Obrázok používateľa CEZ OKNO
Stratený kontinent Kumari Kandam

Väčšina ľudí pozná príbeh o Atlantíde, legendárnom potopenom meste, ktoré opísal staroveký grécky filozof Platón. Až do dnešného dňa sa názory líšia, či má byť tento príbeh chápaný doslovne, alebo iba ako mýtus. V subkontinentálnej Indii majú podobný príbeh, avšak menej známy, ako ten o Atlantíde. Legenda rozprávačov Kumari Kandam v tamilskom jazyku hovorí o stratenom kontinente Lemúrii.


Na konci 19. storočia sa objavil termín Lemúria. Anglický geológ Phillip Sclater bol zmätený výskytom fosílií lemurov na Madagaskare a v Indii, ale nie v Afrike a na strednom východe. Avšak v jeho článku z roku 1864 s názvom „Cicavce Madagaskaru“ Sclater prišiel s hypotézou, že Madagaskar a India boli kedysi súčasťou jedného väčšieho kontinentu a nazval chýbajúcu časť pevniny medzi nimi Lemúria. Sclaterova teória bola prijatá vtedajšou vedeckou komunitou ako vysvetlenie migrácie Lemurov z Madagaskaru do Indie a naopak. Avšak s príchodom modernej teórie o pohybe kontinentov a tektonických platní, jeho hypotéza už viac nebola prijateľná. Myšlienka strateného kontinentu však nikdy nezomrela a niektorí stále veria, že Lemúria v minulosti skutočne existovala.

Jednou takou skupinou sú tamilskí nacionalisti. Termín Kumari Kandam sa prvý raz objavil v Kanda Puranam z 15. storočia, tamilskej verzii Skandam Puranam. Príbehy o starovekom kontinente obklopenom Indickým oceánom boli však zaznamenané v mnohých skorších tamilských písomnostiach. Podľa príbehov, kedysi bola časť krajiny ovládaná pandyiánskymi kráľmi a neskôr bola pohltená hlbinami mora. Príbeh o Lemúrii sa dostal do koloniálnej Indie v čase, keď boli legendy vnímané ako pravdivé. A práve preto bola Lemúria rýchlo spojená s Kumari Kandam.


Bhagavata-Purána, 10. Skanda Obr. zdroj «

Kumari Kandam nie je vnímaný len ako príbeh, ale je aj súčasťou národnej tradície. Hovorí sa, že pandyiánski králi Kumari Kandam boli panovníkmi celého Indického kontinentu a tamilská civilizácia je najstaršou na svete. Keď sa Kumari Kandam potopil, jeho obyvatelia sa rozpŕchli po svete a založili rôzne civilizácie, čo by tiež znamenalo, že stratený kontinent je kolískou ľudskej civilizácie.


Umelecké zobrazenie Kumari Kandam Obr. zdroj «

Ako veľmi pravdivý je príbeh o Kumari Kandam? Podľa výskumníkov z Národného Indického Oceánografického inštitútu bola pred 14 500 rokmi hladina mora nižšia o 100 m a pred 10 000 rokmi o 60 m. Je teda celkom možné, že v minulosti pevnina spájala ostrovy Srí Lanky a kontinentálnu Indiu. Ako sa zvyšovalo globálne otepľovanie pred 12 000 a 10 000 rokmi, stúpajúca hladina mora vyústila do pravidelných záplav. Záplavy teda mohli pohltiť dávne osídlenia ležiace na pobrežiach Indie a Srí Lanky. Príbehy o týchto potopách sa mohli ústne šíriť z generácie na generáciu a nakoniec byť zapísané ako Kumari Kandam.

Jeden z dôkazov podporujúcich existenciu Kumari Kandam je Adamov most (známy aj ako Rámov most) - piesočnaté pásmo vápenca, naplavenín a okruhliakov tiahnúce sa 18 míľ od Indie smerom k Srí Lanke. Verilo sa, že tento pás pevniny je prírodného pôvodu, avšak iní na základe satelitných snímkov z NASA argumentujú, že ide o pozostatky dávno zničeného mosta pod povrchom oceánu.


Adamov most medzi Indiou a Srí Lankou

Existenciu mosta na tomto mieste tiež podporuje iná staroveká legenda. Rámajána hovorí príbeh o Síte, Rámovej žene, ktorá bola unesená na ostrov Lanka. Ráma prikáže postaviť most cez oceán do Lanky, na prepravu jeho armády Vanarov (opičích mužov).

Ako takmer pri všetkých legendách sa zdá pravdepodobné, že aspoň časť je pravdivá. Ako veľká časť, to sa ešte len ukáže.

Dhwty

Referencie

Jayakaran, S. C., 2011`. The Lemuria Myth. [Online]
http://www.frontline.in/navigation/?type=static&page=archiveSearch&aid=2...
Mahalingam, N., 2010. Lemuria and Kumari Kandam. [Online]
http://www.thehindu.com/news/national/tamil-nadu/lemuria-and-kumari-kand...
Parameswaran, N., 2005. Tamil civilisation - is it the oldest?. [Online]
http://www.tamilguardian.com/article.asp?articleid=256
Wikipedia, 2014. Kumari Kandam. [Online]
http://en.wikipedia.org/wiki/Kumari_Kandam
Wikipedia, 2014. Lemuria (continent). [Online]
http://en.wikipedia.org/wiki/Lemuria_(continent)

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/myths-legends/lost-continent-kumari-kanda...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: Zuzana

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Heslo: KUMARI KANDAM
http://www.cez-okno.net/search/node/Kumari%20Kandam

Kumari Kandam
https://www.cez-okno.net/stitok/kumari-kandam

Lemúria (MU)
http://www.cez-okno.net/rubrika/lemuria-mu


Autori: 
Sekcie: 
apríl 24, 2020 23:49 popoludní

 

 

Top