Obrázok používateľa CEZ OKNO
Švédsky tím náhodou objavil zvyšky chrámu v lome pri Asuáne

Bol to pre archeologický tím zo švédskej Lundskej univerzity normálny pracovný deň, kedy kopali kvôli študijným a výskumným účelom. Avšak ten deň ich priviedol k objavu niečoho, čo malo veľmi ďaleko od bežnej veci. Pamiatky Egypta ako turistickej krajiny priťahujú veľa pozornosti turistov z celého sveta. Tajomstvo toho, ako boli postavené pyramídy a iné staroveké miesta zostáva záhadou, a majstrovstvo kresieb na stenách je stále dychberúce, dokonca aj po stáročiach.


Obr. Niektoré z farebných kameňov nájdených v chráme (Foto: DNE)


Tím objavil pozostatky starovekého egyptského chrámu v lomoch Gabal Al-Silsela, 65 km od Asuánu. Okrem kartuší patriacich starovekým egyptským faraónom Amenhotepovi III a Ramzesovi II, boli podľa Ministerstva pamiatok takisto objavené úlomky pieskovca s obrázkami tmavej oblohy ozdobenej hviezdami, ktoré boli na nich vytesané.

Minister pamiatok Mamdouh Al-Damaty povedal, že tento objav je „vysoko dôležitý“, pretože to znamená, že tá oblasť bola posvätná a vykonávali sa tam náboženské rituály popri tom, že to bol prosto pieskovcový lom.

Objavy sa datujú do niekoľkých rôznych historických ér v dejinách Egypta, vrátane éry rímskej.

Nástenný reliéf je jedným z mála „sôch kombinujúcich dve božstvá – Boha Amen-Re a Boha Thotha”, povedal pre AFP Ali Al-Asfar, vedúci Sekcie pamiatok Horného Egypta.


Obr. Niektoré z kameňov obsahovali podľa špecialistov rytiny oblohy (Foto: DNE)

Maria Nelson, vedúca švédskej misie uviedla, že vykopávky v Gabal Al-Selsila začali v roku 2012. Plánujú pokračovať, aby objavili viac z „neznámych tajomstiev, ktoré toto miesto ukrýva”.

Toto nie je prvý objav starovekých pamiatok v krátkom časovom období, keďže na začiatku marca objavil egyptský tím archeológov pracujúcich s Americkým výskumným centrom v Egypte starovekú egyptskú hrobku v oblasti Qurna v Luxore.

Takisto bola začiatkom februára objavená staroveká kráľovná pri nekropole Abúsir, juhozápadne od Káhiry.

V januári boli urobené štyri rôzne objavy. V nekropole Sheikh Abd El-Qurna bola objavená staroveká reprodukcia mýtickej Osirisovej hrobky na Západnom brehu pri Tébach. Ďalšia hrobka bola objavená v oblasti Abu Sir, juhozápadne od Káhiry. Verí sa, že pohrebisko patrilo buď manželke alebo matke faraóna Neferefreho, ktorý vládol pred 4500 rokmi.

Tretím objavom bol tunel, ktorý vedie k Cheopsovej pyramíde, tiež známej ako Veľká pyramída v Gíze, a 3000 rokov stará múmia muža, ktorý bol počas svojho života zodpovedný za výrobu piva.

Múmiu objavil japonský tím, ktorý vykopával v Luxore, domove veľkých chrámových komplexov vybudovaných Amenhotepom II a potom Ramzesom II.

Nada Deyaa’

19. máj 2015

http://www.dailynewsegypt.com/2015/05/19/swedish-team-accidently-discove...

Preklad: PH

Korektúry: Sokol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

4 nedávne archeologické objavy v Egypte
www.cez-okno.net/clanok/4-nedavne-archeologicke-objavy-v-egypte

Egypt - aktuálne
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/egypt-aktualne


Autori: 
Sekcie: 
máj 22, 2015 23:58 popoludní

 

 

Top