Obrázok používateľa CEZ OKNO
Tváre starovekého Egypta

Obr. Nádherná vápencová busta spodobujúca kráľovnú Nefertiti je dielom egyptského sochára Thutmosa a pochádza z obdobia okolo roku 1360 p.n.l. Nefertiti je vyobrazená s vysokou modrou korunou a s nádhernou, nezvykle jemnou tvárou. Busta sa v súčasnosti nachádza v Egyptskom múzeu v Berlíne


Kráľovná Nefertiti, ktorá vládla spolu so svojím manželom pravdepodobne v jednom z najveľkolepejších období histórie starovekého Egypta, sa stala svetoznámou hlavne vďaka svojej buste, ktorá sa v súčasnosti nachádza vo výstavných priestoroch Egyptského múzea v Berlíne. Počas svojho života používala mnohé z titulov vrátane týchto: Dedičná princezná, Milosrdná pani, Veľká láskou a Pani dvoch zemí. Nefertiti je spolu so svojím manželom známa aj kvôli uskutočneniu náboženskej reformy v starovekom Egypte, keď sa rozhodli uctievať jediného boha Atona, tiež zvaného Slnečný disk. Keď sa Amenhotep IV. rozhodol presunúť hlavné mesto svojej ríše do novovybudovaného mesta Amarna (známeho tiež pod názvom Achetaton), zmenil si oficiálne aj svoje meno na Achnaton a Nefertiti bola od tej doby známa pod novým menom Nefernefruaton Nefertiti.

Jej vápencová busta je jedným z najviac reprodukovaných umeleckých diel starovekého Egypta.

Obr. Socha v životnej veľkosti z obdobia 5. dynastie, znázorňujúca veľkňaza Ka-apera, objavená v Sakkáre

Na fotografii je zachytená najstaršia doteraz známa drevená socha v životnej veľkosti, pochádzajúca z obdobia starovekého Egypta. Objavená bola na pohrebisku v Sakkáre a jej vek sa datuje do obdobia vlády 5. dynastie. Socha je vyobrazením hlavného kňaza Ka-apera  s hlbokými krištáľovo modrými očami. Vykladané oči sochy majú okraj zhotovený z medi, ktorá živo imituje make-up, ktorý nosil kňaz na tvári počas svojho života a vyjadroval ním svoje osobité postavenie v spoločnosti. Očné bielka sú vyrobené z nepriehľadného kremeňa, zatiaľ čo rohovky sú zhotovené z krásnych modrých kamenných kryštálov. Použitie sykomorového dreva na telo sochy nebolo vôbec náhodné, pretože bolo považované za posvätné a podliehalo ochrane bohyne Hathor, ktorej jedným z titulov bol Pani sykomôr.  

Obr. Socha faraóna Hóra  z 13. dynastie, vládnucej Egyptu počas krátkeho obdobia siedmich mesiacov roku 1633 p.n.l. (Egyptské múzeum, Káhira)

Ďalšia fotografia predstavuje pôvodnú drevenú sochu Egyptského kráľa Hóra (približne 1783-1633 p.n.l.) nachádzajúcu sa vo výstavných priestoroch Káhirského múzea v Egypte. 

Úžasné oči sochy, vykladané kremeňom, alebo lápis lazuritom, žiaria intenzívne buď modrou alebo šedou farbou v závislosti od osvetlenia.
 
Kráľ Hór panoval v Egypte v priebehu vlády 13-tej egyptskej dynastie. Jeho meno sa objavuje v Turínskom zozname kráľov, kde je zapísaný pod menom Au-ib-Ra. Kráľ Hór je predovšetkým známy vďaka svojmu pohrebu v šachtovej hrobke, objavenej na nálezisku v Dahšúre neďaleko od pyramídy faraóna Amenemheta III. 

S najväčšou pravdepodobnosťou kráľ Hór vládol Egyptu len počas krátkeho obdobia a preto si nestačil nechať vybudovať vlastnú pyramídu, ktorá bola v období 13. dynastie stále obvyklým miestom pre pohreb panovníka.

Obr. Tvár pisára Mitriho, z roku 2500 pred naším letopočtom. (Egyptské múzeum, Káhira)

Na ďalšej fotografii je zachytený detail tváre sochy pisára Mitriho z doby vlády 6. egyptskej dynastie na konci obdobia Starej ríše (2345-2181 p.n.l.), ktorá sa v súčasnosti nachádza v zbierkach Egyptského múzea v Káhire. V dávnych dobách, približne pred 4400 rokmi, bola funkcia pisára veľmi dôležitá. Muži zastávajúci túto funkciu museli byť nielen veľmi zruční a rýchli pri písaní hieroglyfov, ale taktiež dobre vzdelaní v matematike.  

Fotografie ako je táto sú veľmi vzácne, pretože v Egyptskom múzeu už dlhú dobu nie je dovolené fotografovať. Dúhovky so zreničkami očí sú zasadené do bieleho vápenca lemovaného okrajom zhotoveným z medi a majú pritiahnuť pozornosť pozorovateľa k Mitriho upokojujúcemu pohľadu hlbokej modrej farby, ktorá sa stáva ústredným bodom celej sochy.

Obr. 5. dynastia (2400 p.n.l.), drevená socha neznámeho egyptského šľachtica, s vykladanými modrými očami

Ďalšou realistickou drevenou sochou, pochádzajúcou z obdobia 5. dynastie (asi 2494-2345 p.n.l.), je podobizeň starovekého egyptského šľachtica s vykladanými modrými očami. Tento druh umeleckej techniky používanej na stvárnenie oka je známy od štvrtej po trinástu dynastiu a vyniká obdivuhodnou schopnosťou napodobenia reálneho oka. Vonkajšie hrany očných viečok sú zhotovené z úzkeho kovového rámu obklopujúceho očné buľvy. Farba očných dúhoviek je nádherne oceánsky modrá (občas sa javí ako šedá v závislosti od osvetlenia). Egypťania používali na označenie modrej farby slovo „wedžat“ a kameň používaný na zhotovovanie očných dúhoviek bol modrej farby a zhotovený z priesvitného materiálu, z niečoho ako je sklo alebo krištáľ.

Pokiaľ sú blond vlasy u egyptských múmií, ktoré môžete vidieť na fotografii, jednoducho iba vedľajším účinkom spojeným s priebehom mumifikácie, tak prečo boli sochy egyptských faraónov a šľachty, zachytených na fotografiách vyššie, zhotovené s modrými očami? Výsledky rozboru DNA faraóna Tutanchamona nám môžu pomôcť odhaliť odpoveď na túto otázku. Faraónov genetický materiál patrí do haploskupiny R1b1a2, do ktorej patrí 70% všetkých západoeurópskych mužov, čo znamená, že majú s faraónom spoločného predka. Medzi súčasnou populáciou Egypta je hodnota tejto haploskupiny pod 1% (viac vo videu nižšie).

Obr. Porovnanie: Pokiaľ sú blond vlasy u egyptských múmií, ktoré môžete vidieť na fotografii jednoducho iba vedľajším účinkom spojeným s priebehom mumifikácie, tak prečo boli sochy egyptských faraónov a šľachty zachytených na fotografiách vyššie, zhotovené s modrými očami?


VIDEO (EN) "Výsledky rozboru DNA Faraóna Tutanchamona" nájdete na tejto adrese.

Zdroj: https://www.youtube.com/user/folklegend894m

 
Vydané: 26. 3. 2014

Zdroj: atlanteangardens.blogspot.sk/2014/03/faces-of-ancient-egypt.html

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Egyptský panteón
www.cez-okno.net/egyptsky-pantheon


Autori: 
Sekcie: 
marec 31, 2014 23:29 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Vesna
  Vesnaapríl 01, 2014 08:41 dopoludnia

  Komentár: 

  Tá Nefertiti je očividne iný typ ako tí ostatní.Možno nejaký antropológ by nesúhlasil, ale na pohľad tí ostatní sú ako by ich jedna mater mala a Nefertiti sa rysmi výrazne odlišuje. Kráľovská krv sa nezaprie :-o)).

 2. Obrázok používateľa Anonymný
  Anonymnýjanuár 03, 2019 11:00 dopoludnia

  Komentár: 

  Proč ne, vždyť ještě ani Kleopatra nebyla Egypťanka.

 

 

Top