Obrázok používateľa CEZ OKNO
Život na vesnici je opravdu zdravější než život ve městě

Méně zvuků, pohyb, dostatek spánku – a únik z betonové džungle městského života. Všechny tyto věci podle nového výzkumu přispívají k delšímu, zdravějšímu a méně stresujícímu životu. Vědci identifikovali, co činí život ve městě nezdravým. Říkají, že jejich výzkum zjistil, že části mozku, které se vyrovnávají se stresem a emocemi nezvládají dobře dav lidí.

To by mohl být důvod, proč lidé, kteří se narodili a vyrostli ve velkých městech mají větší deprese, úzkosti a vyšší výskyt schizofrenie, říkají vědci.

A zatímco vědci si nejsou jistí, proč města mají tolik negativní vliv na lidi, vědí, že lidem se lépe žije, když je kolem spousta zeleně. Taková expozice snižuje stres a činí ná méně náchylné k depresím a zvyšuje celkové zdraví.

„Předchozí výsledky ukázaly, že riziko úzkostných poruch je o 21 procent vyšší u lidí z města a mají také o 39 procent vyšší nárůst poruch nálady,“ řekl Dr. Jens Pruessner z Douglaského univerzitního institutu duševního zdraví v Quebecu, který pomáhal při provedení studie.

„Kromě toho je výskyt schizofrenie téměř dvojnásobný pro jednotlivce narozené a vyrůstající ve městech. Tyto hodnoty jsou důvodem ke znepokojení,“ dodal.

Pruessner spolu s kolegy z univerzity v Heidelbergu v Německu sledoval mozkové vln dospělých, kteří pracovali pod tlakem na matematických úlohách. MRI vyšetření pacientů, kteří žili ve městech, bylo velmi rozdílné, zdůraznili vědci, kteří publikovali své závěry v časopise Nature.

Studie zjistila, že oblast mozku – amygdala, která zahrnuje náladu a emoce – byla mnohem aktivnější u obyvatelů města.

Navíc, lidé žijící ve velkých městech také měli aktivnější cingulate cortexe, který pomáhá regulovat stres, zatímco řešili matematické problémy.

Vědci řekli, že je potřeba větší studie pro potvrzení výsledků, protože si nejsou jistí, proč města mohou způsobit takové druhy zdravotních problémů. To znamená, že jiné studie ukázaly, že lidé, kteří žijí na venkovských oblastech jsou méně náchylní k srdečnímu infarktu a mrtvici – dva problémy u kterých je známo, že jsou vyvolány stresem a úzkostí.

Jedna studie, z Essexské univerzity ve Velké Británii ukázala, že pobyt pouhých pět minut v okolí zeleně snižuje stres.

Takže se to zdá jednoduché: Pokud chcete snížit svou úzkost a žít o něco déle, opusťte město.

Překlad článku Living in the country really is healthier than city life
http://www.naturalnews.com/032877_country_life_longevity.html

Zdroj: freepub.comehere.cz

Sekcie: 
september 02, 2011 11:01 dopoludnia

 

 

Top