Obrázok používateľa CEZ OKNO
Zámer im vyšiel

V posledných týždňoch sme svedkami útokov na jazykový zákon ale aj na Slovensko. Politické špičky typu: Csáky z SMK a jeho kolegovia, uvádzajú ľudí do omylu v súvislosti s jazykovým zákonom. Urážajú Slovenskú republiku, osočujú ju v Európe a snažia sa proti nám poštvať hoci koho, len aby im dal za pravdu, že jazykový zákon je chybný a odopiera práva menšín. Z môjho pohľadu sa títo páni dopúšťajú určitým spôsobom vlastizrady. Idú proti krajine v ktorej žijú?! V spojitosti s týmito udalosťami som sa rozhodol spraviť rozhovor s občiankou SR maďarskej národnosti a urobiť si obraz, či je situácia naozaj taká zlá. Na jej želanie ostane v anonymite.

Narodili ste sa v Slovenskej republike?

Áno, narodila som sa na tomto území.

Žijete na Slovensku?

Áno, žijem na Slovensku.

Trocha osobnejšia otázka, cítite sa viac Slovenkou alebo Maďarkou?

Medzi týmito možnosťami ani len neuvažujem, jednoznačne Maďarka.

Hlásite sa k maďarskej národnosti. Prečo?

Pretože ma tak od malička vychovávali, od malička používam maďarčinu. Na základnú školu som chodila na maďarskú, síce to nebolo moje rozhodnutie, takto sa rozhodli moji rodičia, ale strednú školu som si určila a vybrala sama, nikto ma k tomu nenútil a ani som to neoľutovala. Učila som sa slovenčinu, a myslím si, že sa viem uplatniť na tomto území aj s týmito vedomosťami ktoré mám, stačí mi to. Používam slovenčinu každodenne hlavne v robote, ale doma so svojimi blízkymi, kamarátmi sa rozprávame len po maďarsky. A ani na tom nechcem nič zmeniť, bude to tak aj naďalej, či sa to niekomu páči, alebo nie...

Aký je Váš názor na život maďarskej menšiny na Slovensku?

Ale je to normálne podľa mňa, žijeme si svoj život ako ostatní ľudia.

Máte pocit, že je maďarská menšina na Slovensku utláčaná, obmedzovaná alebo znevýhodňovaná?

Možno trošku aj áno.

Jazykový zákon vstúpil do platnosti 1. septembra 2009. Poznáte jeho znenie?

Áno, poznám.

Čo si myslíte o vyjadreniach pána Csákyho o jazykovom zákone? Veríte jeho vyjadreniam? Myslíte si, že sú pravdivé?

Možno to je zlé, ale ja nesledujem vôbec politiku, zatiaľ ma to nezaujíma sem tam o tom niečo počujem ale že by som sa o to moc zaujímala, tak to nie, nebudem sa znervózňovať nad tým všetkým čo tam rozoberajú, samé hádky, samé nedorozumenia, samé múdre reči, tak toto mi nechýba.

Pocítili ste Vy, alebo Vaše blízke okolie nejaký dopad jazykového zákona vo Vašom bežnom živote?

Ja osobne nie, ale určite sú aj také prípady. Nechápem prečo by sme nemohli hovoriť naším jazykom kde len chceme. Podľa mňa by aj tí čo majú maďarskú národnosť mali vedieť dobre po slovensky, ale kľudne by sme mohli používať maďarčinu kde len chceme, a nepotrebovali by sme také jazykové zákony, keď dve osoby ktoré sa napr. poznajú a vedia po maďarsky prečo by nemohli používať tú svoju reč tam kde len chcú, mohla by som o tom ešte diskutovať ale nebudem, aj tak s tým nič nedosiahnem.

Aký je Váš osobný názor na kroky, ktoré podniká Maďarská republika proti jazykovému zákonu?

Nekomentujem.

Myslíte si, že Slovenská republika urobila správny krok, keď prijala jazykový zákon, alebo to vnímate v negatívnom duchu?

Nie, nebol to správny krok a vnímam to dosť negatívne, a viem že ľudia ktorí majú maďarskú národnosť súhlasia so mnou.

Z tohto rozhovoru mi je jasné, že SMK vyšiel zámer. Zámerom bolo rozprávať nepravdivé informácie do médií, ktoré im veľmi radi vyšli v ústrety. Miesto toho aby si Csáky naštudoval jazykový zákon a potom sa mohol k danej veci vyjadrovať, nepoznal jeho znenie a klamal občanov Slovenskej republiky. Myslím si, že takýmto spôsobom by nemal postupovať politik. Na stránkach občianskeho združenia Slovenské Hnutie Obrody sa pokúsil Mgr. Róbert Švec uviesť veci na správne miesto. Vysvetlil pravé znenia jazykového zákona, len škoda, že takto nepostupujú niektorí politici. No stále budem rozmýšľať, čo má vlastne za úmyslom SMK: prevrat, autonómiu, peniaze, moc? Ja sa spýtam vás všetkých, všetkých obyvateľov Slovenskej republiky. Je vám jedno čo sa okolo vás deje?

Nakoniec sa chcem poďakovať dáme, ktorá mi poskytla rozhovor a ľuďom ktorým nie je ľahostajné, čo sa okolo nich deje.

Zhováral sa Jozef Šnobl

Zdroj: SHO.sk

Rubriky: 
október 31, 2009 23:08 popoludní

 

 

Top