Obrázok používateľa CEZ OKNO
THOTHOVA BÚRKA: Nový dôkaz, že v Írsku boli starovekí Egypťania?

Keď sa hovorí o starovekom Egypte a Írsku jedným dychom, zvyčajne je výsledkom gúľanie očami, zdvorilá zmena témy, či poznámky o pseudohistórii a New Age táraninách. Aspoň to bývalo zvykom. Nedávne objavy v DNA výskumoch však pridali k overeným archeologickým nálezom súčasný scenár, ktorý je už ťažšie odmietnuť.


Lia Fáil (Kameň Osudu) na vrchole kopca Tara, grófstvo Meath, Írsko. Zdroj: ›› CC BY 2.0

Vrch Tara je jedným z najstarovekejších posvätných miest Írska. Je obklopený mnohými ďalšími neolitickými násypmi a hrobkami a hoci sa bežne spája s Keltmi, nálezisko antedatuje ich príchod do Írska tisíce rokov predtým.

Podľa legendy je to miesto, kde vládli Tuatha De Danann. Boli to ľudia podobní Bohom, o ktorých sa hovorilo, že prišli do Írska na záhadných lodiach a mali magické sily.


Tabuľka ›› Dagdu predstavujúca legendárnych príslušníkov Tuatha Dé Danann. Zdroj: ›› Verejná doména

Rituálne pohreby a záhadné kosti

Počas nedávnych a veľmi kontroverzných vykopávok v blízkosti Tara sa objavil príbeh o zvláštnej kostre, ktorú našli robotníci kopajúci v Lismullin Henge. Niektorí si myslia, že to boli pozostatky psa, iní jazveca. Ale najzvláštnejšie zo všetkého bolo tvrdenie niektorých svedkov, že pozostatky v skutočnosti patrili opici.

Ako píše Con Connor, Arcidruid z írskeho Keltského druidského chrámu:

„Prečo taký rituálny pohreb na kráľovskom nálezisku nebol príčinou sústredeného skúmania?”

Vo svojom diele, Priebeh závažných a náročných prípadov, autorka Lynn Brunet píše, že:

„Okrem toho, írsky autor J. A. Penny poznamenáva, že sa našla kostra Barbarskej opice v Tare, mýtickom centre Írska a sídle Vysokého kráľa.”

Ale prečo by na tomto nálezisku boli pochované také podivné kosti? Tieto primáty nie sú pôvodom z Írska a archeologický komplex obklopujúci Taru sa datuje tisíce rokov do minulosti. Ak sa na nejakom mieste našli kosti opice, máme precedens pre taký pohreb na nejakom inom z najstarovekejších posvätných miest Írska?

V skutočnosti máme. Počas vykopávok pri Eimhain Macha (Navan Fort) v grófstve Armagh bola nájdená lebka opice (makak). Keď zisťovali jej vek prostredníctvom uhlíkovej metódy bolo objavené, že je zhruba 2500 rokov stará. Prvou otázkou mnohých archeológov bolo, ako sa dostala najprv do Írska, ale snáď ešte zvláštnejšou otázkou bolo preskúmať prečo.

Írsko-egyptské spojenie

Jednou z kontroverznejších teórií, čo sa týka pôvodu írskeho ľudu, je spojenie so starovekým Egyptom. Hoci existujú mnohé írske legendy spájajúce Taru a egyptskú kráľovskú rodinu, nebolo možné ich dokázať.

Jedným z najzaujímavejších príkladov týchto návrhov bol objav kostry 15-ročného chlapca pri ‘Mohyle rukojemníkov’ v blízkosti Tary, ktorú našiel Dr. Sean O Riordan z Trinity College. Uhlíkové datovanie ukázalo, že pozostatky boli zhruba 3800 rokov staré. Náhrdelník nájdený s kostrou bol vyrobený z fajansových korálikov podobných egyptským výrobou a dizajnom.


Vrch Tara je archeologickým komplexom s mnohými starovekými monumentmi, ako ‘Mohyla rukojemníkov’ na obrázku. Podľa tradície je vrch Tara známy ako sídlo Vysokých Kráľov Írska. Zdroj: ›› CC BY-SA 4.0

Scotia, egyptská kráľovská rodina

Existuje tiež slávna legenda o kráľovnej Scotii, egyptskej princeznej alebo kráľovnej (rôzne verzie legendy), o ktorej sa hovorilo, že pricestovala do Írska v roku 1700 pred Kristom a bola zabitá vo veľkej bitke príslušníkmi Tuatha De Danann.

Jej predpokladaný hrob je označený obrovským kameňom s nápismi v grófstve Kerry a jej význam viedol miestnych politikov k volaniu po jeho zachovaní.


Vyobrazenie cesty Scotie z Egypta z 15. storočia. Zdroj: ›› Wikimedia

Okrem toho je zaujímavé to, že hrob Scotie nie je ďaleko od ostrova Skellig Michael, miesta predkresťanského osídlenia a neskoršieho kláštora.

Podľa Lebor Gabála É renn (Kniha invázií) z 11. storočia, Milesius, jeden z veľkých vodcov írskych útočníkov, stratil blízko dvoch zo svojich synov v roku 1400 pred Kristom, keď magická búrka, ktorú spôsobili Tuatha De Danann, potopila loď.


Úvodný obrázok: Deriv – staroveký keltský dolmen z Poulnabrone v Írsku (Flickr/›› CC BY 2.0) a egyptský boh Thoth (Jon Bodsworth)

-pokračovanie-


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.


Referencie:

Ireland’s Druid School. “Primate Skeleton at the Henge in Tara Valley?”. 2008. DruidSchool.com:
http://www.druidschool.com/site/1030100/page/937849
Brunet, Lynn. “A Course of Severe and Arduous Trials: Bacon, Beckett and Spurious Freemasonry in Early Twentieth-Century Ireland”. 2009.
Moriarty, Colm. “A Barbary Ape Skull from Navan Fort, Co. Armagh”. 2014. IrishArchaeology.ie:
http://irisharchaeology.ie/2014/05/a-barbary-ape-skull-from-navan-fort-c...
UCD School of Archaeology .“Piecing Together the Past”. 2006. UCD.ie:
http://www.ucd.ie/ucdtoday/mar06/mar06/the_mound_of_hostages.pdf
The Kerryman. “Councillors call on Scottish kin to preserve Queen Scotia's grave”. 2000. Independent.ie:
http://www.independent.ie/regionals/kerryman/news/councillors-call-on-sc...
Smith, Charles. “Ancient and Present State of the County of Kerry”. 1756
Rincon, Paul. “Ancient DNA sheds light on Irish Origins”. 2015. BBC.com:
http://www.bbc.com/news/science-environment-35179269
Lara M. Cassidy, et al. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. “Neolithic and Bronze Age migration to Ireland and establishment of the insular Atlantic genome”
PNAS 2015: 1518445113v1-201518445:
http://www.pnas.org/content/early/2015/12/22/1518445113?cited-by=yes&leg...
Dictionary: English-to-Hieroglyphs. 2015. Hieroglyphs.net:
http://hieroglyphs.net/0301/cgi/lookup.pl?ty=tr&ch=D&cs=1

© David Halpin 2016

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/opinion-guest-authors/thoth-s-storm-new-e...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: PH

Korektúry: Sokol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Prepísanie austrálskej histórie - Spojenie s Egyptom!
http://www.kemet.sk/serial-prepisanie-australskej-historie-spojenie-s-eg...

Druidi
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/druidi


Autori: 
Sekcie: 
marec 02, 2016 23:12 popoludní

 

 

Top