Obrázok používateľa CEZ OKNO
Modré zlato: Tajné vodní bohatství Afriky

Britští vědci objevili, že Afrika leží na obrovské nádrži podzemní vody. Tyto nové informace by mohly být jak požehnáním, tak prokletím. Výzkumníci z Britské geologické služby (BGS) a University College v Londýně shromáždili všechny dostupné informace o vodě od vlád a nedávných průzkumů. Jejich závěr: pod povrchem je 100 krát více vody, než je na něm. Mezi zeměmi s nejbohatšími rezervami jsou ty nejsušší na světě, jako je Libye, Tunisko a Egypt.


Tři sta milionů lidí v Africe už nemá přístup k pitné vodě, předpokládá se, že tlak na stávající vodní zdroje způsobí nestabilitu, chudobu a dokonce i válku v průběhu příštích dvou desetiletí.

Ale Dr. Alan MacDonald z BGS říká, že jeho tým chtěl udeřit proti „šíření poplašných zpráv“ ohledně zásobování vodou a tvrdí, že je dost vody – pokud se použije uvážlivě.


„Díky pečlivému zkoumání a konstrukci existuje v Africe dostatek podzemní vody na podporu nízkonákladových zásob vody pro pití a komunitní zavlažování,“ řekl.

Podzemní vody v některých sušších částech Afriky můžou nejprve klesat, než se déšť vsákne. V některých zkoumaných oblastech se klima změnilo natolik, že byly zásoby vody doplňovány naposledy před 5 000 lety.

A tady je riziko: stejně jako u ropy nebo zemního plynu, podzemní voda je omezený zdroj, který musí být získáván zodpovědně.

MacDonald doporučuje vybudování malých čerpadel pro osobní potřebu a místní zavlažování. Bojí se obřích vrtů pro uspokojení požadavků v zemědělství. Řekl, že tato metoda by potřebovala až 100 krát více vody než použití ručních čerpadel a mohla by způsobit vyčerpání zásob.

Jak se populace Afriky blíží dvěma miliardám během čtyř desetiletí, tak je na pochybách, zda budou vyslyšena doporučení, včetně těch od MacDonalda, neefektivními a zkorumpovanými vládami.

Překlad článku Blue gold: Africa’s enormous secret water wealth
http://rt.com/news/africa-ground-water-wealth-651/

Zdroj: http://www.freepub.comehere.cz/

apríl 22, 2012 13:32 popoludní

 

 

Top