Obrázok používateľa CEZ OKNO
Starodávne monumenty - kamenné lode života a smrti v dobe bronzovej

Ľudia, ktorí žili v regióne Baltského mora v priebehu doby bronzovej, postavili monumenty z veľkých kameňov naaranžovaných do tvaru lodí v skutočnej veľkosti, v ktorých sa odrážal ich životný štýl spojený s morom. Archeológovia sa domnievajú, že tieto 3000 rokov staré kamenné lode boli používané ako symbolické plavidlá prepravujúce mŕtvych do posmrtného života, pretože ich kosti a urny sú často odkrývané na týchto lokalitách. Ale jeden bádateľ je presvedčený, že škandinávske kamenné lode boli tiež používané k životu ako rituálne miesta zhromaždení a možno aj ako učebné pomôcky.


Fotografia zobrazuje najväčšiu kamennú loď nachádzajúcu sa na Gotlande


"Mohli byť použité aj na iné rituály a činnosti súvisiace s námorníckym životom, napríklad výučbu navigácie alebo obradných nástupov a výstupov," napísal vo svojom e-maile pre LiveScience Joakim Wehlin z University of Gothenburg a Gotland University.


Kamenné lode môžeme nájsť naprieč celým regiónom Baltského mora, ale sú obzvlášť rozšírené na veľkých ostrovoch, akým je napríklad Gotland vo Švédsku. Joakim Wehlin povedal, že analyzoval archeologický materiál z týchto lokalít pochádzajúci z doby bronzovej a pozrel sa na ich umiestnenie v krajine s úmyslom pochopiť, ako mohli ľudia používať tieto kamenné lode.

"Zdá sa, akoby celé telo zvyčajne nebolo pochované v lodi, a dokonca v niektorých kamenných lodiach sa hroby ani nenašli," uviedol Joakim Wehlin vo svojom vyhlásení." Miesto toho lode niekedy ukazujú stopy iných typov činností. Takže s absenciou mŕtvych majú tendenciu objaviť sa stopy po živých.

„Medzi tieto stopy po živých patria napríklad: ohniská, zahĺbené ohniská, úlomky pazúrika pochádzajúce z výroby nástrojov, vrstvy prepálenej zeminy, drevené uhlie, stopy po drevených konštrukciách a kolových jamách,“ ako uviedol Joakim Wehlin pre LiveScience. Taktiež verí, že jeho vedomosti o kamenných lodiach môžu pomôcť identifikovať nové miesta zhromaždení alebo dávne prístavy v oblasti Baltského mora, ktoré sa datujú do doby bronzovej.


"Tie boli založené na miestach, ktoré sa podobajú hradiskám a nachádzali sa v blízkosti ľahko prístupných bodov v krajine - predovšetkým v blízkosti známych vodných ciest pokračujúcich do vnútrozemia," ako uviedol Joakim Wehlin vo svojom vyhlásení. "Hoci boli predtým tieto miesta považované za oveľa mladšie, v súčasnosti stanovujeme ich datovanie do doby bronzovej."

Joakim Wehlin svoj výskum podrobne opísal v práci, ktorej recenzia ešte nebola uverejnená v odbornom vedeckom časopise.

Megan Gannon, 21. marca 2013

Zdroj: http://www.livescience.com/28084-bronze-age-stone-ship-burial.html

Foto: Joakim Wehlin

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

Neolitická „katedrála“
http://www.cez-okno.net/clanok/archeokienko/neoliticka-katedrala

ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko

Archeológia
http://www.cez-okno.net/rubrika/archeologia


Sekcie: 
apríl 05, 2013 00:53 dopoludnia

 

 

Top