Obrázok používateľa CEZ OKNO
Dr. Dochtor: Přísady v margarínu

Vůbec neznáme, ani si neuvědomujeme možné riziko dietního diacetylu. Pokud chcete dát uměle vyrobenému tuku – margarínu – příchuť obyčejného másla, musíte do něj přidat diacetyl. Diacetyl příjemně voní po másle a oříšku. Je postřehnutelný v koncentraci od 2 mg/l. Bylo zdokumentováno, že tato chemická látka vyvolává onemocnění plic a další zdravotní problémy u lidí pracujících v továrnách, kde diacetyl používají jako přísadu. Nejnovější výzkum naznačuje, že diacetyl může být jednou z příčin vzniku Alzheimerovy choroby.


Čerstvá studie University of Minnesota prokázala, že diacetyl podporuje ukládání shluků bílkovin známých jako β-Amyloid v mozku, což je charakteristický znak onemocnění Alzheimerovou chorobou. Experimenty navíc ukázaly, že diacetyl zvyšuje toxické účinky β-Amyloidu na mozek. (1)

Diacetyl je sloučenina, která dokáže proniknout krevní mozkovou bariérou. To znamená, že může proniknout přímo k mozku, kde může způsobit poškození. Krevní mozková bariéra je polopropustná buněčná vrstva kolem krevních cév v mozku a míše, která zabraňuje velkým molekulám, imunitním buňkám a eventuálním škodlivinám a patogenům (např. virům, diacetylu atd…) prostupovat z krevního řečiště do centrálního nervového systému (mozek a mícha). Prolomení krevní mozkové bariéry může být základem vzniku nervového onemocnění.
Autoři studie se obávají, že lidé pracující v provozech používajících diacetyl podstupují nemalé riziko, jelikož jsou působení tohoto toxinu dlouhodobě vystaveni. A co miliony dalších lidí, kteří na základě televizních reklam kupují a konzumují margaríny? Diacetyl je obsažen i v mnoha dalších potravinách, včetně popcornu, cukrovinek a v potravinách rychlého občerstvení.


Vůbec neznáme, ani si neuvědomujeme možné riziko dietního diacetylu. Vyhýbejme se potravinám, které ho obsahují. Můžete tak zabránit vzniku dalších potencionálně nebezpečných látek a změn v metabolismu. Jezte pouze poctivě připravené jídlo z kvalitních surovin. A pokud vám chybí máslová chuť – co tak vyzkoušet pravé máslo?

[1]. The Butter Flavorant, Diacetyl, Exacerbates β-Amyloid Cytotoxicity. Chem. Research in Toxicology, 12/06/25

Dr. Dochtor

http://www.deccanherald.com/content/145051/japan-warns-radiation-leak-qu...

Zdroj: http://www.wmmagazin.cz/


Súvisiace:

Margaríny sú zdravotné riziko
http://www.cez-okno.net/clanok/margariny-su-zdravotne-riziko


Autori: 
Sekcie: 
október 23, 2012 00:40 dopoludnia
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa Anonym
    Anonymoktóber 24, 2012 00:39 dopoludnia

    Komentár: 

    Příčiny Alzheimera bych spojoval spíš s amalgamem, objevil se krátce po tom co se začala používat rtuť jako zubní výplň. Rtuť na sebe váže v organismu všechny ostatní jedy a nepustí je ven, pomalu otravuje mozek, nervovou soustavu - napadá duši na fyzické úrovni.
    Řeší se zdravá výživa, omezování kouření a pod., přitom má většina lidí v puse několik gramů rtuti ani o tom neví. Hlavně že jedí nehnojenou mrkev.

 

 

Top