Obrázok používateľa CEZ OKNO
Jak mohou houby odstranit radioaktivní kontaminaci – 8 kroků

Mnozí lidé mi psali a ptali se: „Co byste dělal, abyste pomohl léčit japonskou krajinu kolem poškozených jaderných reaktorů?“ Obludnost a bezprecedentní charakter tohoto spojení přírodních a lidských pohrom bude vyžadovat masivní a zcela nový přístup k řízení a nápravě. A s tím přichází nikdy předtím neviděná příležitost pro spolupráci, výzkum a moudrost.

Nukleární spad udělá lidské bydlení v těsné blízkosti reaktorů neudržitelné. Zemětřesení a tsunami vytvořily enormní pole trosek v blízkosti jaderných reaktorů. Vzhledem k tomu, že hodně trosek je dřevo a mnoho hub používaných v mycoremediaci (forma bioremediace) jsou rozkladači dřeva a staví základy lesních ekosystémů, mám následující návrhy:

1) Evakuovat oblast kolem reaktorů.

2) Zřídit diverzifikované sanační týmy včetně lesníků, mykologů, jaderných a radiačních expertů, vládních úředníků a občanů.

3) Zřídit oplocenou jadernou lesní obnovovací zónu.

4) Odsekat dřevo z trosek zničených budov a stromů a rozšířit ho po celé oblasti, které trpí vysokou úrovní radioaktivní kontaminace.

5) Použít mulč a štípané dřevo z trosek do minimální hloubky 12 až 24 palců.

6) Vysázet původní listnaté a jehličnaté stromy společně s hyperakumulujícími mykorhizními houbami, zejména Slizák mazlavý, Craterellus tubaeformis a Laccaria amethystina (všechny jsou pro borovice přirozené). O Slizáku mazlavém bylo hlášeno, že skrze podhoubí absorbuje a koncentruje radioaktivní Cesium 137 více než 10 000krát více oproti okolnímu pozadí. Mnoho jiných mykorhizních druhů hub také takto hyperakumuluje.

7) Vyčkat, dokud houby nevyrostou a pak je sklidit podle protokolů pro zacházení s nebezpečnými materiály.

8) Průběžně odstraňovat houby, které soustřeďují radioaktivitu, a to zejména Cesium 137, do spalovny. Hořící houby vytvoří radioaktivní popel. Tento popel lze dále koncentrovat a výsledné koncentráty glazovat (zatavit do skla) nebo skladovat za použití jiných moderních technologií pro skladování.

Na základě odebraných vzorků dalších hub pro jejich selektivní schopnost hromadit radioaktivitu se můžeme dozvědět hodně a zároveň pomáhat obnovit ekosystém. Nejenom, že některé druhy houby hromadí radioaktivní látky, ale výzkum také ukázal, že některé mykorhizní houby vážou a izolují radioaktivní prvky, takže je drží imobilizovaná na delší dobu. Překvapivě jsme se naučili z černobylské katastrofy, že mnoho druhů hub produkujících melanin má růst stimulován radiací.

Poznatky získané prostřednictvím tohoto procesu spolupráce by nejen prospěly oblastem postižených současnou krizí, ale také pomohly s připraveností a budoucími sanacemi.

Jak dlouho by tato sanace měla trvat? Nemám jasnou představu, ale domnívám se, že to může vyžadovat několik desetiletí. Nicméně, mohl by se objevit zalesněný národní park – jaderná lesní obnovovací zóna – ve prospěch budoucí generace s mnoha ekologickými a kulturními atributy.

Nevím o žádné další praktické nápravě. Vím, že máme jedinečnou příležitost pracovat společně směrem k řešením, která dávají smysl.

Překlad článku Paul Stamets On Radiation Contamination Around Fukushima

http://punkrockpermaculture.wordpress.com/2011/03/28/paul-stamets-on-radiation-contamination-around-fukushima/

Zdroj: freepub.comehere.cz

Sekcie: 
apríl 25, 2011 23:11 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa Anonym
    Anonymapríl 27, 2011 07:11 dopoludnia

    Komentár: 

    Zabudol si na to ze huby su potravou pre zvierata. Takze ked sa nejake zviera naje takychto hub moze ich rozsirit za hranicu ochranneho pasma a tie vykali a zdochliny budu tiez radioaktivne. Taky vtaci mozu preletiet aj 10tky km od zamorenej oblasti. Rozumnejsie by bolo nasadit bakterie ktore dokazu prijimat radioaktivne prvky a rozkladat ich na bepecne latky a tak znizovat radiaciu.

 

 

Top