Obrázok používateľa CEZ OKNO
Bude super! :) RAW Pozvánka Dávida Vendela

Občas sa stretnem s názormi, ktoré sú silne kritické k internetu. Akoby to bol neblahý novodobý fenomén. Áno, na všetkom, čo existuje na svete, si môžeme nájsť kladné i záporné stránky. Napríklad vravíme, že oheň je dobrý sluha ale zlý pán. Podobne je to s nožíkom. V kuchyni je vhodným pomocníkom, ale páchajú sa s ním i zločiny.

Kedysi, keď som potreboval kuchársky recept, mohol som získať informáciu od kohosi blízkeho, alebo kúpiť kuchársku knihu.

Keď som sa chcel od blízkych dozvedieť nejaké nové vegetariánske jedlo, tak len krútili hlavami, a odrádzali ma od toho. Dokonca mám aj nepríjemný zážitok. Raz, keď som jedol müsli namočené v mlieku, tak mi kolega v práci povedal:

„Toto som dával svojim kurám, a podochli mi.“

Chcel mi naznačiť, ako pohŕda ovsenými vločkami, alebo že má radšej klobásky, ktoré výdatne zapije borovičkou.

Doma chová prasce, tak nie je naklonený myšlienkam zdravšej životosprávy.


Čiže ak chcem získať nejaké nové informácie, blízki nepomôžu, lebo sami nemajú ešte osvojené také nové stravovacie návyky.

Čo ostáva? Kedysi, kým nebol internet, som zašiel do kníhkupectva, v ktorom som strávil dlhší čas, lebo ani predavačka nevedela, že ktorá kuchárska kniha obsahuje aj vegetariánske jedlá.

Nakoniec sa mi vtedy podarilo kúpiť knihu Vegetariánska kuchárka (vegetariánstvo v teórii a v praxi), ktorú napísali Karel Červený a Drahomíra Červená. Kniha obsahuje 300 receptov.

Dnes je situácia podstatne jednoduchšia. Stačí zadať vo vyhľadávači nejaké kľúčové slovo, napríklad vegetarián, a vyhľadávač ponúkne veľké množstvo stránok.

Tak sa dnes z internetu môžem dozvedieť, že okrem vegetariánov sú i vegáni, vitariáni, a podobní.

Vegetariáni jedia bezmäsitú stravu a nekonzumujú všetky produkty z mŕtvych zvierat ako vnútornosti, kaviár a želatína. Zo živočíšnych produktov obyčajne iba mlieko, syry (nie syry s obsahom syridiel vyrobených zo žalúdka), jogurty a vajcia.

Vegáni nejedia žiadne živočíšne produkty vrátane vajec, mlieka, syru, medu alebo materského mlieka, ktoré nekonzumujú iba prísni vegáni.

Vitariáni jedia iba jedlo, väčšinou vegánske, ktoré nie je varené pri vysokej teplote. Vitariáni argumentujú tým, že varenie ničí enzýmy a výživnú časť rastliny.

Vďaka internetu sa dozviem, že sa usporadúvajú i veganfesty. Festivaly, na ktorých má možnosť návštevník oboznámiť sa s prípravou rôznych jedál zdravej výživy.


Z internetu som sa dozvedel i to, že „surová strava je úplne prirodzená, len spoločnosť a rodičia nás o tom nič nenaučili“.

Dávid Vendel

Srdečne vás všetkých pozývame na letný festival výprav za poznaním do Banskej Bystrice, 16. 6. 2012. Pozrite si pozvánku na prednášku a seminár o surovej strave ;) Na Dávidov workshop je možné sa prihlásiť na adrese: slnovrat@cez-okno.net

Zdroj: http://humanisti.sk/


Súvisiace:

RAWTWINS
http://www.cez-okno.net/rawtwins


Štítky: 
máj 25, 2012 00:59 dopoludnia
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa MetHew
    MetHewmáj 26, 2012 00:12 dopoludnia

    Komentár: 

    Podľa mňa je to extrémnosť byť Vegán teda nejesť absolútne žiadne mäso a ešte k tomu med ? Však to je úplne dokonalá potravina. Tí ľudia si myslia, že sú viac humánny, ale to čo nezjedia oni skonzumuje niekto iný a ďalšia vec, však my ľudia sme jediné bytosti tejto planéty, schopné vedome plánovať, tvoriť, tým ovplyvniť seba i svoju budúcnosť, tak je úplne nadmieru jasné, že to sú prírodné dary pre nás, však sme z prírody vzišli tak sa prírodou i živíme. Ja si neviem predstaviť, že by som vôbec nekonzumoval mäso, nakoľko dobré chudé mäso regeneruje bunkovú štruktúru svalov a mozog je tiež sval. Takže niet o čom.

 

 

Top