Obrázok používateľa CEZ OKNO
Fidesz podporuje snahy Maďarov o autonómiu

Podporu snáh o autonómiu Maďarov žijúcich v zahraničí a historickú možnosť zjednotenia národa zdôrazňovali na konferencii o autonómii maďarské vládne strany. Podujatia, ktoré zorganizoval nemecký Kruh priateľov Hunnie, sa zúčastnili zástupcovia maďarskej politickej scény aj spoločenstiev Maďarov žijúcich v zahraničí. Bývalý podpredseda Strany maďarskej koalície (SMK) Miklós Duray v prejave zdôraznil, že je zarytým zástancom autonómie. Tá je totiž podľa jeho vyjadrenia organickou súčasťou demokracie a prostredníctvom nej je možné zabezpečiť budúcnosť Maďarov žijúcich za hranicami.

Duray poznamenal, že v Rumunsku, na Ukrajine a ani na Slovensku sa okrem oblastí používania jazyka a vzdelávania nepodarilo dosiahnuť žiadny pokrok v právnom riešení situácie maďarskej menšiny. Podľa jeho názoru Maďari žijúci na Slovensku sa vzdali zápasu o autonómiu. Zástupca predsedu frakcie Maďarského občianskeho zväzu-Fidesz István Balsai dal verejný sľub, že na otázku autonómie nikdy nezabudnú a neposunú na vedľajšiu koľaj. „Urobíme všetko pre to, aby príslušné rozhodnutia - ktoré nebudú prijímané v Budapešti - boli v súlade s vôľou zahraničných Maďarov,” povedal politik Fideszu a poznamenal, že otázka autonómie je aktuálna aj v západnej Európe a že nejde o typicky maďarskú či východoeurópsku záležitosť. Prijatie zákona o zjednodušení udeľovania občianstva označil Balsai za „určujúci krok tohto volebného cyklu”. Podľa slov podpredsedu maďarského parlamentu Sándora Lezsáka sú Maďari od Trianonskej mierovej zmluvy v Karpatskej kotline priebežne obeťou „národnovražedných etnických čistiek”. Lezsák dodal, že dvojaké občianstvo bude prospešné pre budúcnosť národa v tom prípade, ak maďarské občianstvo bude znamenať existenčnú istotu a vytvorenie zdravých podmienok človeka pre život.

Semjén: Poskytovaním občianstva Maďarom v zahraničí spájame národ

Maďarská vláda je pripravená, aby od januára poskytla zahraničným Maďarom občianstvo, vyhlásil podpredseda maďarskej vlády Zsolt Semjén. Podľa jeho vyjadrenia ide z pohľadu národnej politiky o historický krok, pretože, ako povedal, „po Trianone je prvýkrát vytvorená možnosť inštitucionálneho spojenia maďarského národa”. Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI Semjén, ktorý je predsedom Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP), v maďarskom Szombathelyi pred novinármi zdôraznil, že maďarský zákon o občianstve je vo všetkom v súlade s normami Európskej únie. Podotkol, že všetky susedné krajiny Maďarska rozšírili poskytovanie občianstva aj pre členov svojho národa žijúcich v zahraničí. „Jedným zo základných záujmov maďarského národa je poskytnúť občianstvo každému, kto o to požiada, jeho predkovia pochádzali z územia bývalého Uhorska a majú určité znalosti maďarského jazyka,” konštatoval Semjén. Maďarská republika podľa jeho slov neposkytne iným krajinám údaje o občianstve, preto sa nemusia obávať ani tí, ktorí sú vo svojej rodnej krajine vystavení prípadným postihom, podčiarkol podpredseda budapeštianskej vlády s tým, že poskytovanie občianstva je vnútornou záležitosťou Maďarska. Skutočnosť, že spomedzi štátov bývalej Malej dohody sa v tejto záležitosti nikto nevzoprel a spomedzi susedných štátov vznieslo námietky iba Slovensko, označil Semjén priam za úspech maďarskej diplomacie. Malá dohoda bol vojensko-politický blok pozostávajúci z Československa, Juhoslávie a Rumunska, ktorý existoval v období rokov 1920-38.

Zdroj: luno.hu

september 29, 2010 18:11 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa Anonym
    Anonymseptember 30, 2010 08:15 dopoludnia

    Komentár: 

    no hlavne ze Dzurinda a Radicka urovnavaju vztahy ako sa len da :)

 

 

Top