Obrázok používateľa CEZ OKNO
Už siedme kolo!

Potrvá do 24.10.2008 do polnoci. Ak ste sa nestihli zúčastniť predchádzajúcich kôl - nič sa nedeje, všetko môžete dobehnúť. Píšete "ten svoj príbeh o čaji" a máte zaručený tip na "čajomila roka"? Neváhajte a zaregistrujte sa! :) Okrem úspešných riešiteľov (sledujte stálu rubriku Čajová kultúra, stránky našich partnerov www.povabcaju.com a www.opium.sk a všetko hravo zvládnete) odmeníme i víťazov "čitateľskej súťaže". Pozrime sa na otázky predchádzajúceho kola...

                                                      ■

Čaj obsahuje takmer stotridsať chemických látok, z ktorých najvýznamnejšie sú triesloviny: katechíny, polyfény a ich zlúčeniny, ktoré sa vyznačujú vysokou biologickou aktivitou. Účinkom trieslovín sa zvýšená priepustnosť kapilár dostáva na normálnu úroveň, vracia sa pružnosť a priepustnosť ich stenám, triesloviny pomáhajú pri kapilárnom krvácaní, reumatickom zápale, pri vysokom krvnom tlaku a skorbute. Čaj prevyšuje svojim účinkom všetky známe lieky pre posilnenie činnosti kapilár. Čajové triesloviny blahodárne ovplyvňujú aj tráviaci trakt, pretože sú schopné viazať a odvádzať z organizmu škodlivé látky. Dodávajú čaju trpkú príchuť.

V rôznych druhoch čaju je obsah trieslovín rozdielny. Najviac ich obsahuje zelený čaj, v ktorom je ich zhruba 10-27%, menej je ich v čiernom čaji, u ktorého sa uvádza 5-12%. Listy z čajovníkov rastúcich vo vysokohorských polohách majú obyčajne viac trieslovín. Množstvo trieslovín v čajovom nápoji môžeme ovplyvňovať aj jeho prípravou. Keď zalejeme čaj vriacou vodou a necháme ho lúhovať asi 2-3 minúty, z čaju sa uvoľnia predovšetkým aromatické látky. Pri predĺžení času lúhovania na 5-6 minút vylúhujeme aj triesloviny. To samozrejme okrem priaznivého účinku trieslovín v náleve ovplyvňuje aj chuť čaju, ktorý má potom ostrú, trpkastú až zvieravú chuť.


                                                                                ■

1. Najviac trieslovín obsahuje:

zelený čaj

polozelený čaj

čierny čaj2. Čaj prevyšuje svojim účinkom všetky známe lieky:

s afrodiziakálnym účinkom

pre posilnenie činnosti kapilár

proti zápche3. Vysoké percento prítomného selénu v čaji vytvára v tele:

dočasne zníženú imunitu

osteoporózu

prirodzenú obranu proti rakovine4. Oblasť pestovania čaju v povodí rieky Brahmaputry, na hranicach s Bhutánom sa nazýva:

Assam

Darjeeling

Nilgiri5. "Maccha" je:

čaj používaný v Kórei pri čajových obradoch

typický zelený prášok, ktorý sa rozšľahá v horúcej vode bambusovou metličkou

najväčší producent čaju v Tanzánii6. Nuwara Eliya OP (Orange Pekoe), Wewesse FOP (UVA), Lovers Leap BOP (Dimbulla), Kenilworth OP, Dimbulla OP, Koslanda OP, UVA FOP High sú:

typické keňské čaje

typické cejlónske čaje

typické indické čaje7. "Congou" je:

tretí list

štvrtý list

piaty list8. Čajovník produkuje čaj približne:

5 až 10 rokov, pričom s vekom čajovníka sa postupne zvyšuje kvalita čaju

30 až 100 rokov, pričom s vekom čajovníka sa postupne znižuje kvalita čaju

100 až 200 rokov, pričom s vekom čajovníka sa postupne zvyšuje kvalita čaju9. Prvý art tea - Čajová Pivonka (Mu Dan) - vznikol pravdepodobne:

v čínskej provincii Anhui

na území japonského ostrova Honšu

v južnej Indii, presné miesto nie je známe10. Jazmín je ker, či popínavá rastlina a rozoznávame:

viac ako 200 druhov

10 druhov

jediný druh


                                                                                ■

Poznáte niekoho o kom by sa dalo povedať, že je "Čajomil"? Viete o tom NAJ príbehu o čaji? Alebo ste ho sami zažili? Neváhajte a napíšte nám na redakčný mail :)

Na vaše príbehy a postrehy sa teší
Sokol

Naši partneri

   Pôvab čaju je pomerne mladá firma, pôsobiaca na trhu vyše roka, no i za túto krátku dobu si dokázala získať dôveru a priazeň zákazníkov a mnohých veľkoodberateľov zo Slovenska i Čiech. O kvalite jej práce a produktov svedčia aj stovky spokojných zákazníkov. Ako jediní ponúkajú najširší výber vzácnych čajových kvetín v Európe. Okamžitý odber čajov hneď po spracovaní a osobné vzťahy s výrobcami, zaručujú najvyššiu kvalitu a čerstvosť našich produktov.

Spokojnosť zákazníkov je naším najvyšším cieľom. Vstúpte teda bránou Pôvabu čaju do voňavého sveta dokonalej chuti a pôžitku...

Prečo nakupovať u nás?

• ponúkame najširší výber čajových kvetín a ručne tvarovaných čajov v Európe
• ponúkame len prémiovú kvalitu čaju, vždy z čerstvého zberu
• naše čaje dodávame starostlivo balené
• veľkoodberateľom ponúkame výhodné podmienky a spolu s objednávkou zasielame množstvo vzoriek podľa vlastného výberu zdarma
• pri každom nákupe nad 500 Sk dostanete malý darček a pri nákupe nad 1900 Sk poštovné zdarma (platí pre objednávky za ceny uvedené na www.povabcaju.com)

   Čajovňa ÓPIUM existuje momentálne vo virtuálnej podobe a je prvou čajovňou svojho druhu na Slovensku. Nájdete tu on-line obchod otvorený 24 hod denne, kde môžete nakupovať čaje a čajové príslušenstvo z pohodlia Vášho domova. Momentálne je v ponuke vyše 230 druhov čaju. Zastúpenie má čaj zelený, biely, žltý, čierny, oolong, aromatizovaný, liečivý pu erh (čaj na chudnutie), či bylinné liečivé, andské, himalájske a iné čaje. Najnovšie sú to aj kvalitné ručne tvarované exkluzívne čaje, medzi ktoré patria aj čaje ovoňané (sú obohatené vôňou čerstvých jazmínových kvetov - po dokončení procesu navoňania sa jazmínové kvety ručne vyberajú, takže zostáva čistý ovoňaný čaj) určené pre skutočných fajnšmekrov. Taktiež je v ponuke čajové príslušenstvo, ako misky na čaj, konvičky, zhongy, hrnčeky, čajové súpravy, dózy na čaj, ale aj prestierania, sitká rôznych materiálov, vonné tyčinky a pod. V neposlednom rade tvoria našu ponuku vodné fajky s príslušenstvom.

Pripravujeme sekciu, ktorá sa bude venovať Ajurvéde, kde postupne nájdete všeobecné informácie, ako aj postupy, opisy použitia a účinky čajov a ostatných komodít.

V našej čajovni nájdete informácie o čajoch z celého sveta, dočítate sa o histórii čaju, jeho pôvode, určovaní kvality ale aj postup, ako uvariť dobrý čaj - kvalita vody je dôležitá. V rubrike o liečivých rastlinách zistíte, aké liečivé účinky má bylinkový čaj, ako zbierať a sušiť vlastné bylinky a základné informácie o zbere takmer 300 druhov liečivých rastlín. V prípade že Vás zaujali vodné fajky, máme pre Vás pripravenú stránku aj na tému VODNÁ FAJKA. Ak chcete vyjadriť svoj názor, alebo diskutovať s ostatnými užívateľmi, navštívte naše čajové fórum . V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte na www.opium.sk. Radi Vám pomôžeme.

   Sme špecializovaný obchod zameraný na predaj kvalitného čaju, čajovej keramiky a čajového príslušenstva. Na našich stránkach sa snažíme ponúknuť všetko čo je s čajom spojené, a čo by ozajstný čajomil mohol potrebovať k príprave a vychutnaniu, toho najlepšieho na svete, šálky dobrého čaju.

29.5.2008 sme verejne spustili nový webshop. Cesta to bola dlhá a tŕnistá, ale veríme, že prinesie zaslúžené ovocie. Budeme sa snažiť v čo najkratšom čase doplniť na všetky fotografie, a staré nahradiť novými. Teraz už neváhajte a ráčte vstúpiť - www.teatrade.sk.


   Extra plus je celoslovenský politicko-spoločenský mesačník, ktorý kladie dôraz na politické, spoločenské, ekonomické i kultúrne dianie na Slovensku. Jeho súčasťou sú exkluzívne rozhovory, články o dianí v zahraničí, náučné články a oddychové rubriky.

Periodikum sa k čitateľom dostáva nielen prostredníctvom novinových stánkov a iných predajných miest, ale aj formou predplatiteľskej služby, vďaka ktorej Extra plus čítajú aj naši krajania v Česku, Nemecku, Srbsku, Švajčiarsku, Nórsku, Fínsku, USA, Kanade a Austrálii. V tomto roku sa pripravuje jeho internetová stránka na adrese www.extraplus.sk

   Vztah člověka k přírodě je tématem, o kterém se v poslední době hodně diskutuje. Živelných katastrof a extrémních výkyvů počasí přibývá, takže si mnoho lidí začíná uvědomovat, že hrozba klimatických změn je reálná. Neméně vážným problémem je masové vymírání živočišných a rostlinných druhů. Tyto otázky už nelze přecházet s lhostejností. Ekologické problémy se dotýkají života každého z nás a jejich řešení je v zájmu celé společnosti. Domnívám se, že naše civilizace bude ve střednědobém horizontu poznamenána řetězcem podstatných změn. Vynutí si je nepříznivé okolnosti, které mohou být interpretovány jako reakce obranného mechanismu naší planety. Globální regulační procesy nás donutí pochopit, že boj proti přírodě je nesmyslný a nemůže skončit jinak než naší potupnou porážkou.

Je třeba, aby každý začal sám u sebe. Chceme-li žít opravdu šťastným a smysluplným životem, musíme být sami nástrojem smysluplnosti a vnitřního štěstí. Láska, moudrost a pravé poznání nejsou jen prázdné pojmy.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
október 16, 2008 00:16 dopoludnia

 

 

Top