Obrázok používateľa CEZ OKNO
Tepelné skenovanie odhalilo vo Veľkej pyramíde tajomné anomálie (+VIDEO)

Vedci, ktorí chcú odkryť tajné komnaty a iné starobylé tajomstvá egyptských pyramíd používajú po prvý raz výkonnú skenovaciu technológiu, pomocou ktorej odhalili „pôsobivú“ anomáliu vnútri Veľkej egyptskej pyramídy, ktorá by mohla naznačovať niečo ukryté za starovekými múrmi. Egyptské ministerstvo vyhlásilo, že má niekoľko hypotéz, no pred ich odhalením musí ešte prebehnúť ďalší výskum.


Výskumníci z Egypta, Kanady, Francúzska a Japonska začali skenovať vnútorné priestory štyroch egyptských pyramíd s použitím pokrokovej infračervenej technológie a kozmického žiarenia ako súčasť medzinárodného projektu s názvom ›› Skenovanie pyramíd, ktorého cieľom je ponoriť sa do najhlbších zákutí pyramíd. Doteraz bolo zistených niekoľko anomálií na tepelných snímkach, ale Egyptské ministerstvo pre pamiatky ohlásilo jednu „obzvlášť pôsobivú vo východnej časti Cheopsovej pyramídy na úrovni zeme“.

„Môžeme pozorovať niečo ako malú chodbu v zemi, ktorá vedie k podkladu pyramíd, dosahujúc oblasť s rozdielnou teplotou,“ povedal egyptský minister pamiatok Mamdouh el-Damaty v tlačovom vyhlásení. „Čo sa nachádza za touto oblasťou?“


VIDEO nájdete na tejto adrese.

Tepelné mapovanie pyramíd s použitím infračervenej termografie je navrhnuté tak aby odhalilo dutiny v stenách pyramíd, napr. komory, prechody alebo rôzne druhy stavebných materiálov, zatiaľ čo röntgen používajúci kozmické žiarenie deteguje neznáme štruktúry vnútri starovekých pamiatok.

›› Discovery News podali správu, že Veľká pyramída vykazuje nápadné tepelné rozdiely. Zatiaľ čo tepelné rozdiely medzi dvoma susednými kameňmi z vápenca sa obyčajne pohybujú od 0,1 do 0,5 stupňa, tepelný rozdiel medzi blokmi na východnej strane Cheopsovej pyramídy je 6 stupňov.

„Táto anomália je skutočne pôsobivá a nachádza sa priamo pred nami, na úrovni zeme,“ povedal Mehdi Tayoubi z Pamiatkového ústavu obnovy dedičstva so sídlom v Paríži (›› Heritage Innovation Preservation Institute), pod záštitou ktorého prebieha ›› skenovanie pyramíd.


Niekoľko tepelných výkyvov bolo pozorovaných pri všetkých pyramídach, no jedna anomália, obzvlášť výrazná, bola spozorovaná na úrovni zeme vo východnej časti Veľkej pyramídy, tiež známej ako Cheopsova alebo Chufuova. Zdroj: Philippe Bourseiller/Pamiatkový ústav obnovy dedičstva, Technická fakulta, Káhira/Ministerstvo pamiatok

V tomto štádiu, výskumný tým nechce zatiaľ odhaľovať svoje teórie, pokiaľ nebude vykonaný ďalší prieskum.

Egyptologička ›› Beth Ann Judas poznamenala, že východná časť Veľkej pyramídy, kde bola tepelná anomália nájdená, bola jej ústredným bodom, kde sa nachádzalo niekoľko hlavných chrámov a hrobiek. „Na východ od pyramídy bol Níl a takmer každý prichádzajúci by sa blížil z tejto strany,“ vyjadrila sa Judas pre ›› Huffington Post. „Pyramídy sú tiež v náboženstve Starovekého Egypta spojené s kultom Slnka a boha Ra.“

Tayoubi sa vyjadril, že ďalšie štádium výskumu sa bude venovať rôznym teóriám a ich testovaniu pomocou budovania modelov a termálnych simulácií. Projekt Skenovanie pyramíd je naplánovaný na viac ako rok a zahŕňa dlhodobé infračervené skúmanie štyroch pyramíd – Cheopsovej a Chefrénovej v Gíze, a Lomenej a Červenej pyramídy v Dahšúre.


VIDEO nájdete na tejto adrese.


Úvodný obrázok: Skenovanie Veľkej egyptskej pyramídy. Zdroj: Philippe Bourseiller/Pamiatkový ústav obnovy dedičstva, Technická fakulta, Káhira/Ministerstvo pamiatok

April Holloway

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/thermal-scan-egy...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: Zuzana

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Egypt - aktuálne
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/egypt-aktualne


Sekcie: 
november 14, 2015 23:50 popoludní

 

 

Top