Obrázok používateľa CEZ OKNO
Staroveké kamenné labyrinty I.

Malé odľahlé zoskupenie ostrovov v Bielom mori je miesto s najvyššou koncentráciou labyrintov na Zemi. Napriek mnohým teóriám sa archeológovia a historici nedopracovali k jednotnému záveru o ich pôvode a význame. Labyrint sa stal jedným z najzáhadnejších symbolov na Zemi – pred tisíckami rokov sa v tom istom období objavil na všetkých obývaných kontinentoch Zeme – prečo?


V súčasnosti používame slovo labyrint na označenie akejkoľvek spletitej štruktúry – bludiska. Medzi bludiskom a labyrintom je však jeden zásadný rozdiel. Bludisko je zložito rozvetvený hlavolam, s možnosťou vybrať si cestu a smer, zatiaľ čo labyrint pozostáva z jednej cesty, ktorá sa nerozvetvuje a vedie do stredu.

Dlhá história labyrintov

Slovo labyrint pochádza z gréckeho ´labrys´ – pomenovanie pre kultovú obojstrannú sekeru, ktorú používali Mínojci z Kréty, a ´inthos´, čo znamená miesto. Takže ´labryinthos´ sa používalo vo význame dom obojstrannej sekery. Zvyčajne sa s týmto pomenovaním spájal palácový komplex v Knósse na Kréte. Podľa gréckej mytológie dal krétsky kráľ Mínós za úlohu Daidalovi vybudovať labyrint, kde by skryl Mínótaura – človeka s býčou hlavou – potomka Mínósovej manželky Pasifaé a býka. Z neznámej príčiny zostal Daidalos aj so synom Ikarom uväznený v labyrinte. Podarilo sa im utiecť vďaka krídlam z peria a vosku. Mladý Ikaros však nerozvážne letel až príliš blízko Slnka – vosk na jeho krídlach sa roztopil a Ikaros sa utopil v Ikarovom mori. Hoci bola legenda o Mínótaurovi dlhé roky považovaná iba za mýtus, začiatkom 20. storočia archeológ sir Arthur Evans v Knósse pozostatky labyrintu objavil.


Mozaika zobrazujúca labyrint v Knósse a Mínótaura

V priebehu histórie sa objavilo viacero typov labyrintov – so siedmimi okruhmi, s jedenástimi alebo dvanástimi okruhmi, no v Grécku, a v Stredomorí všeobecne, sa v legendách najčastejšie vyskytuje labyrint so siedmimi okruhmi. V súčasnosti je známy ako krétsky labyrint, pozostávajúci z jednej cesty, ktorá sa kľukatí z jednej strany na druhú v siedmich koncentrických kruhoch smerom do stredu. Je fascinujúce, že štruktúra sedem-okruhového labyrintu odzrkadľuje dlhodobý pohyb planéty Merkúr po oblohe. Je teda labyrint dielom nejakého starovekého astronóma, ktorý sledoval tento pohyb? To sa už zrejme nikdy nedozvieme. Najstaršia zmienka o sedem-okruhovom symbole pochádza z hlinenej doštičky z mykénskeho paláca Pylos v Grécku. Okolo roku 1200 p.n.l. palác podľahol požiaru, ktorý spálil aj doštičku a zachoval ju tak pre archeológov.


Vyobrazenie labyrintu so siedmimi okruhmi

Aj keď je slovo ´labyrint´ úzko spojené s gréckou históriou a mytológiou, labyrinty existovali už oveľa skôr ako vznikla legenda o Mínótaurovi z Knóssu. Jeden z najstarších starovekých labyrintov má 4000 rokov a tvorí chrámové priestory v pyramídovom komplexe s mnohými nádvoriami ›› Hawara, ktorý dal vybudovať Amenemhet III. z 12. dynastie (1844-1797 p.n.l.). Labyrint pozostával z dvanástich – pomerne veľkých – samostatných nádvorí, poprepájaných chodbami, stĺporadiami a šachtami. Mriežkovito usporiadané uličky a falošné dvere zapečatené kamennými blokmi chránili pohrebnú komoru kráľa umiestnenú uprostred.

Labyrinty v Grécku a Egypte však tvoria iba špičku ľadovca. Labyrinty boli súčasťou náboženských tradícií po celom svete, predstavovali neoddeliteľnú súčasť niektorých kultúr a našli sa na každom obývanom kontinente. V rovnakom období ako v Grécku sa veľmi podobný vzor labyrintu objavil aj v kultúre pôvodných Američanov. Reč je o labyrinte Tohono O'odham, v ktorom je znázornený I'itoi – človek v bludisku. Rovnaký vzor zachytáva aj petroglyf na brehu rieky v štáte Goa, ďalším príkladom sú nástenné maľby v severoindických jaskyniach alebo labyrint znázornený na dolmene v indickom pohorí Nilgiri. V súvislosti s pravekými archeologickými pamiatkami sa dá hovoriť až o 300 nálezoch labyrintov po celom svete. Je skutočne záhadou, ako sa rovnaký vzor labyrintu mohol vyskytnúť v rovnakom čase v úplne odlišných kultúrach.

Hoci v historických záznamoch sa nachádzajú zmienky o labyrintoch starých 4000 rokov, úplné prvé labyrinty sú oveľa staršie – objavili sa na kamenných rytinách a tvorili kamenné formácie už v období neolitu.

-pokračovanie-


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

April Holloway

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/ancient-places-asia/ancient-stone-labyrin...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: Homer

exkluzívne.cez.okno


Úvodný obrázok: Jeden z kamenných labyrintov na ostrove Bolšoj Zajacky, Wikimedia

Referencie:

Kola Peninsula and Solovki Labyrinths – Solovki:
http://www.solovki.ca/english/rus.php
On semantics of stone labyrinths north – VA Burov:
http://www.rozhdestvenka.ru/burov2.htm
Solovetsky Labyrinths:
http://budovskiy.livejournal.com/748753.html
Labyrinthos:
http://www.labyrinthos.net/index.html
Mystery of Solovki labyrinths:
http://allrus.me/mystery-of-solovki-labyrinths/
Patterns that Connect: Social Symbolism in Ancient and Tribal Art – Schuster & Carpenter:
http://books.google.com.au/books?id=r83pAAAAMAAJ&q=isbn:9780810963269&dq...


Súvisiace:

Labyrinty
http://www.cez-okno.net/search/node/labyrint


september 28, 2021 23:02 popoludní

 

 

Top