Obrázok používateľa CEZ OKNO
Štyri roky pred začiatkom ZOH 2014 sa v zákulisí hrá nechutná politická hra

Medzinárodný olympijský výbor pred tromi rokmi rozhodol, že zimná olympiáda roku 2014 sa bude konať v svetoznámom ruskom prímorskom stredisku Soči. Ruské médiá písali o víťazstve Vladimíra Putina, ktorý vtedy priletel osobne lobovať do Guatemaly, kde sa konalo výberové zasadnutie kongresu. Vzápätí sa začali objavovať hlasy, že Putin by mal kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2012, aby mohol ako hlava štátu o dva roky neskôr slávnostne otvoriť historicky prvé zimné olympijské hry v Rusku. Ústavní odborníci sa poponáhľali s tvrdením, že ústava Putinovi nezakazuje kandidovať na úrad prezidenta po štvorročnej prestávke aj do tretice.

Veľkolepý projekt
Lenže vtedy nijaký prognostik ani Putin netušil, že svet zasiahne ekonomická kríza. Veľkolepý PR projekt, ktorý nepochybne vylepší imidž Ruska v zahraničí a dodá Rusom sebavedomie, sa z pôvodnej sumy 12 miliárd dolárov, plánovanej na vybudovanie olympijského komplexu, zvýši možno aj dvojnásobne. V každom prípade to bude doteraz najdrahšia olympiáda na svete, ale Rusi sú odhodlaní realizovať svoj projekt snov v každom prípade. A tak sa v letovisku stavia v troch zmenách sedem dní v týždni.

Nové zjazdovky, na ktorých by sa v roku 2014 mali preháňať najlepší lyžiari sveta, už mali v januári v tomto roku generálku. Do areálu Krasnaja Poľana pri Soči prišiel prezident Dmitrij Medvedev i premiér Putin, potom ako obaja rozdali stovky autogramov, na lyžiach niekoľkokrát absolvovali nesúťažný predolympijský zjazd. Ešte pred nimi prišli na in­špekciu do Soči členovia Medzinárodného olympijského výboru a po prehliadke stavenísk boli ohromení. Jedna členka komisie sa na tlačovej konferencii neudržala a povedala, že objem prác je „mimoriadny, obrovský až kolosálny".

Štyri roky pred začiatkom ZOH 2014 sa v zákulisí hrá nechutná politická hra

Politizácia športovej udalosti
Na pozadí veľkého stavebného úsilia pri budovaní novej rozsiahlej infraštruktúry v dejisku hier sa štyri roky pred začiatkom zimnej olympiády pripravuje v zákulisí iná, nechutná politická hra. Gruzínsko, inšpirované niektorými kruhmi zo západnej Európy a spoza Atlantiku, hodlá zorganizovať medzinárodný bojkot ZOH v Soči. „Na tejto úlohe aktívne pracujeme s medzinárodnými organizáciami. V prípade, ak sa rozhodnutie o mieste uskutočnenia hier nezmení, demokratické krajiny musia vyhlásiť bojkot tejto olympiády," cituje predsedu parlamentnej rady Gruzínska Akakija Minašviliho parlamentná agentúra Gruzia online. Ide o stupídny pokus gruzínskej diplomacie spolitizovať medzinárodný športový život zúfalou provokáciou, ktorá inými prostriedkami, ale v tých istých farbách pripomína neslávny ozbrojený vpád prezidenta Saakašviliho do Južného Osetska.

Ruských politológov a odborníkov na problematiku kaukazského regiónu vyhlásenia gruzínskych politikov neprekvapili. „Hlavné je, aby sa Gruzínci neodhodlali na uskutočnenie teroristických činov a diverzií. Myslím si, že podobné myšlienky víria v hlavách gruzínskeho vedenia," povedal Michail Alexandrov, jeden z nich.
Podľa jeho slov sa môže Gruzínsko pokúsiť destabilizovať situáciu v Abcházsku alebo v pohraničných regiónoch, podľa možností čo najbližšie k Soči a možno aj v samotnom olympijskom centre.

Duch studenej vojny
Zatiaľ však má gruzínska hrozba iba podobu psychického útoku, pretože Tbilisi na priame ohrozenie olympijských hier v Soči veľa prostriedkov nemá, hoci šialené myšlienky gruzínskeho vedenia mali v minulosti vždy blízko k činom. Je zrejmé, že Tbilisi použije všetky nástroje, aby zameralo medzinárodnú pozornosť na konflikt s Abcházskom a Južným Osetskom a očierňovalo Rusko.

O tom, že bojkot zimnej olympiády 2014 v Soči je v hre aj za oceánom, svedčí článok Kurta Volkera, bývalého veľvyslanca USA pri NATO, v denníku The Washington Post, v ktorom označuje budúcu ruskú olympiádu ako politicky sporné podujatie. Podľa neho by mala byť prítomnosť akéhokoľvek politika na tejto udalosti, len niekoľko míľ od oddeleného Abcházska, neprijateľná za podmienok „ak budeme mať možnosť vidieť názornú symboliku abcházskej štátnosti v podobe zástav a dokladov". Volker zároveň nabáda americkú diplomaciu prijať zodpovedajúce opatrenia: „Ak USA a Európa nepodniknú nijaké kroky, v roku 2014 sa ocitneme tvárou v tvár vlastnej neschopnosti." Podľa takejto logiky bývalého amerického diplomata sú zrejme všetky podujatia Ruskej federácie (aj mierové či olympijské) politicky sporné a nesporné sú len podujatia USA a jeho spojenca Izraela, ktorý si ako vlastník atómových zbraní môže v teritóriu Blízkeho východu robiť, čo len chce.

Pokusy Gruzínska a síl, ktoré ho podporujú, nie sú len jasným príkladom devalvácie olympijskej myšlienky, priečiacim sa duchu prímeria počas každých olympijských hier, ale majú v sebe nepríjemný náboj obnovovania praktík studenej vojny. Pripravované provokačné akcie sledujú konjunkturálne politické ciele, nezodpovedajúce záujmom medzinárodného spoločenstva a olympijského hnutia. Nemal by Medzinárodný olympijský výbor zvážiť, či nevziať Tbilisi olympijskú licenciu za nedovolený politický zásah gruzínskej moci do medzinárodnej športovej činnosti a za nátlak na národný olympijský výbor, aby vyvíjal akcie bojkotu olympijských hier?

Najväčšia športová udalosť v dejinách Ruska


Do roku 2013 bude v Soči úplne hotová športovo-turistická infraštruktúra. Podľa primátora mesta Anatolija Pachomova na olympijskej stavbe pracuje asi 900 stavebných podnikov a takmer 20-tisíc odborníkov. Budujú celé nové ulice, cesty, olympijské objekty, hotely, kanalizačné a komunikačné zariadenia. Jedným z najväčších realizátorov prác je akciová spoločnosť Ruské železnice, ktorá v Soči stavia naraz šesť olympijských objektov a do výstavby sa chystá zapojiť aj zhruba tisíc študentov z rôznych vysokých škôl železničnej dopravy z celého Ruska.

Rusi sa na olympijské hry veľmi tešia. Svedčí o tom mimoriadny záujem, s akým sledujú a posudzujú všetky správy o pripravovanej olympiáde. Široký ohlas verejnosti nedávno vyvolalo posudzovanie oficiálneho emblému OH - sochi.ru. Tento logotyp prešiel nielen expertízou popredných svetových marketológov, športových hviezd, novinárov, ale aj bežných obyvateľov Ruska, ktorých názor zistili prostredníctvom prieskumu verejnej mienky. Experti predpokladajú, že zimné olympijské hry v Soči v roku 2014, ktoré sa paradoxne uskutočnia v subtropickom letovisku, budú najväčšou športovou udalosťou v dejinách Ruska a prilákajú rekordný počet návštevníkov a divákov.

Z internetovej stránky Hlas Ruska

Erika Lehotszká

Zdroj: Mesačník EXTRA PLUS, www.extraplus.sk

júl 13, 2010 14:31 popoludní

 

 

Top