Obrázok používateľa CEZ OKNO
Tutanchamonova posmrtná maska bola vyrobená pre Nefertiti, tvrdí archeológ

Nová analýza Tutanchamonovej zlatej posmrtnej masky viedla k radikálnej novej teórii – maska bola pôvodne vyrobená pre Nefertiti, nevlastnú matku Tutanchamona, spoluvladárku jej manžela, kráľa Achnatona.

›› Ahram Online oznamuje, že archeológ Nicholas Reeves skúmal zadnú časť Tutanchamonovej posmrtnej masky, keď si všimol, že tvár sa nehodí k opačnej strane – typ zlata a materiál použitý pre modrú farbu je na prednej a zadnej časti odlišný. Reeves tiež poznamenal, že uši obsahujú otvory pre náušnice.

„Neexistuje žiadny obraz starovekého egyptského kráľa, ktorý by nosil náušnice,” povedal Reeves ako dôkaz, že maska bola vyrobená pre ženu.


Maska má otvory v ušných lalôčikoch, Obr. Wikipédia «

Počas tlačovej konferencie, ktorá sa konala na Štátnom informačnom úrade v Heliopolise Reeves povedal, že nápis bol zmenený:

„Keď sa na masku pozerám znovu, vidím, že nápis na kartuši bol zmenený, čo znamená, že všetky poklady nájdené v Tutanchamonovej hrobke boli pôvodne vyrobené pre Nefertiti, spoluvladárku jej manžela, kráľa Achnatona, a nie pre Tutanchamona, ako bolo predtým myslené,” povedal Reeves pre Ahram Online.

Dr. Reeves je zapojený do prebiehajúceho výskumu skrytých komôr v Tutanchamonovej hrobke. V stenách hrobky identifikovali dve ďalšie miestnosti, a Reeves tvrdí, že jedna z nich je dlho hľadaná pohrebná komora Nefertiti.


Znázornenie hrobky Kráľa Tutanchamona (šedá), a dve možné nové miestnosti (žltá), z ktorých jedna by mohla byť pohrebnou komorou Kráľovnej Nefertiti

Nefertiti bola hlavnou manželkou egyptského faraóna Achnatona (predtým Amenhotepa IV.), ktorý vládol približne od roku 1353 do 1336 pred Kristom. Známa ako Vládkyňa Nílu a Dcéra Bohov, získala neslýchanú moc, a bola rovnocenná samotnému faraónovi. Avšak ohľadom Nefertiti je veľa nejasností po dvanástom roku vlády Achnatona, kedy jej meno zo stránok histórie mizne. Napriek početným výskumom sa konečné miesto jej odpočinku nikdy nenašlo.

V novembri sa pri zobrazovaní snímanej hrobky použije radarová a termálna metóda, aby sa zistilo, či je Reevesova teória správna. Minister pamiatok Mamdouh Eldamaty hovorí:

„Keď nájdeme Nefertiti, myslím, že to bude dôležitejšie, ako objav samotného Kráľa Tutanchamona".


Úvodný obrázok: Tutanchamonova posmrtná maska, Obr. Harry Potts/flickr «

April Holloway

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/tutankhamun-deat...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: PH

Korektúry: Sokol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Čo sa ukrýva na druhej strane?
http://www.cez-okno.net/clanok/co-sa-ukryva-na-druhej-strane

Spoznajte pravého majiteľa Tutanchamonovej hrobky. A možno tam stále je
http://www.cez-okno.net/clanok/spoznajte-praveho-majitela-tutanchamonove...

Spoločná hrobka Tutanchamona a Nefertity
http://www.kemet.sk/clanok/spolocna-hrobka-tutanchamona-a-nefertity

Nefertity
http://www.kemet.sk/vladca-vladkyna/nefertity

Tutanchamon
http://www.kemet.sk/stitok/tutanchamon

Hrobka KV 62
http://www.kemet.sk/stitok/hrobka-kv-62


Sekcie: 
október 03, 2015 23:45 popoludní

 

 

Top