Obrázok používateľa CEZ OKNO
Mega-orgazmy a závislosť na sexe II.

Časť návnady na lieky podporujúce sexualitu je, že si môžeme myslieť, že sexuálna vášeň je tou najlepšou cestou ako stmeliť náš intímny vzťah, pretože sexuálna odcudzenosť sa zvykne vytvoriť ako nárast disharmónie. Avšak skrytý páchateľ v našich zväzkoch môže byť v skutočnosti návykový cyklus vrcholov a pádov v sexe samotnom – problém, ktorý viac orgazmov asi ťažko napraví. Štúdia doktorky Kiecolt-Glaserovej si vytýčila zistiť, či stresové hormóny rastú počas manželského konfliktu. Na izolácie výsledkov zmien vyprodukovaných konfliktom si vybrala 90 úplne nových párov...

... z 2000 párov, s ktorými ona a kolegyne mali pohovor. Vybrali iba najšťastnejšie, najzdravšie, najkvalitnejšie žijúce a najstabilnejšie páry.

Zistila, že samotný konflikt podporuje navýšenie stresových hormónov (s možnými následkami na zníženú imunitu). Avšak, na základe dlhodobého pozorovania párov tiež zistila, že väčšina z nich sa sťažovala na znížené uspokojenie v manželstve počas druhého roka. Po čase oznámila výsledky svojej štúdie, pätina z jej šťastných a zdravých párov bola už rozvedená. Novomanželské páry sú predpokladané ako sexuálne najaktívnejšie. S takýmito konštantne depresívnymi výsledkami, nemôžeme vylúčiť možnosť, že ľudskosť čelí biologickému programu, ktorý páry rozdeľuje – program, v ktorom odmeňovací okruh v mozgu a prirodzené elementy (vrcholy/pády, tj. návykové) frekventovaných orgazmov môžu v skutočnosti prispievať k rozchodom. Medzi vedcami má tento program už svoje meno: Coolidge efekt (tendencia zvieraťa vybrať si stále nového partnera na párenie, po sexuálnom uspokojení s predchádzajúcim).

Prečo si nedať dokopy súčasnú chemickú neurobiológiu a veľmi rozšírený úpadok sexuálnej intimity skôr ako začneme nalievať zdroje do vytváranie umelých orgazmov? V opačnom prípade budeme nevedomky robiť naše problémy horšími.

V každom prípade, je toho ešte veľa čo treba dosiahnuť ohľadom učenia sa ako udržiavať rovnováhu v chémii nášho mozgu počas milovania a týmto spôsobom propagovať harmóniu prirodzenou cestou. Dlhotrvajúce vzťahy sú spojené s dlhovekosťou a nižšou chorobnosťou.

Pochopenie neurochémie sexu je v jej detstve. Entuziazmus za orgazmickými pilulkami pripomína objavovanie genitálií. Detská rozkoš za potenciálom bezhraničného sexuálneho potešenia (bez súvisu s frontálnym kortexom) je pochopiteľná, ale nepredstavuje sexuálnu zrelosť. Zrelosť predstavuje to, čo náš čím najlepšie udrží milovať sa trvalo spokojne počas našich zväzkov a vedomosť o potenciálnom úpadku z dôvodu závislosti na sexe... a ako si čím najlepšie poradiť s týmto prírodným fenoménom.

Tak ako mudrci minulosti, ktorí pozorne študovali sex z pohľadu zvýšenia harmónie a zlepšenia zdravia, aj my môžeme jedného dňa zistiť, že neurochemická rovnováha je ďaleko viac vyhovujúca, ako neurochemický nadbytok z orgazmických piluliek. Extrém ako koncept nás teraz posúva do prvotného bodu vzájomného pochopenia, dotykov, spoločnosti a pozorného pestovania našej sexuálnej energie počas milovania, čo môže veľmi vylepšiť kvalitu nášho života. Viera, že to dokáže viac bežných orgazmov je dosť pravdepodobne produkt reflexu odmeňovacieho okruhu v primitívnom mozgu, ktorý nie je vybavený uvedomením si, že aj dobrého je niekedy veľa.

Taoisti raz povedali:

Sex je ako oheň alebo voda. Môže človeku pomôcť... alebo ho zabiť.

Skúsenosť západnej civilizácie s cigaretami a fastfoodom ukazuje, že ľudstvo je veľmi šikovné v objavovaní a využívaní toho, čo vzruší odmeňovací okruh v primitívnom mozgu, a veľmi nešikovné v pochopení toho, že po krátkodobej nasýtenosti príde závislosť.

Napríklad Viagra je stále na trhu napriek tomu, že existujú dôkazy, že môže spôsobiť trvalú slepotu. Tiež je obviňovaná z vyše 600 obetí z celého sveta za rok 2001, väčšinou z príčiny infarktu myokardu.

Marnia Robinson

http://www.reuniting.info/wisdom/bonding_magic

Zdroj: www.reuniting.sk

január 31, 2010 23:23 popoludní

 

 

Top