Obrázok používateľa CEZ OKNO
TURÍNSKY MAPOVÝ PAPYRUS: Najstaršia topografická a geologická mapa Egypta I.

Turínsky mapový papyrus je stará egyptská mapa, ktorá je všeobecne považovaná za najstaršiu topografickú a geologickú mapu starovekého sveta – existujú aj staršie mapy mimo Egypta, ale tie sú v porovnaní s Turínskym mapovým papyrusom neúplnejšie a abstraktnejšie.

Objav papyrusu


Turínsky mapový papyrus (alebo skôr jeho fragmenty) bol objavený medzi rokmi 1814 a 1821 agentmi Bernardina Drovettiho, francúzskeho generálneho konzula v Egypte, ktorý bol nadšeným zberateľom egyptských starožitností. Podľa záznamov bola mapa objavená v súkromnej hrobke v Deir el-Medina, pri modernom Luxore. V súčasnosti sa nachádza v Museo Egizio (Múzeum Egypta) v Turíne, v Taliansku.


Bernardino Drovetti, francúzsky diplomat a egyptológ (1776-1852). Zdroj ›› CC BY-SA 2.5

Deir el-Medina bola starobylá usadlosť v období Novej ríše, osídlená ľuďmi, ktorí pracovali na hrobkách v Údolí kráľov. Krátko po nájdení mapy (papyrusu) bola táto predaná sardínskemu kráľovi Karolovi Félixovi. V roku 1824 založil kráľ Museo Egizio v Turíne, hlavnom meste jeho kráľovstva a mapa tam od tej doby zostala.


Hlavný vstup do Museo Egizio. Zdroj ›› Verejná doména

Pôvod

Predpokladá sa, že Turínsky mapový papyrus bol vytvorený za panovania Ramzesa IV. Približne uprostred 12. storočia pred n.l. Prieskumy ukázali, že mapa bol vytvorená Ammenachtom, synom Ipuja, ktorý mal titul „pisár hrobiek“.

Verí sa, že mapa bola vytvorená pre jednu z ťažiarskych výprav, vyslaných faraónom Wádim Hammamatom kvôli ťažbe bekhenu, pieskovo zeleného typu kameňa, ktorý bol starobylými Egypťanmi vysoko hodnotený. Avšak účel vytvorenia už nie je taký zrejmý.

Možnosť, že sa jednalo o mapu, ukazujúcu cestu k lomu, bola odmietnutá, keďže len malá časť cesty je popísaná. Predpokladá sa, že mapa bola skôr vytvorená ako vizuálny záznam výpravy buď pre faraóna alebo Ramesenachteho, najvyššieho kňaza Amona v Tébach, ktorý pre faraóna túto výpravu organizoval.

-pokračovanie-


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.Úvodný obrázok: Ľavá (horná) a pravá (dolná) (›› Verejná doména) polovica Turínskeho mapového papyrusu

Odkazy

Harrell, J. A., 2016. Turin Papyrus Map from Ancient Egypt:
http://www.eeescience.utoledo.edu/faculty/harrell/egypt/Turin%20Papyrus/...
Harrell, J. A. & Brown, V. M., 1992. The World's Oldest Surviving Geological Map: The 1150 B.C. Turin Papyrus from Egypt. The Journal of Geology, 100(1), pp. 3-18.
Kurt, 2012. The Turin Papyrus Map, Gold, Myrrh and Punt:
https://traveltoeat.com/the-turin-papyrus-map-gold-myrrh-and-punt/
Lister, D., 2005. An Ancient Egyptian Map: The Earliest Known Example of Folding:
http://www.britishorigami.info/academic/lister/egypt.php
Welde, C., 2015. The Esoteric Codex: Ancient Egyptian Texts I.Morrisville, NY: Lullu.com.
Wilford, J. N., 1988. Egyptian Scroll Called Oldest Geological Map:
http://www.nytimes.com/1988/11/29/science/egyptian-scroll-called-oldest-...

Wu Mingren

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/artifacts-ancient-writings/turin-papyrus-...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: M.B.

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Papyrusy
http://www.cez-okno.net/rubrika/papyrusy

Turínsky kráľovský papyrus
http://www.cez-okno.net/stitok/turinsky-kralovsky-papyrus


Autori: 
Sekcie: 
jún 16, 2016 22:33 popoludní

 

 

Top