Obrázok používateľa CEZ OKNO
„... Predbežné výsledky nie sú v rozpore s výsledkami predchádzajúcich radarových prieskumov“

Howard Carter by sa zrejme potešil správam z dnešnej tlačovej konferencie týkajúcej sa posledných prieskumov Tutanchamonovej hrobky. O čom bola reč? Minister starožitností doktor Khaled El Anany vyhlásil, že posledné výskumy priniesli povzbudzujúce výsledky, no je nevyhnutný podrobnejší prieskum.


Radaroví experti v priebehu noci skoro desať hodín skúmali múry v Tutanchamonovej hrobke. Už predchádzajúce termofotografie a radarové prieskumy naznačovali, že za severným múrom sa nachádza tajný priestor, kde by mohla byť ďalšia chodba či hrobka.

Britský egyptológ Nicholas Reeves verí, že neveľká Tutanchamonova hrobka, ktorá bola hádankou pre celé generácie vedcov, je len akousi „vonkajšou časťou nejakej väčšej hrobky“. Podľa neho sa za falošnou stenou hrobky ukrýva pokračovanie chodby z pôvodnej hrobky, ktorá by mohla viesť k dosiaľ neodhalenej hrobke kráľovnej Nefertiti. Podľa predchádzajúcich výskumov by sa za múrom mali nachádzať kovy aj organický materiál, čo by Reevesovu teóriu potvrdzovalo.

Tentoraz sa na prieskum použil v súčasnosti asi najlepší možný radar, ktorý poskytol ešte kvalitnejší sken. Podarilo sa mu preniknúť až do hĺbky štyroch metrov za priestory múrov. Údaje získané z radaru ešte treba dôkladne analyzovať, no ministerstvo v tlačovej správe pre verejnosť už oznámilo „výskyt anomálií“ a predovšetkým, že „predbežné výsledky nie sú v rozpore s výsledkami predchádzajúcich radarových prieskumov realizovaných Japoncami“.

Ďalšie overovacie skríningy sú naplánované na koniec apríla. Ich cieľom budú tentoraz vonkajšie múry hrobky. Po ich preskúmaní by sa pomocou výsledkov zo skenov z vnútra mala dať odhadnúť rozloha neprebádanej vnútornej plochy. Použije sa pri tom sonda, ktorá dokáže preniknúť až do hĺbky štyridsať metrov.

Howard Carter by určite schvaľoval opatrný prístup, aký zaujalo Ministerstvo starožitností. Dôkladné prečistenie hrobky a zdokumentovanie a archivácia predmetov v období dvadsiatych a začiatku tridsiatych rokov 20. storočia trvalo Carterovi vyše desať rokov. Jeho metodické záznamy z dnešného pohľadu možno vyznievajú pomerne jednoducho, ale v roku 1922 išlo o dovtedy najdôkladnejšie zaznamenané vykopávky. Dnes majú pre nás Carterove podrobné poznámky aj napriek jeho príšernému škrabopisu neoceniteľnú hodnotu. Vďaka nim dokážu egyptológovia presne zrekonštruovať stav, v akom sa hrobka nachádzala, keď ju Carter objavil.

Medzinárodný tím, ktorého úlohou bude skenovanie hrobky, má pred sebou obrovské množstvo informácií, ktoré treba zvážiť. Prvé analýzy odhalených „anomálií“ by mali byť zverejnené zhruba o týždeň. Tlačová konferencia o výsledkoch nadchádzajúcich externých skenov je predbežne naplánovaná na nedeľu 8. mája.


›› Väčší obrázok
Fotografia zachytáva Tutanchamonovu tretiu, najvrchnejšiu rakvu. Vyše 3000 rokov ukrývala telo mladučkého faraóna. Nicholas Reeves sa domnieva, že pravá časť steny v pozadí fotografie je nepravá a mala by slúžiť na odlákanie možných zlodejov a ochranu toho, čo sa nachádza za ňou. Foto: Khaled Desouki

Jeff Burzacott

S láskavým dovolením NILE MAGAZINE

http://www.nilemagazine.com.au/2016-april/2016/4/1/-the-preliminary-resu...

Preklad: Ela Šik

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Namiesto objavu v Tutanchamonovej hrobke planúca diskusia
http://www.kemet.sk/clanok/namiesto-objavu-v-tutanchamonovej-hrobke-plan...

Reeves má pravdu. Za stenou niečo JE!
http://www.kemet.sk/clanok/reeves-ma-pravdu-za-stenou-nieco-je

Teplo, teplejšie...
http://www.kemet.sk/clanok/teplo-teplejsie

JE TO KRÁĽOVNÁ – NO NIE TÁ, KTORÚ MYSLÍME
http://www.kemet.sk/clanok/je-to-kralovna-no-nie-ta-ktoru-myslime

Tutanchamonova posmrtná maska bola vyrobená pre Nefertiti, tvrdí archeológ
http://www.kemet.sk/clanok/tutanchamonova-posmrtna-maska-bola-vyrobena-p...

Čo sa ukrýva na druhej strane?
http://www.kemet.sk/clanok/co-sa-ukryva-na-druhej-strane

Spoznajte pravého majiteľa Tutanchamonovej hrobky. A možno tam stále je
http://www.kemet.sk/clanok/spoznajte-praveho-majitela-tutanchamonovej-hr...

Spoločná hrobka Tutanchamona a Nefertity
http://www.kemet.sk/clanok/spolocna-hrobka-tutanchamona-a-nefertity


Sekcie: 
máj 07, 2016 23:20 popoludní

 

 

Top