Obrázok používateľa CEZ OKNO
Staroveké potopené mestá a artefakty má odhaliť ambiciózne podmorské múzeum (+VIDEO)

Staroveké potopené poklady ukryté po tisícky rokov budú odhalené v podmorskom starovekom múzeu, prvom svojho druhu, postavenom v na históriu bohatom Alexandrijskom zálive. Ambiciózny projekt podporovaný Ministerstvom pamiatok umožní návštevníkom zažiť potopené ruiny starovekej Alexandrie, vrátane niektorých kamenných prác a artefaktov, ktoré sa datujú do roku 365 po Kristovi.

Navštívte náleziská stratené pod vodou

Youssef Khalifa, predseda Centrálnej správy pamiatok Dolného Egypta, povedal spravodajskej webovej stránke ›› Al-Monitor, že múzeum sa plánuje čiastočne ponorené v Alexandrijskom zálive na pobreží Stredozemného mora.

Khalifa povedal, že podľa plánov múzeum bude mať nad vodou pozostatky budov vystavené vo vitrínach, ktoré a tiež časť pod vodou, ktorá zavedie návštevníkov dolu pozdĺž dna zálivu asi sedem metrov (23 stôp) hlboko a videli potopené historické pamiatky.

“Návštevníci budú tiež môcť expozíciu vidieť, keď sa budú potápať alebo chodiť vnútri tunelov pod vodou. Budú tam aj sklenené ponorky, ktoré vezmú turistov na výlet vo vnútri múzea,” povedal Khalifa.

Za navrhnutým dizajnom pôsobivej architektúry, zahŕňajúcej sklolaminátové tunely spájajúce galérie na brehu mora s komorami na prezeranie pod vodou je francúzsky architekt Jacques Rougerie, oznamuje ›› WebUrbanist. Dizajn umožní návštevníkom zažiť staroveké zrúcaniny v ich kontexte.


Dizajn navrhovaného múzea pod vodou v Alexandrii. Zdroj: © UNESCO/Rougerie

Okrem toho „bude múzeum zahŕňať štyri vysoké budovy pod vodou v tvare navzájom spojených nílskych lodí na území vyše 22 000 štvorcových metrov (5,4 akru). Budú spojené v kruhu s polomerom 40 metrov (131 stôp). Múzeum príjme 3 milióny návštevníkov ročne,” povedal Khalifa pre Al-Monitor.

Podvodné múzeum v Alexandrii, s rysmi architekta Jacquesa Rougerieho (2009) (FR):


VIDEO nájdete na tejto adrese.

Výskumné a konštrukčné plány, pôvodne navrhnuté v roku 2008, sa omeškali kvôli regionálnemu politickému konfliktu. UNESCO poslalo medzinárodný vedecký poradenský výbor, aby pomáhal s realizačnou štúdiou, ale návrh bol odložený na neurčito počas revolúcie v Egypte v roku 2011. Tí, ktorí boli zahrnutí do projektu veria, že teraz je ten správny čas na oživenie vzrušujúcich plánov múzea pod vodou.

Odhalenie potopenej starovekej histórie

Podvodné dedičstvo Alexandrijského zálivu chránia konventy ›› UNESCO. Oblasť s rozlohou 270 000 štvorcových stôp zahŕňa nedoceniteľné náleziská ako ›› Faros, maják Alexandrie, jeden zo Siedmych divov starovekého sveta, a Kleopatrin palác, nájdený v potopených starovekých historických pozostatkoch ›› Thonis-Heracleionu, ktorý sa ponoril do Stredozemného mora pri pobreží Egypta takmer pred 1 200 rokmi.


Ostrov Faros – idealizovaná predstava Alexandrijského zálivu. Zdroj: ›› Wikimedia

Počas stredoveku spôsobili zemetrasenia, že mnohé časti krajiny spadli pod more, kde ležia veky ukryté.


Zvyšky Alexandrijského majáka v Stredozemnom mori. Zdroj: ›› Wikimedia

Ochrana a uchovanie

Iné podvodné archeologické náleziská, ako tie, ktoré sú potopené vo vodách v Číne, Turecku a Mexiku, zdôrazňujú súčasné sochárstvo v morskom prostredí – pre skupiny potápačov. Avšak toto samostatné múzeum pod vodou so sklenenými stenami vyznačujúce sa potopenými starovekými historickými pamiatkami bude prvým na svete.

Nielen že podmorské múzeum v Alexandrii umožní verejnosti zažiť starovekú históriu oblasti z prvej ruky, ale prítomnosť pod vodou a pozorné oči budú ďalej chrániť historické pamiatky pred zlodejmi. Rabovanie pod vodou je skutočným problémom, a našťastie sa uskutočňuje ťažšie než krádeže pamiatok na zemi.

Odhadované náklady na projekt sú 150 miliónov amerických dolárov.

Prezentovaním a uchovaním takmer 2 000 rokov regionálnej histórie vymenoval Youssef Khalifa dodatočné výhody zamýšľaného múzea, keď povedal: „Múzeum pretvorí arabské územie, pretože bude prvým svojho druhu na svete. Nepochybne oživí cestovný ruch a posilní egyptské hospodárstvo po dlhej dobe recesie.”


Úvodný obrázok: Ambiciózny dizajn plánovaného podvodného múzea historických pamiatok umiestneného v Alexandrijskom zálive v Egypte. Zdroj: © UNESCO/Rougerie

Liz Leafloor

4. november 2015

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/ancient-sunken-c...

Preklad: PH

Korektúry: Sokol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Egypt - aktuálne
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/egypt-aktualne


Sekcie: 
november 15, 2015 02:27 dopoludnia

 

 

Top