Obrázok používateľa CEZ OKNO
Koľko z darovaných peňazí sa dostane tam kam treba?

Neznášam "charitu". Obzvlášť tú predvianočnú. Už len ten slizký tón hlasu, pokúšajúci sa vzbudiť v nás pocity viny a spoluzodpovednosti... Keď pošlete peniaze napr. takému Unicefu, iba uľahčíte svojmu svedomiu. Viete, že niečo tu nie je v poriadku. Ale Unicef nič nezmení, donekonečna bude iba prilievať vodu do deravého vedra. Tých dier vo vedre je viac, avšak väčšina z nich má jednu hlavnú príčinu. Či už sa jedná o hladujúce deti v Afrike alebo opustené deti u nás, o rakovinu či iné choroby. Táto jedna základná príčina dokonca znemožňuje zaviesť riešenia, ktoré sú overené a fungujú. Umožňuje napr. farmaceutickému priemyslu, aby bol taký silný, že dokáže potlačiť všetky fungujúce overené metódy liečby, dokonca aj takú neodškriepiteľne jednoduchú fungujúcu vec, akou je prevencia, dokáže potlačiť do úzadia pozornosti ľudí aj lekárov.

Neznášam humanitárne organizácie (s výnimkou tých, ktoré pomáhajú pri náhlych, okamžitých katastrofách ako zemetrasenie a pod.). Narobia totiž viac škody ako osohu. Obvykle sa totiž veľmi málo zaoberajú príčinami problému, iba potláčajú následky.

Je to podobné ako s lekármi – chirurgovia, traumatológovia, ktorí Vás zošijú dokopy, keď sa rozbijete na diaľnici – tí sú super. Ostatným ale z princípu nemôžeme dôverovať: Každý z nich sa stará o svoju pridelenú súčiastku (a nemá to vôbec ľahké), ale nikto nie je zodpovedný za fungovanie stroja – organizmu - ako celku. Každý si na svojom pridelenom orgáne robí chemické experimenty, ale stalo sa Vám už niekedy, aby sa ohľadne Vášho zdravia zišli všetci odborní lekári a dohodli sa na optimálnom postupe liečby? To je teda bláznivý nápad, čo? A tiež sa pramálo starajú o prevenciu, o zabránenie vzniku problémov. „Lekári sú pacienti v bielych plášťoch. Nezáleží im ani na ich vlastnom zdraví. Ako si môžete myslieť, že im bude záležať na Vašom?“, ako hovorí MUDr. Vladimír Savčenko.

Tiež som kedysi humanitárnym organizáciám platila (vlastne ešte zo zotrvačnosti aj dodnes platím). Pre ľudského ducha, pre jeho rozvoj, je dobré trénovať „nezištné dávanie“. Pomáha mu to. Poznáte to, prináša to taký príjemný povznášajúci pocit. Preto Vám nehovorím, aby ste s tým prestali. Hovorím len, že dávať peniaze na charitu má väčšinou ten istý efekt ako liať vodu do deravého vedra. Niekedy to pomáha tú dieru ešte zväčšovať. Ale hlavne, vyvoláva to mylný dojem, že sa pre riešenie problému niečo robí, pričom v skutočnosti sa pre to nerobí vôbec nič. Kľudne Vás nechajú na hladujúce a choré deti platiť aj 300 rokov, bez toho, aby sa zaoberali príčinami a prevenciou. Keď máte pocit, že chcete „nezištne dávať“, dávajte, ale nemusí to byť „nezmyselné nezištné dávanie“ len preto, že niekomu sa podarilo vo Vás vzbudiť pocity viny. Zamyslite sa, a dávajte na tie účely, ktoré skutočne pomôžu napraviť problém, ktorý chcete pomôcť napraviť a potom sledujte, či to funguje.

Zdroj: Vnútorný hlas, ktorý sa ozval uprostred noci a žiadal toto napísať

Mira

Prevzaté z: Dôležité.sk
Titulok: redakcia

december 05, 2009 11:05 dopoludnia
 • krát komentár

3 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymdecember 06, 2009 11:41 dopoludnia

  Komentár: 

  Je tomu mozno 12 rokov, pocul som o tom, ze 90% (!!!) z darovanej sumy Cervenemu krizu ide na pokrytie infrastruktury organizacie, t.j. platy, najmy, reklama atd., a len 10% sa odovzdava dalej. V tej poslednej sume stale este niesu zahrnute nezmyselne vydavky, peniaze, ktore zmiznu medzi vladnymi cinitelmi bananovych republik, podvodom pridelena pomoc atd.

  Od tej doby som nedaroval ani korunu. Ked, tak darujem vecne dary ludom v mojom okoli, verte, je i u nas dost potrebnych...

 2. Obrázok používateľa Mira
  Miradecember 08, 2009 21:10 popoludní

  Komentár: 

  Ten nadpis, co ste tu dali, je uplne scestny. Clanok vobec nie je o zneuzivani vyzbieranych penaz. Nie je o tom, kolko z vyzbieranych penazi zozerie administrativa a kolko sa nakoniec dostane k adresatom. Su mnohe organizacie, ktore to robia cisto a netreba vsetky hadzat do jedneho vreca. V clanku sa hovori o samotnej podstate charity a humanitarnej pomoci.

  Ten clanok bol o tom, ze tie diery na vedre sa takmer nikto z tychto organizacii nesnazi zaplatat a uz vobec sa nesnazi odstranit toho, kto tie diery do vedra urobil a teraz ma nad nimi este dozor a nedovoli ich zaplatat.

 3. Obrázok používateľa admin
  admindecember 08, 2009 22:11 popoludní

  Komentár: 

  doplnil som v závere článku oznam, aby bolo jasné, že titulok nie je Vašim dielom. Je to teraz v poriadku?

 

 

Top