Obrázok používateľa CEZ OKNO
Probiotiká môžu byť kľúčom v liečbe sennej nádchy a mnohých iných ochorení

Zdroj: vedomec.com

Vo výživovej a funkčnej medicíne sú probiotiká dlho považované za veľmi dôležitú súčasť zdravej výživy ale aj mnohých liečebných protokolov najrôznejších ochorení. Tie sú pomaly, ale isto viac akceptované aj konvenčnou medicínou (zatiaľ na Slovensku nie až tak veľmi).


Len v samotnej Británii trpí na sennú nádchu až 18 miliónov ľudí. Pre nich jeseň znamená často tečúci nos, červené oči, začervenaná koža a časté návštevy lekárne.

Väčšina z nich by si však mohla pomôcť aj bez protialergických liekov – antihistamínov. Nová štúdia totiž poukázala na to, alebo skôr potvrdila predošlé výskumy, že jogurt, alebo probiotické baktérie môžu sennej nádche viac, alebo menej uľaviť. To, či viac, alebo menej, záleží samozrejme od potencie a kvality jogurtov, alebo probiotík.

Štúdia publikovaná v International Forum of Allergy & Rhinology zistila, že pravidelná konzumácia jogurtu vplýva na správanie sa bielych krviniek a podporuje tak imunitu. Týmto zlepšuje symptómy sennej nádchy.

Výskumníci prehodnotili 23 predošlých dostupných štúdií, zahrňujúcich spolu viac ako 1900 ľudí a dospeli k záveru, že probiotiká znižujú závažnosť sennej nádchy omnoho viac, ako placebo.

Čoraz viac vedcov považuje nedostatok probiotických baktérií v črevách za dôvod rôznych alergií. Ľudstvo sa odpradávna vyvíjalo spolu s baktériami, avšak prílišný boj medicíny proti ním, čistejšie, čoraz viac sterilnejšie prostredie, obzvlášť, avšak nielen u novorodencov, zničilo mnoho kmeňov baktérií, od ktorých ľudský imunitný systém veľmi závisí. Bez týchto baktérií, ktoré zabezpečujú zdravie epiteliálnych buniek v črevách, zodpovedných za imunitu, je táto vystavená alergénom z prostredia, ktoré sa, zjednodušene povedané, vďaka narušenému epitéliu dostávajú do krvného riečišťa.

Keďže probiotické baktérie pôsobia na imunitu vo všeobecnosti, okrem sennej nádchy a iných alergií môžu pomôcť pri iných zápalových procesoch, vrátane dermatitídy a syndrómu dráždivého čreva, vysvetľujú závery výskumov.

Samozrejme, kritici neodporúčajú probiotiká ako samostatnú alebo primárnu liečbu, keďže sú vraj potrebné ešte ďalšie (nevieme, koľko ďalších) výskumov na to, aby si boli istí niečím, čo je dávno známa a logické. Navyše, na podobné ďalšie štúdie sa samozrejme ťažko nájdu financie.

Naše skúsenosti s probiotikami a inými výživovými komponentami pri alergiách sú také, že tieto zvyčajne nie je obtiažne účinne liečiť.

V tejto súvislosti odporúčame aj článok "Rýchle občerstvenie ničí baktérie a prispieva k zrýchleniu metabolizmu":
http://www.hlavnespravy.sk/studia-rychle-obcerstvenie-nici-bakterie-a-pr...


Súvisiace:

VEDOMEC Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/vedomec-vyber


Sekcie: 
máj 14, 2015 19:47 popoludní

 

 

Top