Obrázok používateľa CEZ OKNO
TURÍNSKY MAPOVÝ PAPYRUS: Najstaršia topografická a geologická mapa Egypta II.

“Zistilo sa, že pri kreslení mapy nebola využitá pravidelná mierka. V porovnaní s aktuálnymi vzdialenosťami v oblasti Wadi Hammamat, ktorú mapa zobrazuje, bolo zistené, že sa mierka odchyľuje o 50 až 100 metrov za každý 1 cm na mape. Súčasťou mapy sú tiež texty, ktoré majú funkciu ako legenda v rámci moderných máp.”

Rekonštrukcia mapy


Najskôr sa predpokladalo, že niektoré z fragmentov, ktoré našli Drovettiho muži, boli časťou troch odlišných papyrusov, ktoré dostali mená Papyrus/P. Turín 1869, 1879, a 1899.

Avšak neskôr boli tieto fragmenty znovu usporiadané do jednotnej mapy. Aktuálna rekonštrukcia mapy disponuje dĺžkou 2,8 m a šírkou 0,41 m. Táto rekonštrukcia sa datuje do skorého 20. storočia, aj keď sa našlo pár nepresností. To viedlo k návrhu vytvorenia novej a presnejšej rekonštrukcie mapy začiatkom 90-tych rokov 20. storočia.


Ľavá polovica Turínskeho mapového papyrusu, J. Harrell. Zdroj ›› Verejná doména

Obsah mapy

Čo sa týka obsahu, Turínsky mapový papyrus zobrazuje 15 km trasy od Wadi Hammamat v stredu Východnej egyptskej púšte. Mapa je orientovaná smerom z juhu na sever, čo znamená, že západný breh Nílu je na pravej strane, zatiaľ čo východný je na ľavej.

Zistilo sa, že pri kreslení mapy nebola využitá pravidelná mierka. V porovnaní s aktuálnymi vzdialenosťami v oblasti Wadi Hammamat, ktorú mapa zobrazuje, bolo zistené, že sa mierka odchyľuje o 50 až 100 metrov za každý 1 cm na mape. Súčasťou mapy sú tiež texty, ktoré majú funkciu ako legenda v rámci moderných máp.


Wadi Hammamat. Zdroj ›› CC BY-SA 3.0

V konečnom dôsledku je Turínsky mapový papyrus zaujímavý čiastočne i pre nadšencov skladania papiera, keďže sa jedná o najstarší známy príklad zloženého papiera. Mapa sa našla zložená „spôsobom moderných cestných máp“.

Okrem toho je Turínsky mapový papyrus dôkazom, že starobylý papyrus mohol a aj bol zložený, v kontraste s chybným názorom, že papyrus je veľmi tuhý a krehký na to, aby sa skladal – mylná predstava, ktorá vznikla zo skutočnosti, že všetky staré papyrusy, ktoré dnes máme, boli vysušené v priebehu storočí v púšti, čím sa stali krehkými.

-koniec-


Všetky časti nájdete na tejto adrese.Úvodný obrázok: Ľavá (horná) a pravá (dolná) (›› Verejná doména) polovica Turínskeho mapového papyrusu

Odkazy

Harrell, J. A., 2016. Turin Papyrus Map from Ancient Egypt:
http://www.eeescience.utoledo.edu/faculty/harrell/egypt/Turin%20Papyrus/...
Harrell, J. A. & Brown, V. M., 1992. The World's Oldest Surviving Geological Map: The 1150 B.C. Turin Papyrus from Egypt. The Journal of Geology, 100(1), pp. 3-18.
Kurt, 2012. The Turin Papyrus Map, Gold, Myrrh and Punt:
https://traveltoeat.com/the-turin-papyrus-map-gold-myrrh-and-punt/
Lister, D., 2005. An Ancient Egyptian Map: The Earliest Known Example of Folding:
http://www.britishorigami.info/academic/lister/egypt.php
Welde, C., 2015. The Esoteric Codex: Ancient Egyptian Texts I.Morrisville, NY: Lullu.com.
Wilford, J. N., 1988. Egyptian Scroll Called Oldest Geological Map:
http://www.nytimes.com/1988/11/29/science/egyptian-scroll-called-oldest-...

Wu Mingren

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/artifacts-ancient-writings/turin-papyrus-...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: M.B.

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Papyrusy
http://www.cez-okno.net/rubrika/papyrusy

Turínsky kráľovský papyrus
http://www.cez-okno.net/stitok/turinsky-kralovsky-papyrus


Autori: 
Sekcie: 
jún 17, 2016 23:38 popoludní

 

 

Top