Obrázok používateľa CEZ OKNO
Máme evropského prezidenta

Evropská unie má prezidenta. Jste spokojeni?
Pro pořádek jen připomínám, co to znamená:

- Evropský prezident byl „zvolen“ způsobem, který ze všeho nejvíce připomíná volbu císaře sborem kurfiřtů. Veřejnost měla privilegium sledovat jednání z médií bez sebemenší možnosti do volby jakkoli zasáhnout. Jste spokojeni?

- O našem novém prezidentovi nevíme takřka nic. Byl nám zkrátka přidělen na základě kuloárových jednání kýmsi v Bruselu, aniž bychom toho člověka vůbec znali. Jste spokojeni?

- Jedna z mála informací o novém evropském prezidentovi tvrdí, že není proti zavedení celoevropské daně. To zřejmě znamená, že ti z nás, kdo ještě daně platí, se za čas prohnou ještě více. Ačkoli správný eurooptimista (jak je znám z řady osobních zkušeností) daně neplatí, naopak, žije z dotací, státních platů a podobných prebend. Eurooptimisté mohou být spokojeni, nemám pravdu?

- Až nastane konflikt mezi Francií a ČR nebo mezi Německem a ČR, na jakou stranu se asi pan evropský prezident spíše přikloní? Na stranu malé země ve střední Evropě, o níž nic neví? Vážně si myslíte, že bude zcela nestranný?

Ti z vás, drazí eurooptimisté, kteří tvrdíte, že zájmy malé části musí ustoupit zájmům velkého celku – najděte si na Googlu, kdo hlásal heslo „Gemeinnutz geht vor Eigennutz.“ Tedy „Společný zájem má přednost před vlastním zájmem.“

Možná vás to překvapí. Anebo nepřekvapí....

Európska únia má prvého europrezidenta a šéfku diplomacie. Predsedom Európskej rady bude belgický premiér Herman Van Rompuy. Ministerkou zahraničia EÚ bude britská eurokomisárka pre obchod Catherine Ashtonová.

So vznikom oboch nových funkcií počíta Lisabonská zmluva, ktorá začne platiť 1. decembra. Úloha europrezidenta však zatiaľ nie je úplne jasná. Mal by dva a pol roka hlavne predsedať summitom EÚ. Ako to bude s jeho zastupovaním Únie v zahraničí sa nevie. Tieto povinnosti bude musieť plniť predovšetkým Ashtonová, ktorá bude v novej funkcii päť rokov.

Citáty z: http://www.topky.sk/cl/11/611908/Europrezident-je-intelektual-sefka-dipl...
a http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/pavel-kohout.php?itemid=8126

Zdroj: Dôležité.sk

november 21, 2009 22:29 popoludní

 

 

Top