každý trochu inak. Pre niekoho je to osoba, ktorá sa k nemu najlepšie hodí. Osoba s tými najlepšími vlastnosťami. Perfektne dopĺňajúca nás samých. Osoba, pri ktorej máme pocit, že sa poznáme už celé veky.

Spriaznenú dušu väčšinou vnímame ako niekoho, s kým by sme chceli stráviť celý svoj život

Skutočne však spriaznené duše existujú? Naozaj po tomto svete chodí nejaká naša „chýbajúca polovička“? Ktorú „musíme“ nájsť, ak chceme byť skutočne šťastní? Pretože nás doplní do našej kompletnej celistvosti? A bez nej budeme odsúdení na večnú neúplnosť?
Je naozaj mnoho ľudí, ktorí veria vo fenomén spriaznených duší. Že skutočne môžeme nájsť osobu, ktorá nám bude vo všetkých smeroch úplne vyhovovať. Ide však o spriaznenú dušu, ktorá čakala len na to, kým ju objavíme?

Hľadanie spriaznených duší

Čo keby sme sa na to všetko pozreli trochu inak. Bez zbytočného glorifikovania nejasne dosiahnuteľných pojmov – ktoré zbytočne posilňujú obavy o to, či stihneme vo svojom živote nájsť našu spriaznenú dušu.
Namiesto toho zmeňme uhol pohľadu. Dajme tomu, že naša spriaznená duša existuje. No namiesto naháňania sa za ňou, si ju predsa môžeme „vytvoriť“ alebo „pritiahnuť“.

Ako si pritiahnuť tú najideálnejšiu osobu do partnerského vzťahu?

Je veľa spôsobov, ako si pritiahnuť tú najideálnejšiu osobu do vzťahu. Niektoré z nich popisuje napríklad článok o nájdení lásky bez pretvárky a lacných trikov na balenie žien. Existujú však aj ďalšie.
Mnoho ľudí, ktorým sa niečo také podarilo – nájsť svoju „spriaznenú dušu“ – sa často zhodujú na jednom:

Najdôležitejšie je začať u seba

Je pohodlné nič nerobiť. Len čakať. Čakať na tú najlepšiu partnerku/partnera. S najlepšími vlastnosťami, vlohami a schopnosťami. A snívať o tom ako sa raz spojíme v tom najfantastickejšom vzťahu.

Čo môžeme ponúknuť našej vysnívanej spriaznenej duši?

Napadlo nám niekedy, čo by sme takémuto fantastickému partnerovi/partnerke ponúkli my? Boli by sme pre neho/ňu tiež tým najfantastickejším partnerom/partnerkou?
Máme v sebe rozvinuté tie vlastnosti, ktoré očakávame od našej spriaznenej duše? Aspoň minimálne do takej úrovne, akú očakávame od nej?
Dalo by sa povedať, že možno až tak úplne nie? Tak budeme radšej čakať – ktovie dokedy – na zázrak? Alebo s tým niečo skúsime spraviť?

Podobné priťahuje podobné? Dajte s tým pokoj?!

Nemusíme sa na to pozerať podľa údajného princípu, že podobné priťahuje podobné. Môžeme však zvyšovať naše šance na úspech. A to aj tým, že si sami rozvinieme vlastnosti či schopnosti, ktoré by sme uvítali aj u našej „spriaznenej duše“.

Ako to môže pomôcť?

Skúsme použiť trochu logiky. Povedzme, že túžime po zdravo sebavedomej osobe do partnerského vzťahu:
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že takúto sebavedomú osobu zaujmeme – ak budeme takisto zdravo sebavedomí a príťažliví? Alebo ak budeme ustráchaní, neistí, ukrývajúci sa vo vlastnej „bubline“?
Pozrime sa na to, čo povedal aj celosvetovo uznávaný duchovný vodca:
„Buďte zmenou, ktorú chcete vidieť vo svete.“
Mahátma Gándhí
Aj preto by mohlo byť oveľa konštruktívnejšie „čakať“ na svoju spriaznenú dušu aktívne. Namiesto nečinného vyčkávania môžeme investovať svoj čas oveľa lepšie. Áno aj oddych je potrebný. No po krátkom oddychu môžeme investovať svoje prostriedky do zmysluplných aktivít.
Napríklad investíciou do rozvoja našej osobnosti. Do rozvíjania schopností a vlastností, po ktorých túžime u našej vysnenej spriaznenej duši. A vďaka tomu môže byť oveľa vyššia pravdepodobnosť, že sa svojej vysnívanej spriaznenej duše skôr či neskôr dočkáme.
„Keď si už húsenica myslela, že nastal jej koniec, stal sa z nej motýľ.“
Barbara Haines Howett

Zaujmime našu spriaznenú dušu

Túžbu po spriaznenej duši uvádza aj tento článok ako jeden z dôvodov, pre ktoré hľadáme partnerské vzťahy. Všetci chceme pri sebe niekoho, s kým by sme si perfektne rozumeli. S kým by sme sa spoločne tešili zo života.
Spravme tak niečo preto, aby sme boli príťažlivejší pre túto našu potenciálnu spriaznenú dušu – ak by nás náhodou stretla niekde na ulici, aby nás neobišla bez povšimnutia. Aby sme ju nielen zaujali. Ale aby sme boli pre ňu rovnako príťažliví ako je pre nás ona – aj v tých našich najfantastickejších predstavách.

Martin Balko

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Vzťahy
https://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/vztahy


Autori: 
november 14, 2018 04:17 dopoludnia

 

 

Top