Obrázok používateľa CEZ OKNO
Proč by každý z nás měl jíst více rostlin

Koluje mylná představa tvrdící, že požívání rostlinné stravy je nepřirozené. Je to čistě názor radikálních aktivistů a toto téma je společností odsouvané na okraj zájmu. Proti tomu můžu namítnout, že je to nepochybně ta nejpřirozenější, zdravá a vhodná cesta, kterou se můžete vydat, abyste optimalizovali vaše zdraví a stali se „neprůstřelnými“ k západním nemocem. Šokující!


Opravdu šokující ale je, jak nemocnými jsme se stali. Žijeme v nejbohatším státě světa a dosud jsme celkově nebyli víc nezdraví. Chronické nemoci nás zabíjejí a ruinují naši ekonomiku. Jedno z každého třetího úmrtí v USA je zapříčiněno onemocněním srdce, americkým zabijákem číslo 1. Druhé místo dohání rakovina, která je příčinou každého čtvrtého úmrtí v USA. Sedmdesát procent Američanů je obézních nebo má nadváhu. A do roku 2030 bude 50% Američanů trpět cukrovkou nebo k ní bude mít náběh. Úplné šílenství.
Jak jsme se sem dostali? Jasně, odpověď je složitá, ale největším přispěvatelem je naše strava. V současné době čítá 94% toho, co sní typický Američan v standardní americké stravě, prázdné kalorie, které postrádají jakékoliv skutečné živiny. A pouhých 6% kalorií pochází z čerstvého ovoce, zeleniny, celozrnných obilnin, luštěnin a semen.

Přirozené se stalo nepřirozeným. Nepřirozené se stalo přirozeným. Jsme úplně vzhůru nohama, pokud jde o stravu a zdraví. A je načase to změnit.

Nejdřív musíme začít tím, že si uvědomíme realitu, kterou je naše úplná závislost na jídle, které nás zabíjí. Na vršku jídelníčku je zpracované jídlo jako limonády, sendviče, dezerty a jiné balené produkty nacpané konzervanty, nasycenými tuky, cukrem, fruktózou, kukuřičným sirupem, sodíkem a jinými nepřirozenými chemikáliemi. Samozřejmě všichni víme, že tohle jídlo je pro nás špatné. A i tak je mnoho z nás bezmocných, když se ho má vzdát.

Proč?

Protože mnoho těchto jídel má speciální recepturu, která aktivuje pocity potěšení v mozku, čím nás zotročují k tak chabým stravovacím návykům – opravdové jádro závislosti. Když to sloučíme s našimi národními preferencemi nadměrné konzumace masa a mléčných produktů, tak krevní cholesterol stoupá, tepny se ucpávají, buňky se stávají karcinogenními a náš imunitní systém přestává reagovat. Dostáváme se do stavu chronického zanícení. Toto sloučení faktorů vytváří neustálé podmínky, ve kterých se naše těla stávají inkubátory nemocí, odsuzující nás k téměř jistému chronickému onemocnění v budoucnu.

Ještě víc šokující? Běžný klasický postup léčení těchto častých chronických stavů – všechno od vysokého cholesterolu až po erekční dysfunkci - spočívá v předepsání farmaceutik, které léčí pouze symptomy, aniž by se zaměřily na příčiny (kořeny) těchto stavů. Poradenství a odborné vedení jak zlepšit stravování a cvičení byly nahrazeny Lipitorem, Crestorem, Viagrou a bezpočtem jiných farmaceutik navržených k potlačování symptomů každé myslitelné choroby.

Když to shrneme, výše zmíněné čtyři stavy (nemoci srdce, obezita, rakovina a cukrovka) čítají přibližně 75% našich současných nákladů na zdravotní péči, což tvoří nesčetné miliardy dolarů ročně. To je jednoduše neudržitelné.

A teď ta největší ironie. Tolik chronických nemocí (vyjma jistých rakovin samozřejmě) – v podstatě 90% všech západních nemocí – nemuselo nikdy vůbec existovat.

Je na čase otočit tento trend. Ale jak?

Jednoduše. JEZTE VÍC ROSTLIN. Možná budete překvapeni, až se dozvíte, že rostlinná strava je jedinou výživovou dietou, která byla lidem představena, za účelem předcházení a v mnoha případech také zvrácení těchto čtyř a mnoha dalších chronických nemocí, jež nás zbytečně sužují.

V té nejvíce zjednodušené podobě, kdyby Amerika převrátila standardní americkou stravu tak, že bychom začali získávat 94% kalorií z čerstvé rostlinné stravy (namísto současných 6%), tak by většina našich nemocí jednoduše zmizela. A současná krize zdravotnictví by se v podstatě sama vyřešila.

Vím, že to může znít znepokojivě. Nemůžu si představit život bez pizzy! Jak jen bych mohl žít bez vajíček?

Osobně nemůžu dostatečně zdůraznit, jak přijmutí 100% rostlinné stravy naprosto změnilo můj život. Ale také chápu, že ne každý je připravený skočit do toho po hlavě ze dne na den. Jasně, chápu to.

Jsem tu teď od toho, abych řekl, uklidněte se. Ničeho se nebojte. Chce to klid. A pusťte z hlavy myšlenku dokonalosti. Nechte ji jít.

Není to o strádání. Právě naopak, je to o ochotě zprostit se starých myšlenek a vzorců o zdravém stravování, které jste si uchovávaly v sobě celý život. Je to o tom otevřít se dobrodružství z experimentování, hledání a znovu objevování celistvého jídla v jeho přirozeném stavu. Je to o vyvíjení lepšího napojení a vztahu ke svému tělu, o naučení se věnovat víc pozornosti na spojení mezi tím co jíme a tím, jak se cítíme a fungujeme. A konečně je to o rozvíjení vytříbenější intuice o tom, co vám opravdu slouží. Takže si můžete přeprogramovat sami sebe tak, abyste dělali lepší rozhodnutí, která jsou fyzicky, psychicky, citově a duchovně ve vašem nejlepším dlouhodobém zájmu.

S každým úspěšným krůčkem na vaší cestě, začnete zaznamenávat změny. Jakmile se zvýší vaše hladina energie, sami se zaměříte na jídlo, které vás opravdu vyživuje. Čím více rostlinné stravy zařadíte do vašeho jídelníčku, tím víc budete odsouvat stranou ty nezdravé chutě. A poznáte to, když najednou zcela vymizí vaše touha po kousku sýra.

Navzdory všemu a i přesto, že jsem byl vyhlášený závislák na junk-foodu po většinu svého života – se mi to stalo. A jsem tu proto, abych vám řekl, že to samé se může stát i vám.


Napíšu vám tedy jedno: Začlenění rostlinné stravy do mého života mi vrátilo nejenom mé zdraví. Byl to klíč, který odemkl mé srdce a dovolil mi objevit, přijmout a nastartovat tu lepší a autentičtější část sebe sama.

Přeju vám ty stejné zkušenosti, protože opravdu potřebujeme vědět, kým jsme.

Lásku + Zelené rostliny

Rich


O autorovi:

Rich Roll

Rich je dvojnásobným úspěšným absolventem Světového mistrovství maratonu (Ultraman) a v roce 2010 byl prvním člověkem (společně se svým kolegou Jasonem Lesterem), který za méně jak týden dokončil EPIC5 – 5 triatlonů pro „železné muže“ na pěti havajských ostrovech. Jeho inspirující paměti FINDING ULTRA: Rejecting Middle Age, Becoming One of the World’s Fittest Men, and Discovering Myself se staly nejprodávanějším dílem na Amazonu a inspirovaly tisíce lidí na celém světě k objevení rostlinné stravy. Rich je častým hostem na CNN, byl zvolen Men´s Fitness jedním z 25 „nejvíc fit můžu světa“ a uvádí na iTunes hitparádu The Rich Roll Podcast. Vystudoval Stanfordskou univerzitu a Cornell Law School (Cornellova škola práv). Rich je inspirací pro lidi na celém světě a je příkladem toho, jak je možné zdravě změnit svůj životní styl.

Zdroj: http://www.mindbodygreen.com/0-10473/why-everyone-should-eat-more-plants...

Přeložila a zpracovala: Petra

Zdroj: http://www.novazem.info/

Tento článok je možné v neskrátenej a neupravenej podobe šíriť nekomerčným spôsobom s pridaním zdroja www.novazem.info vrátane všetkých už uvedených zdrojov a celej tento poznámky


Súvisiace:

Surová strava
http://www.cez-okno.net/surova-strava


Sekcie: 
Štítky: 
august 10, 2013 20:59 popoludní

 

 

Top