Obrázok používateľa CEZ OKNO
Ryžová kúra časť 3.

V tomto poslednom 9-dňovom období si začíname pridávať k doterajšej strave surovú zeleninu, jemne nakrájanú alebo nastrúhanú a používame tiež pokrájané alebo zajedáme celé surové listy zelenej listovej zeleniny. Zeleninu najčastejšie pripravujeme ako rôzne zeleninové šaláty. Neskôr si pridávame samostatne, alebo používame na dochutenie šalátov mliečne kvasenú, nesterilizovanú zeleninu, známu tiež ako pickles (čítaj: pikls), ktorej najznámejším predstaviteľom je kyslá kapusta (pozor na sterilizovanú nakladanú zeleninu a sterilizované čalamády, ktoré sú mŕtve a nie sú pre nás, minimálne, pri kúre vhodné). Takže potom náš tanier tvorí asi: 55% ryže, k tomu asi 20% tepelne upravenej zeleniny, 15% strukovín a 10% surovej zeleniny.


IV. fáza kúry: Ryža, varená zelenina, strukoviny a surová zelenina



Jedným z dôvodov, prečo až tu zaraďujeme surovú zeleninu je, že podľa orientálnej medicíny našej pečeni, ktorá ak nie je v poriadku, v procese liečenia nerobí dobre nič surové, teda nielen ovocie, ale ani surová zelenina. A pečeň máme postihnutú skoro všetci vzhľadom k divokým kombináciám potravy, ktoré sa zvyknú v súčasnosti konzumovať. Taktiež preto, že jeme sústavne niečo medzi jedlami, keď máme ešte plný žalúdok. Toto všetko spôsobuje v tráviacom trakte kvasenie, prípadne hnitie a tvorbu toxínov, ktoré musí pečeň neutralizovať. Taktiež pitie alkoholu pečeni moc neprospieva. Alkohol sa však tvorí v organizme aj sám pri trávení, ak kombinujeme jedlo s cukrom, sladenými nápojmi alebo množstvom ovocia, čo spôsobuje opäť kvasenie.

Surová zelenina v tejto fáze, silou svojich obsahových látok a enzýmov, ďalej spolupôsobí a umocňuje účinok doterajších potravín, ktoré vytvárajú vyváženú a harmonickú zostavu, ktorá je vekmi úspešne preverená.

Obvyklá príprava zeleninového šalátu

Jemne, pozdĺž vlákien nakrájame cibuľu a rukou ju rozmrvíme, na hrubom strúhadle nastrúhame kapustu, na jemnom strúhadle mrkvu, trochu petržlenu, zeleru, pridáme niečo zelené, napr. nasekanú petržlenovú alebo zelerovú vňať alebo kučeravý kel, ružičkový kel či mladé kalerábové alebo karfiolové, či cviklové listy alebo aj brokolicu.

Trochu posolíme morskou soľou alebo prírodnou vegetou bez glutamánu sódneho (soľčanka, vegetana), či pokvapkáme dobrou, tradične dozrievanou sójovou omáčkou.

Pridáme za studena lisovaný panenský olej (olivový, tekvicový, sezamový alebo slnečnicový). Teda až tu, zatiaľ len úplne málo, začíname používať dobrý olej.

Okyslíme citrónom alebo prírodným jablčným octom či pridáme nejakú kvasenú zeleninu (ktorá obsahuje probiotické baktérie), alebo jej šťavu. Vôbec nie je vhodný obyčajný ocot.

Potom všetko dôkladne premiešame. Môžeme urobiť aj väčšie množstvo šalátu a dôkladne ho natlačiť do 7 dl pohára so šroubovacím uzáverom (twist off) a uložiť do chladničky, kde ho môžeme skladovať počas niekoľkých dní. Elektrické strúhadlo na zeleninu nám prácu pri príprave väčšieho množstva šalátu môže uľahčiť.

Alebo hlávkový šalát dobre opláchneme a pokrájame, či natrháme na väčšie kúsky a podobne ochutíme „soľou, olejom a niečím kyslým". Zálievky s vodou do šalátov nepoužívame, pretože dochádza k vylúhovaniu vitamínov a minerálov. Najlepšou a najzdravšou zálievkou sú naše vlastné sliny, ktoré sa uvoľňujú pri dôkladnom žuvaní.

Aj pri surovej zelenine používame jednorázovo radšej menej druhov zeleniny, ale ich striedame. Ani v zime by nemal byť žiadny problém so zeleninou, pretože bielu a červenú kapustu, cibuľu, mrkvu, petržlen, zeler, cviklu, kel, cesnak, prípadne ďalšie druhy zeleniny dostaneme kúpiť po celý rok, a to nám stačí tak na šaláty, ako aj na tepelnú prípravu zeleniny a nezaťaží to príliš našu peňaženku.

Upozornenie: Melóny žlté a červené rátame medzi ovocie a teda v tejto fáze kúry ich nemôžeme používať. Po absolvovaní kúry ich jeme len samotné na prázdny žalúdok, teda v dostatočnom odstupe pred jedlom alebo po jedle, pretože sa nekombinujú s ničím, kvôli ich expresnému tráveniu, dokonca ani so žiadnym ovocím.

Prirodzene kvasená zelenina - pickles: Kyslá kapusta je najznámejší predstaviteľ mliečno kvasenej zeleniny. Ďalšie možnosti sú: jemne nastrúhaný kaleráb gigant, pár strúčkov prelisovaného cesnaku, morská soľ; - jemne nastrúhaná cvikla, strúhaný chren, soľ; - na plátky nastrúhaná tekvica (snáď najchutnejšia je hokaido), kôpor, soľ. Môžeme však vyskúšať takmer každú zeleninu, ak ju zmiešame s asi 1,5 % morskej soli, s vhodnými koreninami a kúskami chrenu (aby sa zabraňovalo mäknutiu a kazeniu pickles) a natlačíme ju do veľkého uhorkového pohára a zaťažíme pasentnou fľašou naplnenou primeraným množstvom vody. Prikryjeme utierkou a už za 5 až 10 dní môžeme konzumovať chutnú, kyslú, mliečno kvasenú zeleninu. Dodržiavame hygienu a vyberáme ju len čistou lyžicou, aby sa pickles nekazilo. Ak je treba dolievame prevarenú slanú vodu, aby bol povrch vždy pokrytý dostatočnou vrstvou tekutinou. Neskôr ju môžeme preložiť do menších pohárov so šroubovacími uzávermi a uložiť do chladničky, kde nám vydrží veľa mesiacov, ak občas povrch zatlačíme lyžicou a tak ho zvlhčíme vytlačenou šťavou, prípadne na vrch dolejeme trošku hodne slanej vody.

Ak by sa nám začala kvasená zelenina na povrchu nejako kaziť, očistíme povrch, zalejeme trochou prevarenej hodne slanej vody a posypeme jemno nastrúhaným chrenom, ktorý, ako sa presvedčíte, robí v takýchto prípadoch priam divy. Ešte lepšie, ak ho použijeme hneď ako prevenciu proti kazeniu sa povrchu.

Miesto zaťaženia zeleniny v pohári fľašou, možno pohár tiež uzavrieť igelitovým sáčkom a gumičkou, kde zelenina taktiež vykvasí a vytváraný kysličník uhličitý zabraňuje jej kazeniu sa i keď povrch nie je pokrytý vytlačenou tekutinou. Treba ju však občas zatlačiť rukou a tak z nej vytlačiť tvoriace sa plyny, ktoré ju nadvihujú.

V. fáza kúry: Prechod na „normálnu" stravu



V podstate predchádzajúce, IV. obdobie, tejto ozdravnej kúry je už plnohodnotnou stravou, ktorá obsahuje všetko, čo naše telo pre svoju stavbu a zachovanie zdravia, aj pri ťažkej fyzickej práci, potrebuje.

Hlavné zmeny, ktoré by sme mali v tomto období urobiť, spočívajú len v tom, že ryžu už začneme striedať a tiež kombinovať s ďalšími plnohodnotnými celozrnnými varenými obilninami, ako lúpaný alebo nahosemenný ovos, jačmenné krúpy, či nahosemenný jačmeň, pšeno, pohánka, amarant, pšenica, špalda (nemecky Dinkel, čo je stredoveká, znovu objavená prapôvodina pšenice s obsahom množstva veľmi cenných výživových látok), kukurica. Svoj jedálny lístok začíname tiež obohacovať o produkty z týchto obilnín, ako celozrnný, resp. šrotový chlieb, obilné kaše a celozrnné (graham) cestoviny (varíme ich v slanej vode) a ovsené vločky. Spolu s ryžou môžeme namáčať a variť obilniny, ktoré majú podobnú dobu varenia, ako napríklad sladká ryža, lúpaný ovos, väčšie jačmenné krúpy, prípadne špaldu (80% základnej obilniny a 20% doplnkovej).

Pri strukovinách rozšírime svoj jedálny lístok hlavne o tofu (textúrované sójové proteíny, tzv. sójové mäso, či plátky nie sú v tejto etape vhodné a aj neskôr ich používame len zriedka) a strukovinové nátierky. Až tu už môžeme začať trošku viac soliť a používať viac oleja, olejnatých semien. Nepoužívame však stužované, hydrogenizované tuky ako Rama, Héra, Perla a pod., ktoré sú škodlivé (narúšajú medzi iným prostaglandíny imunitného systému) a používame radšej maslo. I keď neobsahujú síce cholesterol, ale ich väzby sú nasýtené a obsahujú nebezpečné trans mastné kyseliny.

Až teraz začíname konzumovať ovocie, najlepšie ako samostatné jedlo. Ak kombinujeme ovocie s niečím iným, spôsobuje v žalúdku kvasenie a narúša trávenie. V menšom množstve ho môžeme zjesť aspoň tri štvrte hodiny pred iným jedlom.

V rámci zeleninového šalátu používame s výhodou naklíčované zrná obilnín, strukovín a semená vylúpanej slnečnice, sezamu a ďalších, (pozor na plesne). Ideálnym a klasickým predstaviteľom semien vhodných na naklíčovanie je zelená sója mungo, špeciálne určená hlavne na tento účel. Jej obsah minerálov a vitamínov po naklíčení je impozantný.

Na základe týchto doporučených potravín a zásad (nepoužívame ešte mliečne výrobky) si v tejto fáze tvorivo upravujeme a obohacujeme svoj jedálny lístok, pričom sa riadime mierne upraveným pomerom obilnín, zeleniny strukovín a šalátov a to: 50%:20%:15%:15%. V teplom ročnom období alebo pri zvýšenej fyzickej aktivite môžeme množstvo zeleniny mierne zvýšiť.

K tomuto v ďalšom ponúkame niekoľko receptov na využitie niektorých menej obvyklých, ale veľmi hodnotných obilnín a produktov z nich.

Pšeno

Ide vlastne o brúsené proso (česky jáhly), napriek čomu je však považované za celozrnnú obilninu. Je to pravdepodobne najstaršia kultúrna plodina. Má nielen vysoký obsah minerálov, ako fosforu a železa, ale aj vlákniny. Obsahuje veľké množstvo kremíku (až 59% z obsahu minerálov), takže priaznivo ovplyvňuje zuby nechty, vlasy a pokožku. Preto sa ráno odporúča rozhrýzť 1 kávovú lyžičku surového pšena a zapiť troškou vody alebo čajom. Vo veľkom množstve sú tiež zastúpené vitamíny skupiny B a niacín. Jeho veľkou výhodou je, že neobsahuje glutén a je ideálne pre bezlepkovú diétu pri celiakii. Pšeno možno všeobecne odporučiť alergikom. Možno ním tiež posilniť ľadviny a priaznivo pôsobiť na oči. Pšeno je výborné pre deti na povzbudenie chuti do jedla, najmä pri rekonvalescencii. Pšeno je jednou z mála zásadotvorných obilnín a preto je vhodné pri žalúdočných ťažkostiach. Uprednostňujeme ho hlavne v zime, pretože zohrieva organizmus.

Príprava: Pšeno najprv premyjeme v studenej, potom spariť vo vriacej vode, aby sme pri dlhšie skladovanom zrne odstránili nepríjemnú pachuť, ktorá vzniká jeho oxidáciou povrchovej vrstvy. Precedíme ho cez husté sito a varíme v 2,5 násobnom množstve osolenej vody (asi 15 minút) do mäkka. Má podobné použitie ako ryža, t.j. ako príloha k strukovinám a zelenine, alebo ho zmiešame či posypeme rôznymi prísadami ako: gomasio, sójové boby; huby; strúhaná surová zelenina; škorica, med, olej, oriešky (syr a bryndzu až v ďalšej fáze).

Veľmi chutný je pšenový nákyp so slivkami, kde do olejom vymazaného pekáča kladieme vrstvy uvareného pšena, namočených a odkvapkaných sušených sliviek a hrozienok, pričom každú vrstvu osladíme medom a pokvapkáme olejom. Zapečieme v rúre.

Pohánka

Tvorí základnú zložku potravy Číňanov a Japoncov a je veľmi obľúbená v chladných stepiach Ruska a na Ukrajine. Hoci jej semená sa využívajú ako obilnina, nepatrí k obiliu. Je ľahko stráviteľná, nezaťažuje žalúdok, a ako výživná a posilňujúca strava je vhodná pre rekonvalescentov. Ide o jedinečnú liečivú rastlinu s alkalickým pôsobením, bohatú na minerály ako kremík, fosfor, zinok a nervové vitamíny B1, B2 a B6 a stopové prvky meď, nikel, mangán, kobalt a selén. Obsahuje cenné bielkoviny, nenasýtené mastné kyseliny a lecitín. Veľmi je cenený jej vysoký obsah rutínu, flavonoidu, ktorý posilňuje imunitný systém, reguluje zrážanlivosť krvi aj hladinu cholesterolu a pôsobí ako ochrana pred rakovinou čreva. Známy je hlavne jeho pozitívny účinok na krvné vlásočnice, blokuje vnútorné krvácanie, tvorbu hemoroidov, kŕčových žíl a udržiava pružné cievy. Priaznivo pôsobí tiež pri vysokom krvnom tlaku a podporuje sexuálne funkcie. Je vhodná hlavne v zimnom období, pretože zohrieva telo. Neobsahuje lepok, preto je tiež vhodná a odporúčaná do bezlepkových diét.

Príprava: Pohánku niekoľkokrát prepláchneme studenou vodou, vsypeme do 2 násobného množstva osolenej vriacej vody, zamiešame a dáme na 2 až 3 hodiny pod perinu, aby dobre napučala (ak nemáme čas, môžeme ju normálne variť asi 10 až 20 minút). Podávame ju ako prílohu k zelenine, strukovinám, ale aj k mäsu, je z nej vynikajúce rizoto so zeleninou, dá sa zapekať. Môžeme k nej primiešať rôzne prísady, ako zeleninu; bryndzu s cesnakom (až v ďalšej etape); podusené huby; oriešky, olej a med a tak môžeme vytvoriť chutné samostatné jedlá na slano alebo na sladko.

Lúpaný ovos

Normálny ovos má na povrchu nestráviteľné plevy prirastené k zrnu, preto ho treba špeciálne lúpať. Bola však vypestovaná aj nahosemenná odroda, tzv. ovsená ryža alebo euroryža, ktorá je už vhodná aj na priamy konzum a tiež vhodná na naklíčovanie. U Germánov bol ovos základnou zložkou potravy, nazývali ho pokrmom bohov a germánski bojovníci ho varili pred bojovými ťaženiami. Dnes je to potravina a liečivý prostriedok zároveň, preto si zaslúži väčšiu pozornosť. Je ďaleko bohatší na hodnotné bielkoviny a tuky než iné obilniny, preto je vynikajúci pre rastúci organizmus detí, pre dojčiace matky, pre športovcov a pri telesnej aktivite. Z toho dôvodu je ale menej vhodný pri liečbe rakoviny, ale naopak pre svoju vlákninu významný pri prevencii rakoviny, hlavne čriev a divertikulózy a hemoroidov. Tiež je výdatným zdrojom vitamínu E, niektorých vitamínov skupiny B a minerálov, obzvlášť zinku a kremíku, ale tiež horčíku, fosforu, železa a draslíku. Je zvlášť bohatý na betaglukány, rozvetvené polysacharidy, ktoré podporujú bunkovú imunitu, aktivitu fygocytov. Je v ňom mnoho stráviteľnej a nestráviteľnej vlákniny. Upravený na kašu pôsobí preventívne proti zápche, lieči poruchy trávenia, odstraňuje cholesterol a posilňuje srdečný sval. Pomáha pri poškodeniach pečene, zápale žlčníku. Ovos spevňuje kosti, pretože je bohatý na kremík. Čo najčastejšie by sa mal konzumovať pri cukrovke, pretože obsahuje tzv. „pomalé" sacharidy, takže spomaľuje vstrebávanie cukrov, čim stabilizuje hladinu glukózy. Podporuje látkovú výmenu. Výskumné práce ukázali, že jeho konzumácia znižuje hladinu LDL cholesterolu, ktorý sa ukladá do ciev, čím bráni pred vznikom aterosklerózy. Jeho sliz je dávno známym liečebným prostriedkom pri žalúdočných a črevných chorobách. Je výborným pomocníkom pre ženy, vďaka obsahu horčíka tlmí predmenštruačný syndróm a v období menopauzy zasa zmierňuje návaly horúčavy. Dôležité je jeho sedatívne pôsobenie na nervový systém - pôsobí upokojujúco. Podporuje duševnú vnímavosť, aktivizuje našu duševnú hnaciu silu a prehrieva organizmus.

Príprava: Zrno premyjeme, namočíme na 6 až 12 hodín a varíme v 1,5 až 2násobnom množstve vody prikryté asi 45 minút, až je polovica zŕn popraskaná. Ochutíme morskou soľou a bylinkami. Potom ho necháme ešte dôjsť pod dekou. Môžeme ho však variť (i namáčať) spolu s ryžou, kedy jedna obilnina tvorí prevahu, asi 80%.

Odvar z ovsa: 4 PL mletého ovsa s 1 PL mletého ľanového semena rozrobíme v 1 dl. studenej vody. Vlejeme do 0,9 l vriacej vody a za stáleho miešania privedieme do varu a hneď nalejeme do litrovej termosky a necháme 3 - 4 hod. odstáť.

Tento odvar je vhodný pre obnovu žľazovej a vstrebávacej schopnosti žalúdočno-črevnej sliznice. Pre obnovu zdravia po pôrode, kedy došlo k veľkým stratám krvi, pri rekonvalescencii po operáciách, ale aj pri prechode po hladovkách a šťavových kúrach, pri liekových alergiách, anémii, hypoacidite, chronických chorobách pľúc, porušení peristaltiky.

Jačmeň

Ide o najodolnejšiu obilninu, rastie takmer v každom podnebí. Má krátke vegetačné obdobie a malé nároky na vlhkosť. Podobne ako pri ovse poznáme normálny druh, ktorý treba obrúsiť a nahosemennú odrodu, ktorá je výživnejšia a je vhodná aj na naklíčovanie. Je to výživné a ľahko stráviteľné zrno, ktoré je dobrým zdrojom vlákniny, železa, draslíku, vápniku, fosforu a bielkovín. Má schopnosť zmäkčovať a zvláčňovať a preto uvoľňuje rôzne stuhnuté ložiská v tele, robí pružným psychicky i fyzicky. Prospieva tráviacej sústave, pôsobí protizápalovo a pomáha liečiť opuchy a nádory. Má mierne preháňavý účinok a osoží proti zápche. Tlmí bolesti močových ciest. Vysokú hodnotu má naklíčený jačmeň, ktorým sa liečia poruchy trávenia a nadúvania. Na Strednom východe je už dlho známy ako „liek na srdce". Znižuje hladinu cholesterolu. Keďže je bohatým zdrojom betaglukánu má tiež protivírusové a protirakovinové účinky. Chráni pred rakovinou zažívacej sústavy, najmä hrubého čreva. Obsahuje silné antioxidanty, vrátane tokotrienolov. Pri varení sa tvorí sliz, ktorý má liečivé účinky pri vredovej chorobe žalúdka a niektorých črevných ťažkostiach. Kvôli vysokému obsahu kremíka slúži jačmeň na zlepšenie oslabeného väzivového tkaniva, degenerácie medzistavcových platničiek, poruchy držania tela a na posilnenie pľúc. Je vhodný pre dojčiace matky na zvýšenie tvorby mlieka. Jačmenné polievky dojčaťom nespôsobujú žiadne tráviace ťažkosti. Ženy môže zaujímať, že táto potravina robí pokožku hebkú a krásnu. Jačmeň skôr ochladzuje, preto je vhodný hlavne v letnom období.

Príprava: Jačmeň alebo veľké jačmenné krúpy premyjeme, namočíme v 2,5násobnom množstve vody na 10 hodín a varíme prikryté asi 1 hodinu. Potom ho necháme ešte dôjsť aspoň pol hodiny pod dekou. Ochutíme ho sójovou omáčkou alebo gomasiom. Môžeme ho však variť (i namáčať) spolu s ryžou, kedy jedna obilnina tvorí prevahu, asi 80%.

Ďalšie použitia jačmeňa: Chutné polievky so zeleninou a strukovinami. Zapečené pokrmy s mäsom a bez mäsa. Strukovinovo-obilninové pokrmy, veľmi vhodné kvôli komplexnej skladbe aminokyselín a bez cholesterolu. Pečivo sladké i slané ako vianočné zákusky, sladké nákypy, palacinky, lievance a ďalšie.

Nákypy

Uvarená ryža, varené strukoviny a zelenina sa dajú zapiecť vo vymastenej forme na rôzne zeleninové nákypy. Takto môžeme ryžu spracovať tiež s ovocím do rôznych ovocných nákypov, kde môžeme pridať aj trochu sójového syra tofu. Namiesto ryže môžeme samozrejme s výhodou použiť aj pšeno, pohánku a jačmeň.

Obilné kaše

Z ovsených vločiek alebo tiež čerstvého pšeničného, resp. špaldového alebo ovseného šrotu môžeme na raňajky pripravovať varené alebo surové obilné kaše.

Kašu pred dovarením mierne osolíme, pridáme hrozienka, nasekané orechy a po uvarení trochu medu. Na tanieri ozdobíme kompótom, smotanou, jogurtom, prípadne škoricou.

Na surovú kašu vločky alebo šrot večer namočíme v miske a dáme do chladničky. V inej miske namočíme hrozienka alebo iné sušené ovocie s orechmi. Ráno všetko zmiešame (hrozienka po namočení môžeme skontrolovať a nahnité odstrániť), pridáme nastrúhané jablko alebo iné ovocie. Miesto orechov môžeme ráno pridať strúhaný kokos (zvlášť vhodný z čerstvých kokosových orechov) alebo smotanu či pomletý mak, ale aj pomletý sezam či ľanové semienko. Dochutíme škoricou, šťavou z čerstvého postrúhaného zázvoru a chuť vyrovnáme troškou morskej soli alebo sójovej omáčky. Vhodné je aj pridať jogurt, tvaroh alebo roztlačené tofu.

Odporúčame si zadovážiť ručný lis na vločky (vločkovač, na ktorom sa dá aj šrotovať) napr. Marga od talianskej firmy Marcato, pretože potom máte na kaše svoje vlastné zaručene čerstvé a surové ovsené, prípadne iné vločky a šrot.

Dogoty

Sú chutnou náhradou celozrnného chleba a pečiva. Vyznačujú sa maximálne rýchlou a jednoduchou prípravou, ale výsledok prekoná všetky naše očakávania.

½ kg jemne pošrotovanej pšenice (keď môžeme použijeme radšej špaldu) alebo celozrnnej múky (aj celozrnnej ražnej alebo zmesi s inými obilninami), štipku mletej rasce a štipku morskej soli, pridáme vodu a premiešame lyžicou, aby sme dostali redšie cesto. Necháme ho aspoň pol dňa alebo cez noc postáť, aby prešlo trochu fermentáciou a bolo ľahšie stráviteľné a odbúrala sa tiež kyselina fytová, ktorá sťažuje vstrebávanie železa, vápnika a zinku. Ešte raz premiešame a na vymastený plech alebo plech pokrytý papierom na pečenie kladieme polievkovou lyžicou podlhovasté kôpky (hustota cesta by mala byť taká, aby sa nám kôpky neroztekali). Pečieme v dobre vyhriatej rúre ½ hodiny, kým nedosiahneme pekné svetlo hnedú farbu. Najlepšie sú čerstvé, ale po vychladení a 1-dňovom vyparení vydržia v chladničke v igelitovom sáčku aj 10 dní.

Množstvo ďalších dobrých receptov a rád nájdeme napr. v knižke Vegetariánska kuchárka od Karola a Drahomíry Červenej.

VI. fáza kúry: Normálna strava



Obdobie nasledujúce po ukončení kúry je veľmi dôležité, pretože jeho uvedomelé zachovávanie, zvlášť v prvých mesiacoch po kúre, je rozhodujúce pre to, aby sa dosiahnuté výsledky naplno prejavili a stabilizovali a nie aby sme ich pri nesprávnom stravovaní rýchlo eliminovali a premrhali. Platí, že keď sa vrátime k našej pôvodnej strave vrátia sa po čase aj naše pôvodné zdravotné problémy, pretože boli výsledkom nášho nesprávneho stravovania a zlého životného štýlu. V súčasnej dobe sa totiž stravujeme tak, že žijeme neustále na pokraji katastrofy (rakovina, cukrovka, infarkt, črevné problémy, alergie, chrípky, psychické problémy a pod.). Naše stravovacie zvyklosti sa od druhej svetovej vojny zmenili viac ako za celé obdobie pred tým.

Nadmerná konzumácia rafinovaných uhľovodanov, samotných alebo vo forme sladkých a múčnych jedál, ako biely cukor, biela múka, zákusky, koláče, čokoláda, sladené nápoje, je dnes jedným z najvážnejších faktorov, ktoré ohrozujú naše zdravie. Tieto sladké jedlá majú veľmi horké následky. Keby len časť z toho, čo už vieme o negatívnych účinkoch bieleho cukru, vyšlo najavo vo vzťahu k inej látke, táto by bola okamžite zakázaná. Biely cukor preukázateľne spôsobuje dnu, cukrovku, aterosklerózu, kazivosť zubov, hypoglykémiu, depresiu, problematické správanie detí a v neposlednom rade kriminalitu. Biely cukor sa chová ako voľný radikál a zároveň droga. Urýchľuje všetky degeneračne choroby a starnutie. Bádatelia vo výžive prehlasujú, že cukor z fyziologického hľadiska vôbec nepotrebujeme. Telo si ho vie samo, nezrovnateľne lepšie a dokonale vytvoriť z plnohodnotných škrobov.

Keď sme spokojní s predchádzajúcim stravovacím režimom, nesnažme sa nič meniť a snažme sa pri ňom čo najdlhšie zotrvať alebo aspoň čo najčastejšie sa k nemu vracať, čo znamená, že počas týždňa si zaraďujeme čo najčastejšie tzv. udržiavacie dni, kedy sa stravujeme podľa IV. resp. V. fázy tejto kúry.

Pre spestrenie môžeme miesto obilnín zaradiť občas zemiaky i keď cukrovkári by sa im mali vyhýbať (najlepšie varené v šupe a v slanej vode aby sa nevyvarili minerály). Ak sme nútení alebo ak sa nedokážeme vzdať živočíšnych bielkovín, tak dávajme prednosť domácim vajíčkam namäkko. Z mliečnych výrobkov sú najlepšie mliečno kvasené so živou laktobacilovou kultúrou ako sú jogurty, kefír, acidofilné mlieko, cmar, prípadne tvaroh a nepasterizovaná bryndza. Tieto mliečne výrobky slúžia dobre ako doplnok chýbajúcich aminokyselín k obilninám (samozrejme okrem strukovín, ktoré sú najideálnejšie). Z mäsa sú najlepšie ryby a domáca hydina. Pri nákupe v obchode alebo reštaurácii najmä morka. Pri častejšej konzumácii mäsa sa však odporúča riadiť sa zásadami oddelenej stravy, čo znamená jesť mäso len s množstvom dusenej a surovej zeleniny, teda nekombinovať ho so škrobovinami, ako sú zemiaky, ryža, cestoviny a chlieb.

K ryži namiesto strukovín môžeme tiež vyskúšať sem tam podávať bielkovinovú prílohu seitan, nazývaný tiež glutén, pokiaľ netrpíme na celiakiu, čo je čistá obilná bielkovina. Získame ju vypratím cesta zo pšeničnej múky vo vode. Túto hnedastú gumovitú hmotu potom uvaríme v slanej vode ochutenej niektorými koreninami.

Nielen v tomto období ale i neskôr by sme mali dbať na to, že nie je dôležité len to, čo jeme, ale tiež koľko toho jeme, ako to jeme, s čím to jeme a kedy to jeme. Prepchatie žalúdka i tým najlepším jedlom spôsobuje kvasenie a škodí postupne mnohými spôsobmi. Jesť by sme mali v pohode a dôkladne potravu požuť, nezapíjať a nesplachovať sústa tekutinami. Vyvarovať sa škodlivých kombinácií; cukor (aj med) spôsobuje kvasenie každej potravy (hlavne však škrobov), ovocie sa nekombinuje so zeleninou, ale ani s ničím iným, nevhodná je kombinácia škrobovín s mäsom, ale aj s inými živočíšnymi bielkovinami, nekombinujeme tiež navzájom viacero živočíšnych bielkovín (vajcia, syry mäso), kedy žalúdok uprednostní trávenie len jedného druhu a ostatné nestrávené bielkoviny budú v črevách zahnívať. Pijeme hlavne pred jedlom (najneskôr 15 až 20 minút), ak tesne po ňom tak len malé množstvo (asi 1,5dcl), nikdy nie počas jedla a medzi jedlami, keď je žalúdok už v procese trávenia, rozriedili by sme tým tráviace šťavy, a tak nenapraviteľne narušili trávenie, čo niekedy môže spôsobiť až koliky. Taktiež nemaškrtíme medzi jedlami, keď ešte žalúdok nie je prázdny a trávi predošlú potravu, čo by malo rovnako rušivý vplyv na trávenie. Toto sa potom prenáša ďalej do čriev, ktorých činnosť a stav, ale aj ďalšie orgány a celý organizmus sa narúšajú. Nejedzme neskoro večer (najneskôr 4 hod. pred spánkom) a nie veľa bielkovín, (čo nám poškodzuje ľadviny). Inak potrebujeme oveľa dlhšie spať a ráno vstávame unavení a malátni, často krát s úzkostnými stavmi. Ak sme sa však už takto prehrešili, vypusťme raňajky alebo raňajkujme len ovocie, ktoré napomáha čistiacim a vylučovacím funkciám, čo vtedy náš organizmus práve potrebuje.

Prejedanie sa

Treba ešte zvlášť upozorniť na škodlivosť prejedania sa, či už priveľkým jednorázovo skonzumovaným množstvom jedla alebo jedením príliš často a medzi jedlami, keď nie je ešte žalúdok prázdny. V prvom prípade máme nedostatok tráviacich štiav, ktoré boli pripravené v našich žľazách na trávenie potravy, v druhom prípade dochádza k zmiešaniu už natrávenej a novej nestrávenej potravy, čo v oboch prípadoch spôsobuje nedokonalé trávenie a vyvoláva kvasenie, nadúvanie a grganie, rozvracia trávenie a samotnú asimiláciu v črevách, produkuje jedy, znižuje imunitu, urýchľuje starnutie a skracuje život a v neposlednej miere tiež zanáša plesne do čriev a organizmu. Má vplyv na našu náladu, stávame sa letargickí a zároveň podráždení.

Stálym prejedaním sa, sa aj tie najlepšie stravovacie zásady rútia a vychádzajú navnivoč, i keď pri prejedaní sa zdravými a plnohodnotnými potravinami sa následky objavia oveľa neskôr. Ak sa prejedáme, potom nám pri riešení zdravotných problémov nepomôžu žiadne zázračné medicíny, ani kvapky alebo sirupy. Preto nezadusme náš tráviaci oheň priveľkým množstvom jedla, pretože tento oheň potom nehorí ale čmudí a zanáša sadzami a dechtom potrubia a prieduchy nášho tela.

Ľudová múdrosť na celom svete od pradávna zaznamenala dôležitosť správneho a striedmeho jedenia: „V najlepšom prestaň". „Každá choroba pochádza od stola". „Človek si svojimi vlastnými zubami kope hrob".

Taktiež v biblii je obžerstvo jedným zo smrteľných hriechov a v Evanjeliu Esenských hovorí Kristus, že Diabol vás núti, aby ste jedli stále viac a viac. Jogíni zase hovoria, aby sme obetovali svojmu tráviacemu ohňu trochu jedla.

Jedzme preto všímavo a s nadhľadom, aby sme mali lepšie pod kontrolou množstvo skonzumovaného jedla a nestratili sa v jedení ako zvieratá.

Nejedzme pri pozeraní televízie, prípadne pri počúvaní rádia, kedy dokážeme zjesť kvantá jedla, bez toho aby sme si to všimli.

Pri vážnejších chorobách

Už spomínaní ľudia z Rakúska, ktorí sa vyliečili z vážnejších zdravotných problémov pomocou ryžovej kúry dodržiavali a dbali zároveň na niektoré ďalšie zásady:

• Predĺžili si 1. fázu kúry, kedy sa je len čistá celozrnná ryža, v jednom prípade až na trojnásobok.
• 4. respektíve 5. fázu kúry držali potom dlhodobo alebo natrvalo.
• Úzkostlivo dbali na to, aby ich potraviny boli čerstvé azekologického poľnohospodárstva, nezaťaženého žiadnou chémiou.
• Vedeli, že len to, čo človek do ryžovej kúry investuje to od nej aj dostane.

Spojenie ryžovej kúry s inými metódami

Kombinácia ryžovej kúry počas jej prevádzania s inými diétami nie je možná, ak sa má zachovať jej význam a účinok. Pre toho, kto by chcel túto kúru ešte zvýrazniť, tvorí výnimku len zaradenie doporučených dní hladovania podľa lunárneho kalendára (možno ho zakúpiť v kníhkupectve), kedy len pijeme nesladené, nedráždivé čaje a pramenitú vodu, tak ako počas celej kúry a neprijímame žiadne jedlo. Tento deň hladovania nám hviezdy prinášajú raz do týždňa a to vtedy, keď je spln alebo nov mesiaca alebo mesiac sa nachádza v polovici. Toto je možné ešte doplniť o ďalší tzv. jogínsky pôst (v Indii považovaný za najvhodnejší a najúčinnejší deň pre hladovanie) ktorý pripadá na 11. deň po nove a 11 deň po splne. Samozrejme, že tieto dni sú potom súčasťou kúry a ryžová kúra sa o tieto dni nepredlžuje. Práve tieto dni môžu zaviesť do kúry určitý dynamizmus a kúru paradoxne uľahčiť. Jej účinky sa však tým zvýšia.

Vážne chorý, respektíve náročnejší záujemca, má ešte k dispozícii ďalšiu pozoruhodnú možnosť, ako si od prírody vyžiadať svoje právo na zdravie. Je to overená kombinácia, ktorej len málo ktorá nemoc odolá. Je to prevedenie dvoch kúr po sebe: 42 dňovej breussovej kúry známeho rakúskeho liečiteľa Rudolfa Breussa z jeho predpísaných zeleninových štiav a bylinkových čajov (veľmi účinnej aj na liečenie rakoviny), po absolvovaní ktorej vykonáme ešte ryžovú kúru. Prvé dva dni ryžovej kúry potom tvorí prechodné obdobie, kedy jeme len už známu ryžovú polievku, uvedenú v predošlom.

A na záver; nebuďme otrokmi jedla, jedzme však tak, aby sme zbytočne nestrácali čas, peniaze a zdravie. Venujme sa v živote v prvom rade niečomu užitočnému, zmysluplnému a tvorivému.

Duševná príčina chorôb

Všeobecne sa vie, že zdravie stojí na troch pilieroch: výživa, pohyb, resp. telesná aktivita (na čerstvom vzduchu) a duševná pohoda. O prvých dvoch pilieroch bolo pojednané v predchádzajúcich častiach a pre úplnosť by sme sa mali krátko zmieniť i o poslednom, nemenej dôležitom pilieri.

Duševná pohoda úzko súvisí s psychohygienou, teda s tým, ako ďaleko znečisťujeme svoju psychiku negatívnymi myšlienkami a citmi a z toho vyplývajúcimi činmi. Toto znečistenie vplýva na to, do akej miery sa vytvára v našej mysli napätie a stres, ktorý pri dlhodobom trvaní ovplyvňuje všetky systémy a funkcie nášho organizmu. Je známe, že silné negatívne city, zážitky a stres dokážu i v krátkom čase dočasne alebo trvalo rozladiť imunitný systém a spôsobiť vážne orgánové a systémové ochorenia.

Tisícročná múdrosť Východu preto poukazovala na to, že keď sa prehrešujeme proti istým univerzálnym psychologickým a etickým zákonitostiam (živíme v sebe hnev, žiarlivosť, závisť, nenávisť, zlovoľnosť, sme chamtiví), dostávame sa do duševnej nepohody, nekľudu a vnútorného tlaku, ktorý nezostáva samozrejme bez fyziologických následkov. Takže neprekvapuje, že prevažná časť obyvateľov vo väčšine ázijských krajín, bez ohľadu na spoločenské zaradenie, sa veľmi svedomito snaží zachovávať všeobecne známe morálne pravidlá. Keď ľudia zo Západu navštívia tieto krajiny, hneď postrehnú prevládajúcu ľahšiu atmosféru, všadeprítomný úsmev a celkovú spoločenskú kultivovanosť.

Až pri ďalšom vážnejšom záujme môžu zistiť, že sa tu ľudia snažia v každodennom živote zachovávať v tej, či onej forme určité zásady, ktoré by sa dali zhrnúť do nasledujúcich piatich etických rozhodnutí, ktoré si títo ľudia pravidelne, väčšinou každodenne, obnovujú:

1. Zdržiavať sa ničenia a zraňovania dýchajúcich bytostí.
2. Zdržiavať sa brania toho čo nie je dávané (teda nekradnúť).
3. Zdržiavať sa zmyslovej nestriedmosti (v jedle, sexe a podobne).
4. Zdržiavať sa zraňujúceho a nepravdivého hovorenia (neklamať, neohovárať).
5. Zdržiavať sa omamných látok, ktoré zatemňujú našu myseľ (drogy, alkohol, ale aj biely cukor a nezdravé sladkosti).


Ich podstata je jednoduchá a tkvie v tom, aby sme svojim jednaním, ale i hovorením a myslením neškodili a neubližovali iným ale ani sebe. Výhodou potom pre človeka je to, že má určité merítko, istú korekciu a záchrannú sieť, aby sa neocitol v situácii, kedy by sa v jeho mysli mohli rozvinúť podmienky narušujúce celkovú rovnováhu a neskôr spôsobujúce i vznik vážnejších ochorení.

Tieto pravidlá majú však aj dôležitý duchovný rozmer spočívajúci v tom, že vytvárajú potrebný základ pre kvalitnú sebareflexiu, prípadne pravidelnú meditáciu a tak objektívne zhodnotenie svojho života.

Táto ryžová kúra bola spracovaná na základe jej princípu, ktorý pochádza od Zeané Lao Shina z Rakúska.

v Bratislave 2. marca 2009

František Žilinek

Použitá literatúra

1. Béliveau R. Gingras D. - Výživa ako zbraň proti rakovine, Balneotherma, Bratislava 2008
2. Béliveau R. Gingras D. - Varíme z potravín, ktoré zdolávajú rakovinu, Balneotherma, Ba 2008
3. Breuss, R. - Liečenie rakoviny, leukémie a iných chorôb prírodnými prostriedkami, Kaligram, Bratislava 1998.
4. Bukovský, I. - Hľadá sa zdravý človek, Advent Orion, Vrútky 1998.
5. Cousens G. - Spiritual nutrition and the rainbow diet, Cassandra Press, San Rafael 1986.
6. Chia Mantak. Winn M. - Rozvíjení mužské sexuální energie, Pragma 1996.
7. Čermáková M - Černá O - Kukuřice*rýže*jáhly*pohanka, nakl. Pavla Momčilová, Čestlice 2007
8. Červený K. Červená B. - Vegetariánska kuchárka, Práca, Bratislava 1990.
9. Dufty, W. - Cukrové trápení, Pragma, Praha 1998.
10. Heideklang Ch. - Nebezpečné plísně kolem nás, Fontána, Olomouc 1997
11. Hemung H. - Zázrak jménem obiloviny, Eko-konzult, Bratislava 2001
12. Horáková K. - Detoxikácia organizmu, zmena života k lepšiemu, Metro Media, Bratislava 2008
13. Jasmuheen - Strava bohů, Eugenika, Bratislava 2005
14. Klatz R. Goldman R, - Zastavte čas, Motýľ, Bratislava 1998.
15. Lao Shin Z. - Nahrung als Weg, Mahajiva, Holthausen/ü. Münster 1991
16. Lysebeth A. - Zdokonaluji se v józe, Argo, Praha 1999.
17. Mar L. - Gesund mit Reis, Hädecke, Weil der Stadt 1984.
18. Momčilová P. - Špalda a ječmen ve zdravé kuchyni, Medica Publishing, Čestlice 2003
19. Nöcker R-M. - Das große Buch der Sprossen und Keime, Heyne, München 1992.
20. Partyková V. - Hladovění pro zdraví, Start, Benešov 1999.
21. Partyková V. - Urinoterapie očami lékaře, Start, Benešov 1997.
22. Peková A. - Oves a žito, Medica Publishung, Čestlice
23. Sharon M. - Komplexní výživa - Správná cesta ke zdraví, Pragma, Praha 1994.
24. Schmid R. - Körner kochen und keimen, Ernährung & Gesundheit, München.
25. Shurtleff W. Aoyagi, A. - Das Tofu Buch, Ahorn, Oberbrunn 1981.
26. Syrový, V. - Tajemství výrobců potravin, Ing. Vít Syrový, Praha 2006
27. Tepperwein K. - Omladzujúce odkyselenie, Noxi, Bratislava 2005
28. Wigmore A. - The Hipokrates diet and helth program, Avery, Wayne 1984.
29. Zachar D. - Výživa človeka I. Všeobecná časť, vyd. TU vo Zvolene 2006

Zdroj: Eutrofia.sk


Sekcie: 
marec 27, 2009 19:55 popoludní

 

 

Top