Obrázok používateľa CEZ OKNO
V otázke sústavy vodných diel Maďarsko radšej vyčkáva

Ako sa už viackrát na Prope konštatovalo, slovenská diplomacia dlhodobo nekoná v súvislosti s rozsudkom MSD v Haagu v otázke Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros na Dunaji z 25. septembra 1997!! Z útvaru Splnomocnenca vlády pre SVDG-N sa stala pohodlná zašiváreň s pekným platovým zabezpečením pre pár ľudí. Naša dlhodobá pštrosia politika sa nám môže škarede nevyplatiť. Ako vyplýva z priloženého článku, maďarská zahraničná politika je dostatočne skúsená na to, aby využila každú možnosť a „elegantne“ zvrtla záležitosť tak, že nakoniec sa bude musieť zodpovedať Slovensko, ako vinník v celej záležitosti!

Zdá sa, že Slovensko bojkotuje prípravu spoločnej štúdie vplyvov Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros na životné prostredie, ktorú nariaďuje Európska únia, kvôli čomu by sa Maďarsko mohlo obrátiť trebárs aj na Európsky súdny dvor. Uvádza sa to v denníku Népszabadság s tým, že Maďarsko radšej vyčkáva. Maďarsko podľa denníka od konca 80. rokov v otázke Gabčíkova sledovalo taktiku reagovania, udalosti riadili z „(Česko)Slovenska”. Maďarsko sa neustále zaoberalo snahou nájsť odpovede na kroky druhej strany, pričom sa situácia Maďarska stala čoraz beznádejnejšou.

Túto tendenciu zmenilo až členstvo v Európskej únii (EÚ), vtedy sa objavila iskierka nádeje, že sa dá zmeniť dovtedajší úspech slovenskej taktiky postavenej na vyčkávaní. V bratislavských vodohospodárskych kruhoch je aj v súčasnosti zrejmá nervozita v súvislosti s Rámcovou smernicou EÚ o vode. Únia očakáva od členských krajín odpovede na otázku, ako mienia zachovať vlaňajší ekologický stav riek. Plány by mali byť založené na strategických ekologických štúdiách, v prípade hraničných vôd by mali štúdiu vykonať oba štáty spoločne, píše Népszabadság. Periodikum pripomína, že štúdiu napriek dohode z roku 2008 vypracovala iba maďarská strana, Slovensko odvolávajúc sa na nedostatok financií sa do práce ani nepustilo.


Maďarsko v tejto situácii môže buď čakať ďalej v dobrej viere, že ide v SR naozaj o prechodný problém s financiami, alebo sa môže obrátiť na Európsky súdny dvor s odôvodnením na ignorovanie európskej právnej normy. Ako povedal maďarský minister životného prostredia Imre Szabó pre denník, Maďarsko predpokladá, že Slovensko nepredloží nič ani do nového termínu - do 30. apríla. Maďarská stratégia podľa jeho slov stavia na to, že demonštruje svoju zaviazanosť a pokúsi sa prinútiť partnera urobiť ďalší krok. Népszabadság sa podrobne venuje vývoju situácie okolo SVDGN a poznamenáva, že prioritou Maďarska je získať aspoň polovicu vody Dunaja, čím by gabčíkovská elektráreň, ktorá je národnou pýchou Slovenska, značne stratila na hodnote. Vyrábala by totiž podstatne menej elektriny.

SR by na to bez vonkajšieho nátlaku sotva pristúpila, uvádza denník. Vonkajším nátlakom by mohla byť rámcová smernica EÚ, prípadne zásah európskeho súdu. Maďarsko už niekoľkokrát avizovalo, že sa prikláňa k nulovému variantu (nikto nemusí nič platiť, Maďarsko dostane polovicu vody a gabčíkovská elektráreň sa zlegalizuje), čo však Slovensku nestačí. Navyše, ak by sa uvedený kompromis zrealizoval, aj tak treba niečo urobiť s prehĺbením koryta a splavnením rieky, konštatuje Népszabadság).

http://www.luno.hu/

Zdroj: protiprudu.info

Rubriky: 
apríl 05, 2010 20:54 popoludní

 

 

Top