Obrázok používateľa CEZ OKNO
Špecialisti na reštaurovanie tvrdia, že masku kráľa Tutanchamona je možné opraviť

Zbabraný pokus o opätovné upevnenie brady kráľa Tutanchamona, ktorý zanechal masku poškodenú, je možné podľa špecialistu opraviť. Lepidlo z epoxidovej živice, ktoré bolo použité pre pripevnenie modrej a zlatej opletenej brady na zlatej pohrebnej maske kráľa Tutanchamona sa dá odstrániť a masku je možné opraviť, hovorí Christian Eckmann, nemecký špecialista na reštaurovanie.


Na preplnenej konferencii ohľadom správ v Egyptskom múzeu v Káhire Eckmann reportérov uistil, že je možné opraviť 3300 rokov starú masku, ktorá bola poškodená pri neúspešnom pokuse o pripevnenie brady, ktorá sa odlomila v auguste.

Eckmann povedal reportérom, že brada sa odlomila, keď sa nastavovalo osvetlenie v skrinke, v ktorej je uložená slávna faraónova maska.

Minister pamiatok bol o náhodnom odlomení upovedomený a bolo oznámené, že osoby zodpovedné za poškodenie pokračovali v pokuse masku opraviť (podľa Al Araby Al Jadeed, arabskej spravodajskej stránky so sídlom v Londýne).

Príčinou bol prebytok lepidla, ktoré má vysokú priľnavosť s materiálmi, ako je kameň a kov. Epoxidové lepidlo sa vo všeobecnosti neodporúča na aplikáciu u starovekých artefaktov kvôli svojej nevratnej povahe.

Epoxid bol aplikovaný prihusto, a asi centimeter od suchého lepidla, obzvlášť na ľavej strane masky, kde sa brada pripája, je to viditeľné.


Lepidlo je možné vidieť medzi bradou a tvárou masky kráľa Tutanchamona
Foto: Mohamed Osama

Reštaurátor múzea pre Associated Press povedal, že na ľavej strane líca zostali malé škrabance potom, ako sa lepidlo z fušersky nalepenej brady odlúpilo špachtličkou.

Hrobka kráľa Tutanchamona bola odkrytá v roku 1922 a masku našli v pohrebnej komore. Eckmann uviedol, že brada masky bola uvoľnená, keď ju archeológovia objavili, a znovu pripevnená bola v roku 1941.

Maska kráľa Tutanchamona je najväčším úlovkom múzea, najochraňovanejším a najvzácnejším kúskom...

Sharif Paget

http://www.dailynewsegypt.com/2015/01/26/restoration-specialist-claims-k...

Preklad: PH

Korektúry: Sokol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

V Káhire poškodili Tutanchamonovu masku
http://www.kemet.sk/clanok/v-kahire-poskodili-tutanchamonovu-masku

TUTANCHAMON
http://www.cez-okno.net/stitok/tutanchamon

Egypt - aktuálne
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/egypt-aktualne


Autori: 
Sekcie: 
február 17, 2015 16:47 popoludní

 

 

Top