Obrázok používateľa CEZ OKNO
Sfinga – to nie je len tá v Gíze (+VIDEO)


Sfinga je tvor z mytológie, ktorý pozostáva z ľudskej hlavy a levieho tela. Najznámejší príbeh spájajúci sa so sfingou je pravdepodobne grécky mýtus o tébskom kráľovi Oidipovi, zatiaľ čo najznámejšou reprezentáciou tohto fantastického stvorenia je egyptská Veľká Sfinga v Gíze. No sfingy nájdeme aj mimo mytológie týchto dvoch starodávnych civilizácií. V hinduistickej mytológii sa vyskytuje tvor, ktorý sa v mnohých ohľadoch podobá sfinge. Je známy ako purušamriga. Reprezentácie tohto stvorenia môžeme nájsť po celej Indii, ako aj v niektorých krajinách juhovýchodnej Ázie, kde sa zakorenil hinduizmus a budhizmus.

Pôvod sfingy


Purušamriga alebo indická sfinga zobrazená na indickom chráme Varadaradža Perumal v Tribhuvanai. (Zdroj: ›› CC BY-SA 3.0)

Slovo „sfinga“ by malo pochádzať z gréckeho slova „sphingein“ a preložiť by sme ho mohli ako „stlačiť“ či „zviazať“. Táto etymológia však môže byť pochybná a s gréckou legendou, legendou o Oidipovi, v ktorej sa toto stvorenie vyskytuje, nemá žiadne spojenie. Sfinga sa často spája aj s inými menami. Ako sme spomenuli predtým, v hinduistickej mytológii je sfinga známa pod menom purušamriga. V sanskrite to znamená „človek-netvor“. Pôvodné meno Veľkej Sfingy v Gíze síce nepoznáme, ale vieme, že Arabi ju nazývali „Abual-Hawl“, čo sa prekladá doslova ako „Otec teroru“.

Sfinga. Atická pyxis s červenými postavami z druhej polovice piateho storočia pred Kr. z mesta Nola v Taliansku. (Zdroj: ›› CC BY 2.5)

Sfingina hádanka pre Oidipa

Grécky mýtus o Oidipovi je pravdepodobne najznámejší príbeh, v ktorom sa objavuje sfinga. V tejto legende má sfinga hlavu ženy, telo leva a orlie krídla. Tento tvor býva tesne pred mestom Téby, v Boiótii, a každému okoloidúcemu pokladá hádanku. Ak niekto na hádanku neodpovie správne, sfinga obeť pohltí. „Sfingina hádanka“, najznámejší príbeh v histórii, znie takto: „Čo má ráno štyri nohy, poobede dve a večer tri?“ Oidipus odpovedal správne – „človek“, pretože sa plazí na štyroch ako bábätko, chodí po dvoch ako dospelý a pomáha si paličkou v staršom veku. Sfinga sa po tejto správnej odpovedi zabila a tým ukončila svoju vládu teroru.

Sfinga a Oidipus (Zdroj: ›› CC BY-SA 3.0)

Sfinga v Egypte

Na rozdiel od gréckej sfingy a napriek menu, ktoré jej dali Arabi, sa zdá, že Egyptská Sfinga bola vľúdna postava. Starovekí Egypťania, ako aj iné civilizácie po celom svete, považovali leva za symbol odvahy a sily. Lev bol uctievaný ako strážca a ochranca ľudí a spolu s mnohými inými zvieratami ho starovekí Egypťania považovali za božského. Skrotené levy niekedy dokonca sprevádzali faraóna na vojenských výpravách a dokázali zvýšiť morálku jeho vojsk.

Najznámejšou reprezentáciou egyptskej sfingy je Veľká Sfinga v Gíze. Jej tvár je považovaná za portrét faraóna Chafreho, ktorý žil okolo polovice tretieho tisícročia pred Kr. Preto si väčšina myslí, že sfingu postavil práve tento faraón. Iní si však myslia, že sfingu postavil Chufu (Chafreho otec), Džedefre (Chafreho brat) či dokonca Amenemhet II. (vládol oveľa neskôr, približne na začiatku druhého tisícročia pred Kr.)

Veľká Sfinga v Gíze, Egypt (Zdroj: ›› CC BY-SA 3.0)

Ochranná sfinga v Ázii

Aj na východe v hinduistickej mytológii sa vyskytuje sfinga, ktorá je známa pod menom purušamriga. Ako jej egyptský náprotivok je purušamriga považovaná za ochranného tvora. Preto môžeme jej sochy nájsť pred vchodmi hinduistických chrámov, kde slúžia ako strážcovia. Purušamriga je prítomná aj v každodenných hinduistických rituáloch, pretože je znázornená na jednej z lámp používaných počas sodasopacara („rituál šestnástich vyznamenaní“).

Mjanmarská sfinga v pagode Šwedagon (Zdroj: ›› CC BY-SA 3.0)

Nakoniec môžeme spomenúť, že sfinga našla svoju cestu aj do juhovýchodnej Ázie, konkrétne do Thajska a Mjanmarska. Ako ich indické náprotivky sa aj tieto tvory spájajú s náboženstvom. Napríklad v Mjanmarsku zdobia sfingy (známe ako Manuthiha či Manusiha) štyri rohy budhistických stúp (mohýl) či zvony pagod. Aj keď je kombinácia človeka s levom zachovaná, sfingy sa istým spôsobom od ich príbuzných na západe odlišujú. Thajsko (sfinga je tu známa pod menom Thep Norasri alebo Upsorn Srihas) je príkladom toho, že ľudskú časť sfingy nemusí znázorňovať len hlava, ale môže zahŕňať celú hornú časť tela.

Úvodný obrázok: Montáž rôznych sfíng (Zdroje: ›› CC BY-SA 3.0; ›› CC BY 2.0; ›› CC BY-SA 3.0; ›› CC BY 2.5)

Wu Mingren

Zdroj: https://www.ancient-origins.net/artifacts-other-artifacts/sphinx-creatur...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: Jana

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

SFINGA
https://www.cez-okno.net/stitok/sfinga


Autori: 
Sekcie: 
september 21, 2018 22:53 popoludní

 

 

Top