Obrázok používateľa CEZ OKNO
TAJOMNÁ TURISTIKA (alebo “len” časopriestorová anomália?)


Do redakcie nám 11. apríla 2020 prišiel zvláštny príbeh a rozhodli sme sa oň s vami podeliť. Ďakujeme pánovi Kardošovi i za nákres rekonštruujúci, čo sa v ten deň vlastne udialo. Zažili ste niečo zaujímavé? Ozvite sa na: redakcia@cez-okno.net


Obr. Štandardné turistické trasy podľa Google Maps

V jedno jesenné ráno, asi 5 rokov dozadu, som sa vybral pešo z Považskej Bystrice do Pružiny. Túto trasu som šiel už asi 4 krát. Vybral som sa zrána cca o 7:30 hod, pretože táto túra trvá cca 4 hodiny. A je to asi 18 km cez les bez turistických chodníkov..

Trasu aj terén.. krajinu.. kopce.. vegetáciu.. zvážnice.., som už dobre poznal, no keď som prišiel do jedného bodu v oblasti Podskalský roháč, zavolal mi brat, že kde som, pretože ma čakal pod Durdovým, kde som mal vyjsť z lesa.. a on ma mal čakať v aute a zaviezť ma k rodičom do Pružiny. Vtedy som mu hovoril, že asi za 50 minút som na mieste.. a ako som sa vybral ďalej, padla hustá hmla, v ktorej som sa stratil. Krajina sa rázne zmenila.. stromy boli iné.. kopce úplne iné.. z listnatého lesa zrazu ihličnatý.. a navigácia, ktorú som mal v mobile, mi ukazovala, akoby som bol na 3 miestach súčasne.. akoby tam bol nejaký geomagnetický zlom.. (Mimochodom, neďaleko odtiaľ sú 2 kvasovské jaskyne.)

Šiel som ďalej, nakoľko sa viem v teréne celkom slušne orientovať aj bez mapy. Podľa mňa.. odhadom.. som šiel asi 40 min terénom a snažil sa nájsť správny smer.. no to, čo som našiel, ma ohromilo, pretože som šiel smerom dopredu, za nosom od miesta, kde mi zavolal brat, ale vyšiel som z lesa asi 300 metrov PRED miestom, kde mi zavolal.. a keď som na to miesto prišiel, zavolal mi znova.. presne na tom istom mieste, že kde som.. že ma čaká.. že som už mal byť na mieste.. veď prešlo už 40 minút.. a mne hodiny ukazovali len 20 min. od hovoru..


Obr. Odhad skutočne prejdenej trasy: “.. v kruhu je to miesto, kde som poblúdil a dole na konci čiary ma čakal brat autom..”

Potom hmla zrazu ustúpila a ja som šiel po vytýčenej trase do cieľa priamo. Keď som sa na to miesto asi o 3 týždne vrátil s tým, že si spravím rekonštrukciu, nepochodil som. Mne trval okruh, ķtorý som prešiel v hmle, asi 45 min. Nie 20 ako vtedy.. a terén.. príroda.. kopce.. boli úplne iné.. nič som nespoznával tak, ako to bolo v tej hmle.. hlavne terén bol iný, lebo stromy a lúky sa vtedy skresľujú, ale terén, kopce a doliny, tie nie. A v jasnom počasí tam tie doliny, kopce neboli. Toto miesto som objavil asi 2 roky pred touto udalosťou a je zaujímavé, že aj vtedy.. práve na tomto mieste padla taká hustá hmla, že som nedokázal vyjsť z lesa.. až som natrafil na zvážnicu, ktorá ma vyviedla z lesa von.. a tam zrazu zmizla aj hmla. Vždy bola iba na istom území lesa.

Daniel Kardoš

exkluzívne.cez.okno


Viete o spomínanej lokalite viac? Zažili ste tam tiež niečo zaujímavé? Ozvite sa na: redakcia@cez-okno.net

Súvisiace:

NEOBJASNENÉ POSOLSTVO: Tajomný nápis v Rejdovej
https://www.cez-okno.net/clanok/neobjasnene-posolstvo-tajomny-napis-v-re...

ZÁHADNÝ RUNOVÝ KAMEŇ. Už vieme, kde sa nachádza!
https://www.cez-okno.net/clanok/zahadny-runovy-kamen-uz-vieme-kde-sa-nac...

MESAČNÁ ŠACHTA KONEČNE LOKALIZOVANÁ?
https://www.cez-okno.net/clanok/mesacna-sachta-konecne-lokalizovana

Bádanie na Slovensku
https://www.cez-okno.net/badanie-na-slovensku


marec 27, 2020 13:41 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa marcela
    marcelajanuár 10, 2021 23:36 popoludní

    Komentár: 

    mohol ste tam skusit ist este raz....nieco take sa stalo aj kamoske mojej mamy, ale na inom pohori.

 

 

Top