Obrázok používateľa CEZ OKNO
Predvolebný cirkus bez potlesku

Keby som mohla, nariadila by som horniakom povinný pobyt na južnom Slovensku počas predvolebnej kampane. Stačil by jeden deň, aby zistili, že južné Slovensko je už dávno obsadené cudzím etnikom, ktoré tu vládne. Snáď aj Dunaj sa pred voľbami radšej sfarbil do červeno-bielo-zelena a keby politici maďarskej menšiny mohli, tak by sa pochválili aj svojím predvolebným, po maďarsky maľovaným pozadím spoza Dunaja.

„Predvolebné“ auto SMK s vejúcimi maďarskými zástavami, hlasnou maďarskou hudbou a vyzváňajúcimi zvonmi sa presúšalo po meste celý deň pred voľbami. Na predvolebných mítingoch sa pomaly vyhlasovala autonómia južného Slovenska, veľkoplošné pútače, plagáty, všade sa povaľujúce letáky maďarských politických strán zamorovali vzduch, priestor aj náladu, v poštových schránkach sme denne nachádzali a obratom vyhadzovali letáky regionálnych maďarských politikov. Dvojjazyčné texty na väčšine tlačovín, nám už dávno známa dočasná maďarská politika, hlásali typické maďarské pokrytectvá, ďalšie plagáty agresívnej nastupujúcej mladšej maďarskej generácie tlačila svoje výlučne maďarské texty s výstrahou, že ak maďarstvo nepresadia súčasní úradujúci politici maďarských strán, prídu na rad členovia ich združenia Via Nova. To všetko za intenzívnej „nálepkovej operácie Veľkého Maďarska“ na dopravných tabuliach obcí.

Predvolebná kampaň len desaťkrát znásobila a zhustila do niekoľkých dní to, čo tu máme celý rok. Záverečné vystúpenie tohto cirkusu vo voľbách sa však skončilo bez potlesku. Prudký pád hlasov strany Most v najmaďarskejších regiónoch sa podpísal, spolu s SDKÚ-DS pod nevídanú najnižšiu volebnú účasť južných obvodov v rámci Slovenska. A nepomohla ani najnovšia vysoko rafinovaná politika regionálnych politikov – po úspešných voľbách ponúkali pomoci samosprávam pri obnove verejných priestranstiev v čisto slovenských dedinách. Ani SMK v týchto regiónoch celkovo nezískala viac hlasov ako pred dvomi rokmi. Vyzerá to tak, že v dvoch obvodoch vyhrala len preto, lebo voliči Mostu nešli voliť. Vinu negatívneho výsledku pre Maďarov zvalila SMK najmä na Most, vyčíta mu nielen to, že sa s ňou nechcel spolčiť do predvolebnej koalície, ale ho aj nazýva odrodilcom. Teraz mu to spočítava, kde sa len dá, naposledy napríklad pri oslavách maďarstva 15. marca – výročia maďarskej revolúcie v rokoch 1848/49, kedy „mostárov“ nielenže považovala za nevítaných účastníkov, ale im ani nedovolila klaňať sa dreveným „totemom“.

Volebné výsledky slovenských politických strán na juhu nijako neprekvapili. Len škoda, že slovenské obyvateľstvo na južnom Slovensku sa musí zakaždým riadiť iba akousi vlastnou a neviditeľnou, národne podvedomou a intuitívnou predvolebnou kampaňou, ktorú zvládnu len tí najsilnejší.

Lucia Palúdzka

Zdroj: http://sho.sk/


Súvisiace:

Seriál: Skutočné maďarské snahy
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-skutocne-madarske-snahy


máj 15, 2012 12:48 popoludní

 

 

Top