Obrázok používateľa CEZ OKNO
Rupert Sheldrake: Materialismus je vědecký klam

Nešťastná skutečnost, že naše současná podoba mechanického materialismu je založena na zmatené a zastaralé představě o hmotě, není v současné době často zmiňována. Jedná se o zmatek, který lze pro běžné vědecké účely ignorovat, ale pro naše širší myšlení začíná být velmi destruktivní. Jak tomu čelit, o tom vypovídá kniha Science Delusion, kterou napsal známý badatel Rupert Sheldrake.

Nemůžeme se bavit o tak důležitých tématech týkajících se těla a mysli, jako jsou vědomí nebo původ života, pokud budeme na hmotu nahlížet ve stylu 17. století, jako by šlo o mrtvou, inertní věc, neschopnou stvořit život. A rozhodně nemůžeme nadále předstírat, že věříme, že naše vlastní zkušenosti – zdroj veškerého našeho myšlení – je pouhou iluzí, což by musela být pravda, pokud by ta mrtvá, cizí věc byla skutečně jedinou realitou.

Potřebujeme nový přístup v otázce propojení mysl-tělo; mapu, která uznává obrovské množství věcí ve světě a kontinuitu evoluce. Musíme nějakým způsobem najít jiné, realističtější způsoby chápání lidských bytostí – a ostatně i zvířat – jako aktivních celků, než jen předstírat, že se jedná o bezvýznamné balíky chemických prvků.

Rupert Sheldrake, který již dlouho volá po tomto vývoji, vysvětluje tuto potřebu ve své nové knize. Ukazuje, jak materialismus postupně nabírá podoby jakési protikřesťanské víry – ideologie, spíše než vědeckého principu, prohlašující pravomoc diktovat teorie a vetovat dotazy k tématu, které se jí nehodí, jako např. neortodoxní medicína, natož teprve náboženství.


Článok nájdete na tejto adrese


Zdroj: http://www.energiezivota.com/


Súvisiace:

RUPERT SHELDRAKE Výber
http://www.cez-okno.net/rupert-sheldrake

Morfogenetické pole
http://www.cez-okno.net/morfogeneticke-pole

O mýtoch vedy
http://www.cez-okno.net/rubrika/o-mytoch-vedy

ENERGIE ŽIVOTA Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/energie-zivota-vyber


Sekcie: 
september 08, 2016 22:22 popoludní

 

 

Top