Obrázok používateľa CEZ OKNO
Tutanchamon – jeho hrobka a poklady

„Konečne uskutočnený úžasný objav, nádherná hrobka s neporušenými pečaťami, znovu zasypaná, čaká na Váš príchod, blahoželám...“
Howard Carter

Tutanchamon, trónnym menom Nebcheprure, bol faraón v starovekom Egypte. Patrí do 18. dynastie a bol v poradí dvanástym faraónom tejto dynastie. Vládol v rozmedzí približne 1333 pred Kr. až 1323 pred Kr.


Ako uviedol v jednom článku Dr. Zahi Hawass jeho príbeh je ako vystrihnutý z divadelného plátna. Začiatok hry sa odohráva pár desiatok rokov pred tým ako sa narodil, keď na trón nastúpil jeho predchodca Amenhotep III., tento faraón vládol ríši siahajúcej v dĺžke 1900 km od Eufratu na severe, až po 4. katarakt Nílu na juhu. Vládol veľmi dobre, ľud bol spokojný a pokladnica plná. Takže v prvom dejstve môžeme hovoriť o stabilite krajiny.

Druhé dejstvo je však úplne iné. Tu môžeme skôr hovoriť o revolúcii. Po smrti Amenhotepa III. nastupuje na trón Amnehotep IV. známy ako Achnaton. Ten vládol v dobe kedy moc Amonových kňazov vzrástla a bolo treba ju potlačiť. Zápletka sa stupňuje keď Achnaton vyhlásil za správneho iba jediného boha Atona. Najpravdepodobnejšou príčinou reformy teda bolo špecifickým spôsobom posilniť kráľovskú moc a zničiť mocenské centrum, akým bol Amonov chrám. Koniec Achnatonovej vlády je nejasný a odohráva sa za „zatiahnutou oponou“. Po jeho smrti vládol jeden či dvaja faraóni (egyptológovia majú na to rôzne teórie). Isté je, že jeden z nich bol Smenchkare, ktorý zomrel za nie príliš jasných okolností.

Naše tretie dejstvo sa začína mladým Tutanchatonom. Deväťročným chlapcom, ktorí usadá na trón. Jeho pôvod je nejasný, ale je možné, že bol synom Achnatona, ktorého mal s nejakou vedľajšou manželkou. Podľa najnovších genetických výskumov je za Tutanchamonovho otca označovaný muž z hrobky KV 55 v Údolí kráľov, ktorý je na 99,99% syn Amenhotepa III. Avšak boli tu dvaja adepti na muža z hrobky KV 55, a to Achnaton a Smenchkarea, avšak výskum potvrdil, že ide skôr o Achnatona. Výskum taktiež objasnil otázku, kto bola jeho matka. Bola to žena z hrobu KV35, ktorá však tiež bola dcérou Amenhotepa III. a teda sestrou Achnatona. Takže bolo jednoznačne potvrdené, že Tutanchamon bol dieťa incestu. Behom prvých rokov opustil so svojou manželkou Anchesenpaaton Achetaton (hlavné mesto založené Achnatonom) a vrátil sa do Théb. Obnovil staré chrámy a vrátil im bohatstvo a slávu. Zmenili si mená na Tutanchamon a Anchesenamon, aby tak dali najavo oficiálne odmietnutie Achnatonového náboženstva a prejavili oddanosť kultu Amona. Samozrejme, že ako deväť ročný chlapec bol iba bábkou v rukách Amonových kňazov a vládol zaňho jeho dvorný hodnostár Aje. Tutanchamon sa skôr iba ukazoval v okne poddaným, zúčastňoval sa na predpísaných obradoch a podobne. Nikdy neviedol nejaké boje a ani nepoľoval na levy napríklad ako to zobrazuje skrinka z jeho hrobky. Boje mal na starosti Haremheb, ktorý bol vymenovaný za „zástupcu kráľa Obidvoch zemí“ a vnútornú politiku mal na starosti Aje. Amonovým kňazom zjavne takýto panovník vyhovoval.

Avšak v tomto čase sa dostávame k peripetii teda k nečakanému dejovému zvratu, kedy jeho predčasná smrť nepochybne všetkých prekvapila. Predčasná smrť zaskočila aj samotného panovníka, keďže jeho hrobka sa iba začínala stavať.


Tutanchamonova maska


Možná podoba kráľa Tutanchamona

Tutanchamon zomiera pravdepodobne v 19. rokoch bez dedičov, ktorí by po ňom nastúpili. Keďže jeho hrobka nebola dokončená, bol pochovaný do malej hrobky, ktorá mohla byť určená skôr pre nejakú súkromnú osobu, ako pre kráľa. Táto hrobka sa nachádza v Údolí kráľov a dnes je označovaná ako KV62. Za objaviteľa Tutanchamonovej hrobky sa považuje archeológ Howard Carter pod vedením anglického šľachtica Georga Edwarda Stanhopa Molyneux Herberta, piateho grófa z Carnarvonu.


Howard Carter


Lord Carnarvon

Po neúspešných rokoch a s iba malými objavmi začal záujem lorda Carnarvona financovať Carterove výskumy ustupovať. Nakoniec sa rozhodol, že ešte zafinancuje poslednú sezónu. Našťastie roku 1922 Carter narazil na vchod k doposiaľ neobjavenej hrobke. Na konci schodiska boli objavené zapečatené a neporušené dvere. Za dverami bola objavená chodba zasypaná suťou. Po príchode lorda Carnarvona a odstránení sute z chodby boli objavené a otvorené ďalšie dvere s kartušou, ktorá niesla meno kráľa Tutanchamona. Carter si do denníka poznamenal:

„Najskôr som nevidel nič, z komory prúdil teplý vzduch a plamienok sviečky sa nepokojne trepotal, po chvíli som si na svetlo zvykol a z prítmia sa pomaly začali vynárať jednotlivosti, podivné zvieratá, sochy a zlato – všade, kam oko dovidelo, trblietalo sa zlato.“

Tutanchamonova hrobka má len malé rozmery, vrátane schodov a chodby má 82,5 štvorcových metrov. Skladá sa iba zo štyroch miestností:

■ Predsieň
■ Sklad
■ Pohrebná komora
■ Pokladnica

Obsahovala najmenej 5398 predmetov, toto je však značne nižší údaj ako v skutočnosti, pretože niektoré premety zložené z viacerých kúskov boli rátané ako jeden kus, napríklad vojenský voz bol zložený z tuctov kúskov, ale rátaný bol ako jeden.

V predsieni sa nachádzali pohovky, komody, koše, veľké sochy, postele, a stoličky. Okolo 700 objektov, ktoré katalogizoval Howard Carter a vyfotografoval Harry Burton.

Sklad, alebo prístavba je najmenšia miestnosť v Tutanchamonovej hrobke a obsahovala zásoby pre faraóna, nachádzali sa tu oleje, potraviny, vína, keramika, riad, stoličky, hry, a rôzne koše.

Pohrebná komora obsahovala Tutanchamonovu múmiu a jeho masku.

Pokladnica obsahovala dôležité predmety spojené s pohrebom a mumifikáciou napríklad pozlátenú schránku, ktorá obsahovala kanopy, teda nádoby s Tutanchamonovými vnútornosťami.

Samotný Carter povedal v roku 1923 o Tutanchamonovi, že: “Podľa toho čo sa nám podarilo dodnes zistiť, môžeme s istotou povedať, že jedinou pozoruhodnosťou v jeho živote bolo, že zomrel a bol pochovaný.“ Na jednej strane má pravdu, pretože Tutanchamon bol tak malým a bezvýznamným kráľom, že pravdepodobne keby sa našla jeho hrobka vykradnutá, dnes by o ňom už nikto nič nevedel, Carter by sa nestal slávnym a taktiež by nevznikal fáma o kliatbe, ktorá Tutanchamonovu slávu ešte zväčšila...

Zoznam použitej literatúry

Collins, A., Ogilvie-Herald, Ch. 2008. Tutanchamon. Praha: Volvox Globator
Kolektív autorov. 2009. Archeológia. Bratislava: Fortuna Libri
Málek, J. 2006. Poklad krále Tutanchamona. Brno: Computer press
Santon, K. 2009. Archeológia: Odkrývanie tajomstiev minulosti. Bratislava: Slovart
Zamarovský, V. 1986. Bohovia a králi starého Egypta. Bratislava: Mladé letá

Kristína Rašlová

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Tutanchamonova Hviezdna brána
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-tutanchamonova-hviezdna-brana

Tutanchamonove proroctvá
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/tutanchamonove-proroctvaSrdečne pozývame všetkých fanúšikov Egypta, bude to určite veľkolepý zážitok!

Sekcie: 
september 07, 2014 23:55 popoludní

 

 

Top