Obrázok používateľa CEZ OKNO
Zlatá dobrá koruna vs. globalizácia

Keď som mal pred zavedením eura v peňaženke stovku, mal som dobrý pocit, že nie som bez koruny. Teraz, keď mám v tej istej peňaženke tu istú hodnotu v eurách, mám pocit, že nemám ani deravý groš. Nie len koruna, ale aj vlastná identita sa vytratila. Hodnota peňazí, sa po zavedení eura akosi zmenila, alebo znevážila. Veľakrát nás ani len netrkne, že za kávu ktorú sme práve dopili v esprese, zaplatíme v priemere 1.20€, čo je vlastne po starom 36Sk. Ak bude stáť 1.25€, ani si tú päťku neuvedomíme. Ak necháme čašníkovi aj s tringeltom 1.50€, je z toho 45Sk na osobu. Neviem, ale zdá sa mi to dosť a prinajmenšom neprehľadné.

Porovnateľný je napr. benzín, či nafta. Pri pohľade na cenník benzínovej pumpy sme sa dokázali v sekunde zorientovať. Ak sa na ňom teraz ukážu akési drobné, vôbec si to neuvedomíme i keď sa jedná o tie isté koruny, ktoré sme si pred nedávnom tak strážili. Podobných rozdielov je na každom kroku. Vôbec nemusíme chodiť ďaleko, stačí zájsť do najbližšieho obchodu pre chleba.

Obdivujem starých ľudí, ako sa v tom dokážu vyznať, ako si zvykli, či zvykajú.

Stará dobrá koruna, ktorej sme sa v záujme globalizácie šmahom ruky zbavili, bola predsa len ohybnejšia a viac naša.

Jej hodnota, teda hodnota bankoviek a drobných, bola presne stavaná naším potrebám. Reálne nám ukazovala hodnotu tovaru, rozdiel cien, výhodnosť či nevýhodnosť kúpy a to aj letmým pohľadom do regálov. Vedeli sme, že 9 Sk nie je desať ani osem. No 30c 35c... ani nám to nepríde.

Myslím, že euro je dobré pre určitú vrstvu ľudí, ktorí „naozaj zarábajú“. Tí ostatní, ktorých je prevažná väčšina, môžu stískať svoje drobné hlboko vo vreckách a namýšľať si, že tam niečo majú.

A práve preto odkazujem bratom Čechom, držte si svoju korunku, ako najdlhšie to len pôjde. Ona je totiž o.i. aj identitou národa, menou, ktorá bola stavaná pre vaše potreby tak, ako ju bežný človek potreboval používať v každodennom živote.

Ak si nostalgicky spomenieme na Marku, Šiling, Frank či Gulden, všetci si predstavíme národ, kultúru, vôňu zeme a ľudí. Pocit radosti z cestovania, poznávania, objavovania. K cestovaniu vždy patrila aj určitá nervozita, nedočkavosť, zvedavosť a výmena peňazí, veď to vytváralo ten ozajstný pravý pocit čakania na deň odchodu. A o toto nás euro, ako aj celá globalizácia pripravila! Tie krásne pocity nám boli ukradnuté aj bez referenda skôr, ako nám to celé pomaly a neisto dochádza.

Nie všetko je totiž zlato čo sa blyští, nie všetko staré musí byť zlé.

Tak, ako nie všetko čo pochádza z terajšej „centrály“ je dobré!

-sambaly-

exkluzívne.cez.okno

máj 11, 2010 20:19 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Alfa
  Alfamáj 24, 2010 18:04 popoludní

  Komentár: 

  Moc pěkně a pravdivě napsané.....

 2. Obrázok používateľa Mathias
  Mathiasjún 23, 2010 22:01 popoludní

  Komentár: 

  Som 60siatnik necítim sa starý ale dosť si pamätám žijem vo Veľkej Británii a zároveň v Nemecku tu mame stále našu libru a v Nemecku tak ako u Vás Euro ako podnikateľ som tým nadšený už nemusím nosiť 10 plus obaliek s menou každého štátu teraz je to už len CZ Koruna a Forint. Nemusím platiť za výmenu peňazí a veľmi ľahko zistím v kaviarni že ma okrádajú keď mi účtujú viac než vo Frankfurte či Paríži. Po 25tich rokoch som na zmeny zvyknutý a podľa mňa sú to zmeny k dobrému. Keď som v Maďarsku len preto že mam v peňaženke desaťtisíce nemám pocit že som bohatý. Čo tak miesto tej nostalgie popremýšľať ako zarobiť nejaké Euro naviac

 

 

Top