Obrázok používateľa CEZ OKNO
Katastrofa UFO v ARGENTÍNE

Názov tohto článku by mal presnejšie znieť Katastrofa UFO na hranici Argentíny a Bolívie, keďže sa odohral v úzkom pohraničnom pásme na pomedzí týchto latinsko-amerických štátov. Do dnešných dní nie je známe, čo sa vlastne prihodilo oného 6. mája 1978, ale správa amerického bádateľa Roberta Pratta, ktorý je spolu s dr. Allenom Hynkom a Philippom J. Imbrosom jedným z trojice spoluautorov knihy „Night Siege“ umožňuje vysloviť hypotézu, podľa ktorej išlo o haváriu cudzej kozmickej lode z vesmíru.

Spomínaného májového dna pozorovalo niekoľko stoviek osôb na severe Argentíny a juhu Bolívie zvláštny lietajúci objekt cylindrického tvaru pohybujúci sa od juhovýchodu na juh v smere mestečka Tarija, kde zmenil kurz na juhozápad smerom k horskému masívu v pohraničí.

V tejto fáze letu objekt akoby explodoval, pričom bolo detonáciu počuť až v argentínskom meste Oran, vzdialenému asi 140 km na juhovýchod. Explóziu počulo niekoľko stoviek svedkov, ktorí zbadali aj stĺp dymu stúpajúci k oblohe. V snahe vyriešiť túto záhadu sa Dr. Orlando Rene Bravo, pedagogický pracovník Katedry matematiky a fyziky na Tarijskej univerzite rozhodol podniknúť v priebehu nasledujúceho mesiaca dve prieskumné výpravy za účelom objavenia havarovaného telesa. Vypočul okolo 80 osôb, medzi inými aj pastiera, ktorý mu oznámil, že videl objekt, keď explodoval za letu v blízkosti Mecoya a prestal sa pohybovať na juhozápad, aby sa skrútil smerom na juh.

Vo všeobecnosti výpovede svedkov udávali, že niečo havarovalo v blízkosti hranice a vzdušný i pozemný prieskum, ktoré organizovala rovnako tak Argentína, ako aj Bolívia ukázali, že miestom katastrofy bolo pravdepodobne úbočie istej hory vo vzdialenosti asi 5 hodín jazdy koňom na západ od Mecoya.

Tu, presne na juh od Rio Mecoita sa nachádza neobvyklý násyp kameňov. Traja dôstojníci Bolívijských leteckých síl z Tarija (mjr. German Calleja, kpt. Atilio Montero a por. Oswaldo Prado), ktorí sa vydali na lokalitu odhadli dĺžku tohto násypu na 1,6 km a jeho šírku na 300 m. Povedali, že tento násyp vznikol iba nedávno na inom, oveľa staršom.

Uvedená lokalita sa nachádza na sútoku Cerro Bravo na argentínskom teritóriu, Mecoya sa zase nachádza 5 alebo 6 hodín koňom od Canas, kde sa končí jediná cesta vedúca do tohto regiónu.

Prvá expedícia, ktorá sa usilovala dosiahnuť Cerro Bravo pracovala pod vedením dr. Brava a jeho kolegu z La Paz, Dr. Manuela De La Torre, vyslaného bolívijskou komisiou pre atómovú energiu, ktorú táto záležitosť začala zaujímať po správe o páde sovietskej družice s jadrovým reaktorom na územie Kanady. Sprevádzal ich aj poručík Jorge Antequera. Ich sprievodcom bol Juan Orihuela, pričom sa na expedícii zúčastnilo aj šesť argentínskych a bolívijských novinárov a päť bolívijských vojakov. Výprave sa však nepodarilo dosiahnuť Cerro Bravo. Rieku mali na dohľad, z druhej strany doliny Rio Mecoyita, ale zostup ku prúdu, neskôr prechod z inej strany a návrat sa ukázali príliš namáhavé, takže sa muži vrátili z cesty.

Nasledujúceho dňa De La Torre preletel nad násypom na palube vojenského lietadla v sprievode jedného dôstojníka a pilota. Po šiestich preletoch nad kameňmi sa De La Torre presvedčil, že niečo muselo udrieť do úbočia hory.

Druhá výprava zložená z majora Calleja, kapitána Montera, poručíka Prada, ich sprievodcu Juana Orihuela a jedného vojaka opustila v utorok Tariju. Na miesto katastrofy dorazili vo štvrtok pešo po noci strávenej v Canas.

Napriek mnohým publikáciám v celej Južnej Amerike nie je Robert Pratt názoru, že je do záležitosti zapojená aj NASA.

Zvláštne je však určite to, že keď sa jeden z jeho priateľov - reportérov vydal do La Paz po Prattovom návrate do USA, stretol istého vysokopostaveného úradníka, ktorý ho ubezpečil, že celá záležitosť bola klasifikovaná ako prísne tajná (Top secret) a že mu môže povedať iba toľko, že sa nejaký objekt rozbil v Argentíne krátko nato, ako dva razy narazil do zeme na bolívijskom teritóriu. Žiadna z osôb, ktorú Pratt stretol na juhu krajiny mu podobnú informáciu nedodala. Americký bádateľ je naďalej presvedčený o tom, že sa v prípade dôstojníkov a vojakov, z ktorými hovoril celkom určite nejedná o mystifikáciu. Mal možnosť hovoriť s takým množstvom ľudí v oblasti od Tarija po hranicu, že pokiaľ by existovali správy obsahujúce zmienenú informáciu, určite by ju získal. Rovnako zastáva názor, že major Calleja a ďalší dôstojníci armády by neniesli ťažkosti päťdňovej výpravy do extrémnych horských podmienok, pokiaľ by nevedeli, čo sa tam naozaj stalo.

Dr. Miloš Jesenský

Zdroj: jesensky.sk

február 03, 2010 17:09 popoludní

 

 

Top