Obrázok používateľa CEZ OKNO
STAROVEKÉ VYOBRAZENIA DINOSAUROV II.

Na obrázku je urna z Carie, která byla lokalizována v Turecku. Tento artefakt (popsané v Thomas H. Carpertners 1991 knize Art and Myth in Ancient Greece: A Handbook) je odhadnut, že je z období 530 př. Kr. Zobrazuje něco, co vypadá jako Mosasaurus s několika známými mořskými tvory. Zvíře za mořským hadem je tuleň, zatímco pod mořským hadem je chobotnice spolu s něčím, co vypadá jako delfín.

Silné čelisti, velké zuby, široké oči a postavení ploutví na tomto stvoření se velmi dobře shoduje s kostrou Mosasauruse. Některé druhy Mosasarů měli také úzký lebeční hřebínek za očima, který mohl mít ploutev, připojenou způsobem, jaký je vyobrazen na urně z Carie. Další zajímavé artefakty z tohoto regionu se staly známými po záplavě a sesuvu půdy v 1971 v malé vesnici Girifalco. Právník jménem Mario Tolo začal vyšetřování. Tolo prohlašuje, že našel dinosauří zpodobnění v této oblasti Káhiry s další stovkou starověkých artefaktů, z předřecké civilizace Kalábrie, která je nejméně 3000 let stará.

Nalevo je terakotová soška velikosti něco kolem 18 cm, která má pozoruhodný tvar jako dinosaurus s destičkou na zádech. Destičky jsou trojúhelníkového tvaru a táhnou se přes celá záda až po ocas. Objekt odhaluje zvláštní zkroucení destiček, jakoby zvíře mělo představovat, že je v pohybu na zemi. Nohy jsou široké a neobratné, jakoby na nich spočívala těžká váha. Je zde také jasně znázorněn Stegosaurus na kousku zlomené keramiky.

Umění vlevo je z mezopotámské válcovité pečetě, datované na 3300 př. Kr. (Moortgart, Anton, The Art of Ancient Mesopotamia, 1969, deska 292.) Zvíře napravo je umělecké pojetí kostry Apotosauruse. Je zde hodně do očí bijících podobností mezi těmito dvěma vyobrazeními. Nohy a chodidla na tomto egyptském umění se jasně shoduji se Sauropodem, vice než s nějakým jiným typem zvířete. Největší rozdíl je na hlavě. Chrupavka, formující tvar zvlnění, může být přesná (vzhledem k tomu, že není způsob jak to zjistit z kostry, kterou máme dnes). Co se týká svalstva, egyptský umělec ho kreslil s ohromujícím realismem. Až se musíme ptát, kde umělec vzal model aby nakreslil tak přesvědčivě trup Sauropoda?

Egyptská kartuš (oficiální jméno vyryté v oválu) Tutmosis III (kolem 1400 př. Kr.) zobrazující něco jako zvíře Sauropterygia (typ Plesiosaura). Přední a zadní ploutve jsou charakteristicky zobrazeny s úzkým napojením na korpulentní tělo stvoření. Ještěr je ze sbírky Mitry a je jednoznačně pravý. Starověcí Egypťané jsou známí svým bystrým pozorováním a přesnými zoologickými znázorněními, zvláště co se týká mořských stvoření. Další takové pečetě ze sbírky Mitry vypadají, že mají také znázornění dinousarů.

Světové známý zlaty trůn krále Tuta má okřídlené hady, kteří formují opěradla. Známý jako vaddžet, okřídlený had Egypta, chráněný faraony a řízení vodami Nilu. Ve skutečnosti jsou okřídlení hadi zpodobňováni na mnoha rakvích ze starodávného Egypta. Níže vpravo je obrázek okřídleného hada jako "přikrývající saraph", chránící boha Osirise. Je tam dokonce hieroglyfický symbol pro okřídleného hada, který se objevuje v egyptské knize mrtvých. (Všimněte si hieroglyfu na obrázku na vápencovém protějšku).

Výtisk magazínu National Geographic z ledna 2003 uvádí artefakt popsán jako "kosmetická paleta … ze hřbitova první dynastie Manshaat Ezzat". Tyto dlouhokrké bytosti, vyobrazeny na stránce 78, se shodují s obrazem dalších starověkých vyobrazení podobných dinosaurům, včetně prohnutých, svalnatých krků a masivních těl. Artefakt známý jako "paleta Dvou psů" zobrazuje hodně živých zvířat (včetně žirafy na zadní straně).

Nalevo jsou zobrazeny břidlicové palety z Hireakonpolis, ukazující triumf krále Nar-mer s dlouhokrkými draky a starověkou paletu zobrazující pár "dinosauřích" bytostí spolu s četnými jasnými vyobrazeními žijících zvířat (vzata ze strany 93 Pritchardovy knihy The Ancient Near East in Pictures).

Většina těchto dlouhokrkých zobrazeni ve starověkém umění (všimněte si také egyptských žezlových zobrazení), motivovalo archeology, kteří nevěří, že lide a dinosauři spoluexistovali, k vytvoření jména pro tohle určité stvoření. Nazývalo se to "serpopard", údajně spojení hada a leoparda. Ale pro ty, kteří věří, že člověk byl na začátku stvořen společně s velkými plazy, tyto palety vypadají být pokusem zobrazit dinosaura Sauropoda. Všimněte si "palety Čtyř psů" se "serpopardem"...


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Zdroj: http://www.genesispark.com/genpark/ancient/ancient.htm

Preklad: SilVia

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

OOPART
http://www.cez-okno.net/rubrika/oopart


september 13, 2011 16:44 popoludní

 

 

Top