Obrázok používateľa CEZ OKNO
Reportáž z odovzdávania cien ČAJOMIL ROKA 2008

„Kto aspoň raz nenazrel do nádherného a rozsiahleho sveta čaju? Cestovateľské chuťové zážitky ako neopakovateľné dobrodružstvo plné vôní a príležitostí k rozjímaniu. Nápoj každému dostupný v snáď nekonečných variáciách ponúkajúci pohľad do tak málo zmapovaného sveta našich túžob a snov. Precestuje s Vami kus sveta a umožní nazrieť i do oblastí za nepreniknuteľným Veľkým múrom. „Cesty v priestore a čase tam i späť“ – čo viac si možno želať?“ Týmito slovami presne 22. augusta 2008 ČAJOMIL ROKA odštartoval prvým kolom otázok. A ubehlo to ako voda! :) 10 kôl, 100 otázok, 1 víťaz - kto to je už nie je tajomstvom a poznáme i ďalších ocenených v jednotlivých kategóriách. Odovzdávanie cien prvého ročníka sa uskutočnilo 21.12.2008 vo Zvolene v priestoroch čajovne Chayroom!


O dobrú hudbu sa celý večer staral The Epic a jeho leader Marcel Vén nám svoju skladbu kategórie ´Môj príbeh o čaji´ predviedol naživo!

Myslíte, že hudba o čaji a k čaju musí byť plná cinkotavých zvukov a šumenia vetra? Tento netradičný singel, ktorý vznikol pri príležitosti odovzdávania cien je akiste peknou pamiatkou pre všetkých zúčastnených...

O ´Najkrajší tip na Čajomila roka´ sa postaral Maťo:

Cesta čaju jedného čajomila

Kde bolo, tam bolo, žil raz jeden 12 ročný chlapec, ktorý mal rád čínske kung fu filmy, chodil na karate a zaujímal sa o všetko, čo bolo japonské, či čínske. Dokonca našiel doma starý cestopis „Cesta kolem světa, 1893-94“ od Josefa Kořenského, kde na jeho potešenie našiel veľa fotografií zo starého Japonska a Číny. A práve tam sa dozvedel, že japonskí samuraji pili zelený čaj. Zelený čaj, zelený čaj....predstavoval si jeho vôňu, chuť, ktorá mala byť podľa popisu trpká, farbu... ale kde ho zohnať v období okolo 1988 roku v bývalom ČSSR? Kde zohnať japonský zelený čaj? Takto začal svoju čaj-dó, cestu čaju, alebo skôr cestu za čajom. Jeden malý chlapec, rojko, z jedného malého mesta.

Potraviny bolo jediné miesto, kde bola nejaká šanca. Ale vzhľadom na situáciu, na veľkosť mesta a všetko, šanca viac-menej malá. Ale predsa len, niečo sa našlo. Nebol to japonský zelený čaj, ale vietnamský zelený čaj, ktorý balili Baliarne obchodu Poprad do tuším 20g sáčkov. A bol sypaný! Jeho túžba bola naplnená len z malej časti. Už len tým, že sa jednalo o Popradskú firmu, nedôveroval tomu. Ďalšia šanca sa naskytla, keď sa jeho mama vybrala na pomaturitné stretnutie do Prahy. „Prines mi japonský zelený čaj!“, žobronil. O pár dní mal v rukách porciovaný zelený čaj s názvom Golden Dragon, ktorý mal na sebe čínske, alebo japonské znaky. Mmmm! To musí byť ono! Šetril si ho, mal ho položený na skrinke a varil si ho len raz za čas. To je predsa vzácnosť, to nejde piť stále. Ale popri ňom si zvykol kupovať si akési ochutené čierne čaje, sypané, a každý večer si ich robil ku knižke. Konečne vie piť čaj bez cukru.

"Základom dobrého čaju je voda. Najlepšia je tá zo snehu zbieraného zo slivoňových listov v cisárskej záhrade."

Chlapec dorástol pomaly v muža, ktorý pije čaj. Jeho cesta čaju prebiehala na stretnutiach a spoločných meditáciách s priateľmi, kedy do obyčajného hrnca navaril nejaký ochutený čaj. Raz sa s priateľmi vybral na prednášku manželov Tomášových do Prahy. Prišli skoro a mali ešte čas. Kam ísť? Ako to už v magickej Prahe chodí, osud ich viedol neomylne Václavským námestím. Osud? Nebol to už snáď duch starého Lu Jua, prvého čajového mesiáša a autora čajovej biblie? Tak či onak, zrazu zahli do pasáže, kde našli „Dobrú čajovňu, spolek milců čaje“! Šok, úplný šok! Šok, že niečo takéto existuje! Čajovňa?! Iba čaje, ale aké! A atmosféra a vôbec všetko! Rozmýšľal, či ísť aj na tú prednášku, alebo rovno ostať tu a skúšať jeden čaj za druhým. Nie, toto sa mu asi sníva. Alebo, nie? Doma o tom všade rozprával. Nahováral ľudí, aby spravili čajovňu, aby tam mohol chodiť a usrkávať čaj. Ale čosi! Čajovňu? Čo je to za blbosť! Cesta čaju sa rozšírila. Cesta čaju ho viedla do rodného mesta jeho priateľky, do Olomouca. Čajovňa u zlatého slona. S kamarátmi sa poskladali a on vozil domov za dve plné igelitky čajov, tak po 50g z každého a robili sa veľké čajové degustácie. Maté bolo najhnusnejšie. Genmača viedla.

"Keď sa vo vode začnú robiť bublinky veľké ako rybie očká, prilej trochu studenej vody, aby si ju omladil a môžeš zalievať čaj."

Sen o čajovni pokračoval. Vedel, čo chce miestnym ľuďom ukázať. Ale v tom sne nebol on majiteľom. Kdeže, on a podnikať! Veď má sotva 22 rokov! Ale nikto to nechcel spraviť. Až jedného rána.......

.......jedného rána zazvonil u neho kamarát. „Ešte stále chceš spraviť tú čajovňu?“ Mohli by ju spraviť spolu. Treba nájsť priestory, založiť živnosť, atď. Ale nie, to je čistá fantázia. On predsa nie je žiadny podnikateľ. Nie, veď sa neboj, nič na tom nie je. Tak čo, ideme na to? Založil si živnosť a skontaktoval sa s výhradným dovozcom čajov Dilmah na Slovensku. Získal výhradné zastúpenie pre Zvolen a okolie. Hľadali priestor. Idúc námestím, padol im zrak na zámok. Zámok! To by bola pecka! Zámok..... Išli sa spýtať. Dohodli sa. Nadšenie! Bomba! Spravíme najlepšiu čajovňu. Kamarát sa šiel zaúčať do Amany v Prahe odkiaľ doniesol nie len kontakt na čaje, ale aj prvé kvalitné čaje. Čajovňa samotná sa rodila asi pol roka. Nuž čo, dobrý čaj treba nehať dobre lúhovať. Asi aj čajovňu. Medzi tým sa im objavila konkurencia, len mesiac, či dva pred plánovaným otvorením. Šli skontrolovať. Čistá ezoterika, čaj poznali len podľa kódov v cenníku. No problem, žiadna konkurencia. Ideme na to, v novembri otvoríme, máme na viac!

"Prvá šálka ovlaží pery..."

Čaj pašovali v ruksakoch, vo vlaku. Pašung, ako tomu vraveli v Prahe. V noci ich vždy zobudilo „Máte něco k proclení?“, nie, jasne že nič, len osobné veci. Čajovňa sa narodila a ľudia mohli začať spoznávať, o čom je čaj. O čom je čajovanie. Cesta čaju. Cesta čaju sa stala strmšou, stala sa horským výstupom. Chcel na ňu dostať čo najviac ľudí, ukázať im, že čaj nie je len s rumom, keď si dávaš prestávku v lyžovaní, že nie je len v zime, nie je čaj, ako čaj. Že čaj sa pije v neobyčajných chvíľach, ale i v obyčajných, že jeho kúzlo je v ňom samotnom. A na čo je dobrý tento čaj? Tento? Ten je vhodný k popíjaniu pod neobyčajnými skalami. A tento? Ten? Ten zas keď vonku ticho prší. Na ceste čaju sa s ním ocitalo stále viac a viac ľudí. Zvláštne oblečenie, zvláštna hudba, a čaj – to bol on, ten malý rojko, ktorý sníval až do dospelosti. Ktorý sa nebál byť aj v dospelosti malý rojko. Ktorý si v detstve sľuboval, že nikdy nezabudne, aké to je byť dieťa, aby nebol ako ostatní dospelí. Malý rojko, ktorý zviedol na čaj-dó celý zástup, ktorý dnes už len sám žasne, ako sa toto všetko mohlo vôbec stať, a práve jemu! Kde nabral tú odvahu snívať. Snívať svoj sen bezohľadne, úplne bezohľadne na názory iných, ísť za ním a otvoriť najstaršiu čajovňu v meste a jednu z najstarších na Slovensku.

"Siedma šálka ťa odnesie k príbytku Nesmrteľných!"

A japonský čaj? Japonský čaj treba lúhovať veľmi krátko vo vlažnej vode. A zalievať opäť, a opäť, a opäť, a opäť, a...........

Maťo


Čajovú exhibíciu pripravil team Chayroom!

Konečne sme sa dozvedeli, prečo bolo na pozvánke, že si má každý priniesť polievkovú lyžicu - a ochutnávka stála za to! :)

Čajomil roka naozaj veľkoryso venoval svoje ceny do tomboly, ktorá patrila medzi vrcholy večera!

A je tu finále! Dámy a páni, predstavujeme Vám ČAJOMILA ROKA 2008 - manželov Ondejčíkovcov! Gratulujeme!

"Pozdravujeme všetkých návštevníkov skvelého portálu cez-okno.net a ďakujeme za udelenie titulu Čajomil roka. Veľmi si toho vážime. Cesta čaju je nekonečne príťažlivá a zaujímavá, kráčame po nej s láskou a vášňou už temer 20 rokov a vždy znova a znova sme rovnako vzrušení, keď sa prechádzame čajovými plantážami kdesi v Ázii alebo ochutnávame dobrý čerstvý čaj doma v Čajovni dobrých ľudí. Čaj je filozofiou i spôsobom života... Vďaka hlbokým pravdám, ktoré zrkadlí, nadchýna jednoduchá miska tohto prostého nápoja vnímavých ľudí už celé stáročia... Čaj rezonuje s dušou človeka a dáva priestor jeho bytiu. Ľudskej podstate, duši, myšlienkam... Želáme Vám všetkým veľa vôní, farieb, slnka a dobrého čaju a budeme radi, ak Vás i prostredníctvom portálu cez-okno.net budeme môcť niekedy vziať na potulky svetom čaju. Ste vítaní i v našej Čajovni dobrých ľudí v Nitre."
www.tea-centrum.sk
www.bonsajacaj.sk
www.e-tea.sk

Prvý ročník je už teda za nami - ďakujeme všetkým partnerom, a hlavne Vám, čitateľom - Váš záujem (vyše 6500!) svedčí o tom, že naše snaženie bolo na pravom mieste! A aké sú plány do budúcna?

Určite budeme pokračovať! :) A druhý ročník tentoraz pobeží celý rok - posielajte preto svoje príspevky, ´Môj príbeh o čaji´ ako Vaše vyjadrenie vzťahu k nemu - alebo skladáte hudbu? Píšete? Fotografujete? Pošlite nám svoje dielo! Tie najlepšie práce budú zverejnené a budete môcť o ich kvalite hlasovať!

Kategória ´Najkrajší tip na Čajomila roka´ je tu pre Vás - poznáte niekoho, kto si toto ocenenie zaslúži viac než iní? Viete o významnom počine vo svete čaju? Napíšte nám!

Aký bol uplynulý ´Čajový kvíz´? Tu je komplet 100 otázok a odpovedí v PDF!

A aby som nezabudol, dovidenia v Nitre priatelia! :)

Sokol, CEZ OKNO

Autorom putovnej sošky Čajomila roka je Braňo Petrinec

Foto: Pavel Albert

Hudba: Marcel Vén, www.myspace.com/mrclven

   ´Čajomil roka´ je podujatie každoročne usporadúvané na neutrálnej pôde internetového denníka CEZ OKNO, ktorý je jeho vyhlasovateľom i hlavným usporiadateľom.

Súťaží sa v troch kategóriách: ´Čajový kvíz´, ´Môj príbeh o čaji´ a ´Najkrajší tip na Čajomila roka´. Hlavným, prestížnym ocenením je putovná soška Čajomila, ktorou je každý rok ocenená najväčšia osobnosť, alebo čin v čajovom svete.

´Čajomil roka´ má prednostné právo usporiadať najbližšie odovzdávanie cien na „vlastnej pôde“.

Prvý ročník sa uskutočnil 21.12.2008 vo Zvolene.

Naši partneri

   Pôvab čaju je pomerne mladá firma, pôsobiaca na trhu vyše roka, no i za túto krátku dobu si dokázala získať dôveru a priazeň zákazníkov a mnohých veľkoodberateľov zo Slovenska i Čiech. O kvalite jej práce a produktov svedčia aj stovky spokojných zákazníkov. Ako jediní ponúkajú najširší výber vzácnych čajových kvetín v Európe. Okamžitý odber čajov hneď po spracovaní a osobné vzťahy s výrobcami, zaručujú najvyššiu kvalitu a čerstvosť našich produktov.

Spokojnosť zákazníkov je naším najvyšším cieľom. Vstúpte teda bránou Pôvabu čaju do voňavého sveta dokonalej chuti a pôžitku...

Prečo nakupovať u nás?

• ponúkame najširší výber čajových kvetín a ručne tvarovaných čajov v Európe
• ponúkame len prémiovú kvalitu čaju, vždy z čerstvého zberu
• naše čaje dodávame starostlivo balené
• veľkoodberateľom ponúkame výhodné podmienky a spolu s objednávkou zasielame množstvo vzoriek podľa vlastného výberu zdarma
• pri každom nákupe nad 500 Sk dostanete malý darček a pri nákupe nad 1900 Sk poštovné zdarma (platí pre objednávky za ceny uvedené na www.povabcaju.com)

   Čajovňa ÓPIUM existuje momentálne vo virtuálnej podobe a je prvou čajovňou svojho druhu na Slovensku. Nájdete tu on-line obchod otvorený 24 hod denne, kde môžete nakupovať čaje a čajové príslušenstvo z pohodlia Vášho domova. Momentálne je v ponuke vyše 230 druhov čaju. Zastúpenie má čaj zelený, biely, žltý, čierny, oolong, aromatizovaný, liečivý pu erh (čaj na chudnutie), či bylinné liečivé, andské, himalájske a iné čaje. Najnovšie sú to aj kvalitné ručne tvarované exkluzívne čaje, medzi ktoré patria aj čaje ovoňané (sú obohatené vôňou čerstvých jazmínových kvetov - po dokončení procesu navoňania sa jazmínové kvety ručne vyberajú, takže zostáva čistý ovoňaný čaj) určené pre skutočných fajnšmekrov. Taktiež je v ponuke čajové príslušenstvo, ako misky na čaj, konvičky, zhongy, hrnčeky, čajové súpravy, dózy na čaj, ale aj prestierania, sitká rôznych materiálov, vonné tyčinky a pod. V neposlednom rade tvoria našu ponuku vodné fajky s príslušenstvom.

Pripravujeme sekciu, ktorá sa bude venovať Ajurvéde, kde postupne nájdete všeobecné informácie, ako aj postupy, opisy použitia a účinky čajov a ostatných komodít.

V našej čajovni nájdete informácie o čajoch z celého sveta, dočítate sa o histórii čaju, jeho pôvode, určovaní kvality ale aj postup, ako uvariť dobrý čaj - kvalita vody je dôležitá. V rubrike o liečivých rastlinách zistíte, aké liečivé účinky má bylinkový čaj, ako zbierať a sušiť vlastné bylinky a základné informácie o zbere takmer 300 druhov liečivých rastlín. V prípade že Vás zaujali vodné fajky, máme pre Vás pripravenú stránku aj na tému VODNÁ FAJKA. Ak chcete vyjadriť svoj názor, alebo diskutovať s ostatnými užívateľmi, navštívte naše čajové fórum . V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte na www.opium.sk. Radi Vám pomôžeme.

   Sme špecializovaný obchod zameraný na predaj kvalitného čaju, čajovej keramiky a čajového príslušenstva. Na našich stránkach sa snažíme ponúknuť všetko čo je s čajom spojené, a čo by ozajstný čajomil mohol potrebovať k príprave a vychutnaniu, toho najlepšieho na svete, šálky dobrého čaju.

29.5.2008 sme verejne spustili nový webshop. Cesta to bola dlhá a tŕnistá, ale veríme, že prinesie zaslúžené ovocie. Budeme sa snažiť v čo najkratšom čase doplniť na všetky fotografie, a staré nahradiť novými. Teraz už neváhajte a ráčte vstúpiť - www.teatrade.sk.


   Extra plus je celoslovenský politicko-spoločenský mesačník, ktorý kladie dôraz na politické, spoločenské, ekonomické i kultúrne dianie na Slovensku. Jeho súčasťou sú exkluzívne rozhovory, články o dianí v zahraničí, náučné články a oddychové rubriky.

Periodikum sa k čitateľom dostáva nielen prostredníctvom novinových stánkov a iných predajných miest, ale aj formou predplatiteľskej služby, vďaka ktorej Extra plus čítajú aj naši krajania v Česku, Nemecku, Srbsku, Švajčiarsku, Nórsku, Fínsku, USA, Kanade a Austrálii. V tomto roku sa pripravuje jeho internetová stránka na adrese www.extraplus.sk

   Vztah člověka k přírodě je tématem, o kterém se v poslední době hodně diskutuje. Živelných katastrof a extrémních výkyvů počasí přibývá, takže si mnoho lidí začíná uvědomovat, že hrozba klimatických změn je reálná. Neméně vážným problémem je masové vymírání živočišných a rostlinných druhů. Tyto otázky už nelze přecházet s lhostejností. Ekologické problémy se dotýkají života každého z nás a jejich řešení je v zájmu celé společnosti. Domnívám se, že naše civilizace bude ve střednědobém horizontu poznamenána řetězcem podstatných změn. Vynutí si je nepříznivé okolnosti, které mohou být interpretovány jako reakce obranného mechanismu naší planety. Globální regulační procesy nás donutí pochopit, že boj proti přírodě je nesmyslný a nemůže skončit jinak než naší potupnou porážkou.

Je třeba, aby každý začal sám u sebe. Chceme-li žít opravdu šťastným a smysluplným životem, musíme být sami nástrojem smysluplnosti a vnitřního štěstí. Láska, moudrost a pravé poznání nejsou jen prázdné pojmy.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
január 23, 2009 02:56 dopoludnia

 

 

Top