Obrázok používateľa CEZ OKNO
NATO odmietlo zapaľovať ópiové polia v Afganistane

NATO odmietlo návrh Ruska, aby rozhodujúcim spôsobom pristúpili k ničeniu ópiových polí – polí posiatych ópiovým makom v Afganistane. „Nemôžeme urobiť to, aby obyvateľstvo jednej z najchudobnejších krajín sveta ostalo bez prostriedkov na svoju existenciu a aby namiesto ópiových polí nedostali nič na výmenu“, cituje slová predstaviteľa NATO Jamesa Annaturaja RBK. V tom istom čase v aliancii chápu znepokojenie Moskvy nad rastom dodávok narkotík z Afganistanu, no vyhlasujú, že Rusko musí samé zosilniť opatrenia v boji proti Talibanu a pašovaniu narkotík.

Už dávnejšie predstaviteľ Štátnej kontroly pre boj s narkotikami Viktor Ivanov navrhol vojenskému bloku vytvoriť koalíciu pre boj s afgánskymi narkotikami.

V týchto dňoch zástupca Ruska pri OSN Vitalij Čurkin vyhlásil, že Moskva je znepokojená postupom NATO, ktoré sa zdráha ničiť ópiové polia v Afganistane, vrátane tích, ktoré predtým patrili Talibanu. Ruskí experti vyhlásili, že súčasná stratégia USA v Afganistane je priamou hrozbou národnej bezpečnosti RF.

Američania, v prvom rade, sú zameraní na boj so šírením afganského ópia za pomoci „priekupníkov“. Vojaci Pentagonu budú platiť finančné náklady organizátorom obchodu s drogami za to, aby oni sami zapaľovali svoje polia.

Situácia je komplikovaná tým, že mnohí vysoko postavení afganskí predstavitelia sú sami zamiešaní do obchodu s ópiom. Podľa informácií amerických novín, jedným z najväčších narkobarónov je brat prezidenta Afganistanu Achmed Vali Karzaj.

Podľa posledných informácií, v Afganistane je vytvorená „rezerva pre budúce generácie“ vo výške 12 tisíc ton ópia. Každoročne v krajine vyrobia 800 ton heroínu a z toho vyvezú len tretinu, lebo ostatnú časť nemajú komu predať. Každoročné príjmy afganskej narkomafie predstavujú 65 miliárd dolárov. Do Ruska každoročne pašujú približne 35% afganských narkotík.

Zdroj: Súvislosti.eu

marec 26, 2010 21:10 popoludní

 

 

Top