Obrázok používateľa CEZ OKNO
Tajné testovanie liekov v DDR: výskum začína s rozpočtom 300 000€

Historici začínajú na berlínskej klinike Charité prvý výskum, aby objasnili prípad pokusov s liekmi západných farmaceutických firiem v DDR. Má sa analyzovať systém predošlých obchodných praktík, avšak postihnuté osoby sa zatiaľ nemajú na koho obrátiť.


Klinika Charité, východný Berlín (1984): Testovanie liekov západonemeckých farmaceutických firiem, ktoré sa uskutočnilo na klinikách v DDR sa má teraz skúmať na berlínskej klinike Charité


Dlhé roky predávala DDR svojich občanov ako pokusné osoby na testovanie liekov západných farmaceutických firiem. Podľa prvých odhadov si západné firmy vo viac ako 50 nemocniciach v DDR objednali okolo 600 štúdií liekov. Podľa doterajších informácií sa toho malo zúčastniť viac ako 50 000 pacientov – čiastočne pravdepodobne bez ich vedomia.

Minister zdravotníctva Daniel Bahr bol prvý člen Spolkovej vlády, ktorý sa po vypuknutí škandálu v máji vyjadril v tlači a v SPIEGEL ONLINE sa zaručil, že testovanie liekov západonemeckých farmaceutických koncernov v DDR sa rýchlo objasní.

Avšak prvý výskum nebude financovať jeho ministerstvo ale ministerstvo vnútra. Oficiálny začiatkom výskumu je 15. júna. Volker Hess - historik medicíny na klinike Charité - chce skúmať, čo sa stalo za čias DDR vo východonemeckých nemocniciach a v západonemeckých firmách. Podľa Hessa je myšlienkou výskumného projektu zapojenie všetkých zúčastnených, teda aj výrobcov liekov.

Výskum by mal trvať dva a pol roka a výskumníci z kliniky Charité budú mať k dispozícii 300 000 eur. 70 percent financií bude pochádzať zo Spolkového ministerstva vnútra, presnejšie od splnomocnenca Spolkovej vlády pre otázky východného Nemecka Christopha Bergnera (CDU). Zvyšok poskytne spolok výskumných výrobcov liekov (Verband forschender Arzneimittelhersteller), spolkový zväz farmaceutického priemyslu (Bundesverband der Pharmazeutischen Industrie), spolková nadácia pre výskum a dokumentáciu diktatúry SED vo východnom Nemecku (Bundesstiftung Aufarbeitung der SED-Diktatur), spolková lekárska komora (Bundesärztekammer) a rôzne krajinské lekárske komory.

Ani Bergner ani Hess neuviedli, s akými sumami sa budú jednotlivé spolky na výskume podieľať. Obnos, ktorý Hess obdrží, nebude vzhľadom na množstvo takýchto zoskupení veľmi veľký, no historik medicíny je spokojný. Financie by určite nestačili na výskum každej z viac ako 600 klinických štúdií, ktoré vykonali západné farmaceutické koncerny v DDR. Mohlo by sa už ale pristúpiť k prvému kroku - systematickej analýze systému východonemeckého farmaceutického laboratória "Pharmalabor Ost".

Podľa Bergnera by sa zatiaľ nemal zriaďovať samostatný úrad ombudsmana, kam by sa mohli obrátiť postihnutí občania DDR, ktorí dúfajú, že sa ich prípad objasní. Najskôr je potrebné porozumieť systému. Nespočetné oznámenia a dôkazy ľudí, ktorí už navštívili jeho kanceláriu alebo medicínsky inštitút ostanú dovtedy samozrejme uchované.


Splnomocnenec pre otázky východného Nemecka nevylučuje neskoršie následky. Už v predošlých rozhovoroch uviedol, že možno dôjde k odškodňovaniu. „Neviem si predstaviť, ako by mohli prípady, ktoré teraz spôsobujú rozruch, byť v súlade s právom západného Nemecka“ povedal. „Experimenty vykonané bez súhlasu postihnutých považujem za škandálne.“

Splnomocnenec pre otázky východného Nemecka a výskumníci z kliniky Charité sa chcú najprv prostredníctvom informačných schôdzí postarať o transparentnosť.

nik

Zdroj: http://www.spiegel.de/wissenschaft/medizin/pharmalabor-ddr-charite-unter...

Preklad: Veronika

exkluzívne.cez.okno

Ďakujeme Pavlovi za tip


Seriál "Prečo mi je zle keď počujem: JE TO VEDECKY DOKÁZANÉ" nájdete na tejto adrese.


Súvisiace:

Adoptované děti v amerických rodinách se stávají pokusnými králíky farmaceutických společností
http://www.cez-okno.net/clanok/add/adoptovane-deti-v-americkych-rodinach...

Psychiatrické ambulancie zaznamenali v minulom roku vyše 1.700.000 návštev
http://www.cez-okno.net/clanok/psychiatria/psychiatricke-ambulancie-zazn...

Každá lidská emoce je nyní klasifikována jako duševní porucha
http://www.cez-okno.net/clanok/add/kazda-lidska-emoce-je-nyni-klasifikov...

:::film::: SMRŤ ZA BALÍK - Nevypovedaný príbeh psychotropných liekov
http://www.cez-okno.net/clanok/add/film-smrt-za-balik-nevypovedany-pribe...

Miliony dětí mají předepsány antipsychotické léky, které nepotřebují
http://www.cez-okno.net/clanok/add/miliony-deti-maji-predepsany-antipsyc...


Autori: 
jún 15, 2013 16:22 popoludní

 

 

Top